REKLAMA

Z SMS-a dowiemy się o zagrożeniu powodziowym

2019-02-25 11:58
publikacja
2019-02-25 11:58

Po rejestracji w Informatycznym Systemie Osłony Kraju, z SMS-a bądź drogą elektroniczną dowiemy się o potencjalnym zagrożeniu powodziowym - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele Wód Polskich i Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

fot. / / YAY Foto

W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezes Wód Polskich Przemysław Daca i dyrektor naczelny Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) Przemysław Ligenza poinformowali o inauguracji ISOK-a, czyli Informatycznego Systemu Osłony Kraju. ISOK jest narzędziem, którego zadaniem jest ochrona przed groźnymi zjawiskami w szczególności meteorologicznymi i hydrologicznymi.

"Wkraczamy w XXI wiek jeśli chodzi o zarządzanie ryzykiem powodziowym oraz całą gospodarką wodną w Polsce" - podkreślił Daca.

Szef Wód Polskich oraz dyrektor naczelny IMGW wyjaśnili, że za pomocą ISOK-a obywatele będą informowani m.in. za pośrednictwem SMS-a o ewentualnym ryzyku powodziowym. Za pomocą portalu - dodał Daca - będzie można znaleźć szereg informacji nt. potencjalnego i bieżącego zagrożenia powodziowego; będzie można składać też wnioski do Wód Polskich m.in. ws. wydania odpowiedniej decyzji.

Prace nad stworzeniem ISOK-a rozpoczęły się w 2010 roku, jest on współfinansowany ze środków europejskich. Wartość całego projektu to niemal 300 mln zł. W ramach prac oprócz portalu opracowano również m.in. zintegrowaną bazę danych obiektów topograficznych, mapy zagrożenia powodziowego czy mapy ryzyka powodziowego. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki