REKLAMA

ZBP spodziewa się załamania zysków banków

2020-06-15 08:18
publikacja
2020-06-15 08:18
ZBP spodziewa się załamania zysków banków
ZBP spodziewa się załamania zysków banków
fot. Maksym Kapliuk / / Shutterstock

Dokonane trzy obniżki stóp, brak wzrostu dochodów odsetkowych i wzrost odpisów o 50 proc. zmniejszą wynik banków o 80-85 proc. - napisał Związek Banków Polskich w opinii do ustawy wprowadzającej tzw. wakacje kredytowe.

"Połączony efekt obniżenia stóp procentowych, braku możliwości wzrostu dochodów odsetkowych z tytułu nowych kredytów i wzrostu odpisów o 50 proc. zmniejszy wynik finansowy sektora o 80-85 proc. W takiej sytuacji szereg mniejszych banków, szczególnie tych, które mają wysokie C/I może odnotować stratę" - napisał ZBP.

"Dla niektórych banków wyżej wymienione konsekwencje będą wręcz dramatyczne i wymuszą wprowadzenie programów naprawczych lub wycofanie się z rynku bankowego" - dodał.

ZBP podał, że w 2019 roku tempo wzrostu kredytów wyniosło nieco ponad 60 mld zł, co pozwoliło na zwiększenie przychodów z tytułu odsetek o 5,6 mld zł.

"W roku bieżącym utrzymanie takiego tempa wzrostu będzie niemożliwe, a możliwości zwiększenia dochodów odsetkowych z tytułu nowych kredytów mogą wręcz spaść do poziomów bliskich 0" - napisał ZBP.

"Istnieje wysokie prawdopodobieństwo ujawnienia znaczących odpisów już jesienią bieżącego roku i możliwość wzrostu odpisów w 2020 roku o 50 proc." - dodaje ZBP. (PAP Biznes)

map/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
miko123
I w tych warunkach nieruchomości mają dalej drożeć ? :) ludzie tracą pracę, banki będą wdrażały programy naprawcze aby się utrzymać na rynku, przez co zaczną zwalniać kadry szukając oszczędności, przedsiębiorcy ogłaszają bankructwa, ludzie zaczęli oszczędzać jeżeli mogą bo koszty wszystkiego dramatycznie I w tych warunkach nieruchomości mają dalej drożeć ? :) ludzie tracą pracę, banki będą wdrażały programy naprawcze aby się utrzymać na rynku, przez co zaczną zwalniać kadry szukając oszczędności, przedsiębiorcy ogłaszają bankructwa, ludzie zaczęli oszczędzać jeżeli mogą bo koszty wszystkiego dramatycznie idą do góry, zaczynając od mediów na spożywce kończąc a nieruchomości maja iść do góry? :) oj zaklinacze rzeczywistości, trzymajcie się bo lot w dół dopiero się zaczyna, ciekawie się zrobi po danych za trzeci i czwarty kwartał - to będzie piękne otwarcie do grubych spadków w 2021 roku.
wonsz
Zyski z kredytów udzielonych przed obniżkami stóp są niższe na własne życzenie banków - to banki miały w ofercie wyłącznie kredyty zmiennoprocentowe oparte na wiborach i banki liczyły na to, że stopy pójdą w górę a wraz z nimi zyski podskoczą z 60 mld do np. 160 mld. A tu proszę - okazuje się, że ryzyko zmiany Zyski z kredytów udzielonych przed obniżkami stóp są niższe na własne życzenie banków - to banki miały w ofercie wyłącznie kredyty zmiennoprocentowe oparte na wiborach i banki liczyły na to, że stopy pójdą w górę a wraz z nimi zyski podskoczą z 60 mld do np. 160 mld. A tu proszę - okazuje się, że ryzyko zmiany wysokości stóp procentowych działa w obie strony i banksterskie wynalazki odbijają się banksterom czkawką.
Gdyby mi zaoferowano 2 lata temu hipotekę ze stałym oprocentowaniem w okresie kredyowania, brałbym w ciemno. Ale nie zaoferowano, nie kalkulowało się bankom takie ryzyko. Cóż mogę teraz rzec - trzymam kciuki za pandemię, kryzys i ujemne stopy, sektor bankowy niech sobie radzi z zyskiem kilkumiliardowym zamiast, jak zazwyczaj kilkudziesięciomiliardowego.
bogdant
W innym miejscu na bankierze piszą że oprocentowanie lokat spada a kredytów nie - bo rosna marze, czy banki wszystkie te pieniadze z naszych lokat trzymaja na lokatach (obligacjach) że aż tak dotknie ich obnizka?
marianpazdzioch
Na razie jeszcze nie, ale wszystko zmierza do tej wypaczonej wersji, w której banki nie udzielają kredytów i kupują głównie obligacje. Udzielanie kredytów jest oczywiście bardziej opłacalne dla banków niż kupowanie obligacji, ale pisowcy właśnie rozwalili ten biznes.
marianpazdzioch
W skrócie - banki zamiast gospodarkę, będą teraz fiannsować głównie wypłaty emerytur, pińcetplusy, absurdalne przekopy mierzei itd.
gerth
I o to chodzi, będzie można przejmować banki za 1 PLN.
Oligarchiczno-pseudokomunistyczny rząd PRL2.0 takie właśnie ma cele - znacjonalizować banki i/lub wykupić za złotówkę, po co kupować mBank czy Sandandera za miliardy jak można ich wziąć głodem? Nie mówiąc o Getinie czy Millenium.
Najpierw zeszmacą, potem
I o to chodzi, będzie można przejmować banki za 1 PLN.
Oligarchiczno-pseudokomunistyczny rząd PRL2.0 takie właśnie ma cele - znacjonalizować banki i/lub wykupić za złotówkę, po co kupować mBank czy Sandandera za miliardy jak można ich wziąć głodem? Nie mówiąc o Getinie czy Millenium.
Najpierw zeszmacą, potem wykupią prywatne banki państwowymi a następnie się uwłaszczą.
Chłopaki z PiS nie załapali się na pierwszą prywatyzację w latach 90-tych ale nie szkodzi, zrobi się drugą, na razie wciskamy ciemnocie PRL2.0, jak zbankrutuje to się sprywatyzuje co lepsze kąski.
zkonopko
Z artykułu wynika, że branży w zeszłym roku udało się stworzyć z niczego 60 miliardów złotych i zarobić na tych pieniądzach z niczego prawie 10%..
somatico
Trochę małych banków upadnie. Za upadłość zapłaci podatnik.
Klientów bankrutów przejma te duże państwowe.
Miną 3 lata RPP podniesie stopy i akcje banków pójdą mocno w górę.
jes
Po co giełda? Wszystko będzie już pisowskie i socjalstyczne.
marianpazdzioch
Mówiłem, że doprowadzą do katastrofy. Oczywiście państwowe banki i parę innych nie bedzie miało problemu, ale co z resztą? Ich biznes przy ujemnych stopach nie ma sensu.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki