REKLAMA

Z dużą kasą nie wyjdziesz z banku tak łatwo

Zuzanna Brud2012-10-11 08:22
publikacja
2012-10-11 08:22

Potrzebowałeś wypłacić sporą ilość gotówki z konta. Zamówiłeś ją nawet w banku, ale nie odebrałeś w wyznaczonym terminie. Z tego tytułu bank pobierze stosowną opłatę.

ile zapłacę za niepodjęcie awizowanej zamówionej gotówki w banku
Źródło: Thinkstock

Wydawałoby się, że skoro posiadamy w banku konto osobiste, a na nim środki pieniężne, to możemy wypłacić je w każdej chwili. W praktyce okazuje się, że większą wypłatę należy zgłosić w oddziale banku nawet z kilkudniowym wyprzedzeniem. W przeciwnym wypadku może okazać się, że bank albo nie wypłaci takiej kwoty, jakiej potrzebujemy, bo nie ma tyle na stanie, albo pobierze dodatkową opłatę.

Zapłacisz za wypłatę gotówki w placówce


Niektóre banki pobierają stałą opłatę za wypłatę gotówki z konta - zazwyczaj internetowego - w placówce. Przykładowo Bank BPH pobiera za wypłatę gotówkową z rachunku Lubię to! konto w kasie banku nawet 8,99 zł, mBank i ING Bank Śląski - w zależności od konta - pobierają od 0 do 9 zł.

Dodatkowo, niektóre banki naliczają opłatę za wypłatę w placówce nieawizowanej wcześniej gotówki. Przykładowo Bank BGŻ za „przygotowanie środków pieniężnych do odbioru przez klienta powyżej ustalonej kwoty bez wcześniejszego pisemnego zgłoszenia w BGŻ” pobiera 0,2 proc. od całości środków przygotowanych do odbioru, maksymalnie 100 zł.

Zapłacisz za nieodebranie zamówionej gotówki


Wypłatę większej kwoty – czy to w złotych, czy w innej walucie - trzeba zazwyczaj zgłosić w oddziale banku na 2-3 dni wcześniej. Wówczas zostaje ustalony dzień odbioru środków. Jeżeli klient nie zgłosi się w określonym terminie, zostanie obciążony opłatą za niepodjęcie awizowanej wypłaty gotówkowej.

Przykładowe opłaty za niepodjęcie w wyznaczonym terminie awizowanej gotówki

Bank Opłata za niepodjęcie w wyznacoznym terminie awizowanej gotówki [od kwoty] Koszt dla przykładowej kwoty wypłaty 25 tys. zł
BOŚ Bank dla wypłaty w PLN: 0,10%, min. 20 zł, max. 100 zł
w walutach wymienialnych: 0,10%, min. 45 zł, max. 100 zł
25 zł
Eurobank 0,15%, min. 50 zł 50 zł
Getin Bank 0,20%, min. 49,99 zł 50 zł
ING Bank Śląski 50 zł 50 zł
DnB Nord wypłaty gotówkowe w kwocie powyżej 30 tys. zł (lub równowartości w walutach obcych), nie zgłoszone co najmniej 2 dni robocze przed realizacją: 0,30%;
niepodjęcie wypłaty gotówkowej w terminie uzgodnionym z oddziałem banku: 0,30%
75 zł
Deutsche Bank PBC 0,50% 125 zł
mBank 0,60%, min. 10 zł 150 zł
Alior Bank dla wypłaty w PLN: 1%
dla wypłaty w walucie obcej: 2%
250 zł
Bank BGŻ 1% 250 zł

Źródło: Opracowanie własne na podstawie TOiP poszczególnych banków, 10.10.2012.

Banki z góry określają terminy i minimalne kwoty wypłaty, jakie muszą być zgłoszone w placówce przed ich dokonaniem. Przykładowo w Polbanku EFG na 3 dni robocze przed wypłatą należy zgłosić 15 tys. zł lub równowartość w walucie wymienialnej. Z kolei Raiffeisen Bank wymaga zgłoszenia wypłaty kwoty powyżej 20 tys. zł na 1 dzień przed realizacją, a kwoty powyżej 50 tys. zł oraz wypłaty gotówki (w każdej kwocie) w walucie obcej na 2 dni wcześniej.

Jeżeli już zamawiamy gotówkę w banku, warto umówić się na jej odbiór w dogodnym dla nas terminie. Opłata za jej nieodebranie może bowiem sporo kosztować.

Źródło:
Tematy

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~normalny
Tak więc mamy kasę wirtualną i papierową. Ileś razy więcej wirtualnej - a pokryciem papierowej ma być majątek Państwa. Tak więc nie trzeba dodrukowywać bo wystarczy dopisać zera w komp. Kiedyś złoto było pokryciem papieru, teraz papier jest pokryciem bitów w systemie. Ciekawy jestem co będzie dalej..?
~Mariusz800
Nie ma znaczenia czy pieniądze są drukowane fizycznie czy cyfrowo, widzę że kolega ma zero pojęcia o ekonomii. Twój post z 2012 dalej boli w 2016. Gratulacje.
~autor
i o to właśnie chodzi, że wy dajecie bankowi swoje często gigantyczne oszczędności a bank zamiast wam płacić za to że może je inwestować i zarabiać to jeszcze was doi:/ czy to nie głpie ? nie wstyd wam? ja już dawno zrezygnowałem z BZWBK ktory zaczął ze mnie zdzierać 6 złotych m/cznie za to że nie mam wpływów i o to właśnie chodzi, że wy dajecie bankowi swoje często gigantyczne oszczędności a bank zamiast wam płacić za to że może je inwestować i zarabiać to jeszcze was doi:/ czy to nie głpie ? nie wstyd wam? ja już dawno zrezygnowałem z BZWBK ktory zaczął ze mnie zdzierać 6 złotych m/cznie za to że nie mam wpływów na koncie :/ żenujące. i w ten sposób pozbyl się swojego wieloletniego klienta którzy teraz robi im sukcesywnie antyreklamę. cóż za błędy trzeba ponosić konsekwencje. polecam tak robić wam wszystkim i zdejmijcie pieniądze z rachunków ktore są płatne :/ bo to nielogiczne żebyś jeszcze płacił za to że dajesz swoje pieniądze by inny mógł nna nich zarabiać . to on ma ci dać procent z zysków z twoich pieniędzy...
~em96
Dnia 2012-10-11 o godz. 10:34 ~autor napisał(a):
> i o to właśnie chodzi, że wy dajecie bankowi swoje często
> gigantyczne oszczędności a bank zamiast wam płacić za to że
> może je inwestować i zarabiać to jeszcze was doi"..." to nielogiczne
> żebyś jeszcze płacił za to że dajesz
Dnia 2012-10-11 o godz. 10:34 ~autor napisał(a):
> i o to właśnie chodzi, że wy dajecie bankowi swoje często
> gigantyczne oszczędności a bank zamiast wam płacić za to że
> może je inwestować i zarabiać to jeszcze was doi"..." to nielogiczne
> żebyś jeszcze płacił za to że dajesz swoje pieniądze by
> inny mógł nna nich zarabiać . to on ma ci dać procent z
> zysków z twoich pieniędzy...

Słusznie.
Trzeba wrócić do starych metod. Większość już nie pamięta, że powodem trzymania gotówki w banku były zarobione odsetki, skoro teraz trzeba jeszcze im dopłacać, to lepiej trzymać w kasie domowej i korzystać z oszczędności bez żadnych uwarunkowań ze strony banku i bez ryzyka, że w razie kryzysu i niewypłacalności "położy na nich łapę" jak np. w Argentynie gdzie po prostu okradziono oszczędzających wypłacając ustaloną odgórnie (bankierzy, politycy, prawnicy...) ilość oszczędności, resztę skonfiskowano w "imię wyższych celów"...
~Antyogranicznik
Rozwiązaniem jest mieć konto w banku, który ma dużo placówek, a przynajmniej kilka obok siebie w naszym mieście. W Krakowie, w centrum miasta, mamy kilka „zgrupowań bankowych”, gdzie wiele banków ma swoje oddziały – często w obydwu miejscach, oddalonych od siebie o 0,5km! Jak ktoś ma dobre Rozwiązaniem jest mieć konto w banku, który ma dużo placówek, a przynajmniej kilka obok siebie w naszym mieście. W Krakowie, w centrum miasta, mamy kilka „zgrupowań bankowych”, gdzie wiele banków ma swoje oddziały – często w obydwu miejscach, oddalonych od siebie o 0,5km! Jak ktoś ma dobre nogi, to dwa oddziały obskoczy w kilkanaście minut. Jak trzeba wypłacić ponad 15.000zł, to się idzie do jednego oddziału po 15.000zł, a do drugiego po resztę. Korzystając z tramwajów, taka akcja może trwać poniżej godziny – jak w bankach nie ma kolejek.
Pozdr.
~lol
nie tylko tak, wystarczy wejść do danego banku, pobrać 14.999 zł, po czym wyjąć z bankomatu przy oddziele maksymalną kwotę ok. 2.000 zł. Czynności powtarzać do skutku. W ciągu godziny powinno się zdążyć z 5 razy, a po co komu więcej gotówki to akurat nie za bardzo rozumiem.
~polikujm odpowiada ~lol
Niestety nie jest to takie proste, bo najczęstszej w bankach które mają takie ograniczenia, pracownicy przed wypłatą sprawdzają, czy ktoś już tego dnia nie wypłacał w innej placówce. razy odmówiono wypłaty, bo próbowałem najpierw wypłaciłem w jednej placówce, a później taką samą kwotę chciałem w drugiej placówce.
~Aaa
Chyba wystąpił bląd w artykule...albo został podany zły przykład.
Gdyż np. wypłacając pieniądze w Eurobanku -> właśnie te przykładowe 25tyś - nie ponosi się, żadnego kosztu. Awizuje się kwotę pow. 30 tyś...
~Święty
Oczywiście że nie mają gotówki tzn. nie utrzymuja wysokich stanów kasowych. Gotówka jest kosztowna i ryzykowna. Tzn. najważniejsze jest bezpieczeństwo pracowników i Klientów w Oddziałach, duże są koszy konwoju, ubezpieczenia i liczenia gotówki itp.
sedziwoj
Jak widać, banki nie mają gotówki. One mają jedynie wirtualne pieniądze, od których płacimy odsetki...

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki