REKLAMA

Z lasu do salonu, czyli kłopoty branży drzewnej [Podcast]

Bartek Mayer2021-03-06 08:00redaktor
publikacja
2021-03-06 08:00
Puls Biznesu

Interesy lasów, drzewiarzy, producentów płyt i mebli ścierają się jak w tartaku. Rozwiązania problemów jakoś nie widać.

Pandemia okazał się łaskawa dla branży drzewnej i jej otoczenia. Przychody Lasów Państwowych spadły wprawdzie w zeszłym roku o prawie 6 proc., ale za to czysty zysk firmy zwiększył się o blisko jedną czwartą. Producenci mebli rzutem na taśmę w końcówce roku zwiększyli sprzedaż i pobili rekord z 2019 r. Nieźle poradziły sobie również tartaki. Nie oznacza to jednak, że w tym sektorze wszystko układa się bezproblemowo. Przeciwnie kłopoty nawarstwiają się od lat.

Przemysł tartaczny ma do Lasów Państwowych pretensje o to, że dopuszczają do eksportu drewna. O kłopotach, jakie wynikają z tego dla branży, opowiada Marek Kubiak, prezydent Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego. Wytwórcy płyt narzekają, że chociaż wszędzie wokół naszego kraju drewno jest tańsze niż w Polsce, faktyczny monopolista na naszym rynku nie ma mechanizmów, które pozwalałyby obniżać ceny.

Kolejny problem opisywany przez Jędrzeja Kasprzaka, szefa Stowarzyszenia Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce to ustawa, która pozwala spalać surowiec, nadający się do przetworzenia na materiał na meble.

- Spalanie drewna powinno być ostatecznością – argumentuje menedżer.

Braki surowcowe to także problem wytwórców mebli. Jaka perspektywy ma ten sektor mówi Michał Strzeleckiego, dyrektora biura Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli.

Co ciekawe wiele argumentów wysuwanych przez przedsiębiorców podzielają… ekolodzy, a konkretnie Greenpeace Polska, organizacja, w której imieniu w naszym podcaście wypowiada się Marka Józefiaka.

A co na to wszystko Lasy Państwowe? Niestety na razie nie dowiemy się tego, bo nie udało się nam umówić z szefostwem tej firmy. Jednak gdy tylko będzie taka możliwość porozmawiamy także z przedstawicielami Lasów.

Wszystkie odcinki „Pulsu Biznesu do słuchania” są dostępne na stronie pb.pl/dosluchania oraz w aplikacjach podcastowych, m.in. na Spotify i Apple Podcasts.

Źródło:
Bartek Mayer
Bartek Mayer
redaktor

Dziennikarz ekonomiczny od 1995 roku, w „Pulsie Biznesu” jednak dopiero od lutego 2017 roku. Pisze o szeroko rozumianym przemyśle, a także o gospodarce Europy Środkowej, w czym bardzo pomocna jest znajomość kilku języków słowiańskich. Z urodzenia krakowianin, z wykształcenia psycholog. Oprócz tego miłośnik rodzinnych gier planszowych i dobrego polskiego kina.

Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
lubomirski
Powoływanie się na organizację typu Greenpeace Polska, której działalność nie ma nic wspólnego ze zdrowym podejściem ekologicznym, jest trochę nie na miejscu.

Natomiast jeśli chodzi o poważniejsze argumenty to:
1) faktycznie Lasy Państwowe przeznaczają część surowca drzewnego na opał, który pierwotnie
Powoływanie się na organizację typu Greenpeace Polska, której działalność nie ma nic wspólnego ze zdrowym podejściem ekologicznym, jest trochę nie na miejscu.

Natomiast jeśli chodzi o poważniejsze argumenty to:
1) faktycznie Lasy Państwowe przeznaczają część surowca drzewnego na opał, który pierwotnie nie powinien być spalany, ale w większości dotyczy to takich przypadków, gdzie drewno jest pozyskiwane z miejsc trudno dostępnych lub składowane jest w małych ilościach, tak że potencjalnym nabywcom nie opłaca się przyjeżdżać po takie drewno. Skutkuje to tym, że po paru miesiącach takie drewno traci na jakości i wtedy nadaje się jedynie na opał;
2) jeśli drewno z krajów sąsiadujących jest tańsze, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wytwórcy płyt kupowali drewno zagranicą i w ten sposób mogą wywierać wpływ na politykę cenową Lasów Państwowych. Tyle że w praktyce wiele wytwórców jest związana umowami wieloletnimi a ceny drewna zmieniają się dość dynamicznie, szczególnie te pochodzące z zagranicy, gdzie istotnym czynnikiem jest dodatkowo kurs walutowy.

Powiązane: Podcast

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki