Po rejestracji w Informatycznym Systemie Osłony Kraju, z SMS-a bądź drogą elektroniczną dowiemy się o potencjalnym zagrożeniu powodziowym - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele Wód Polskich i Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezes Wód Polskich Przemysław Daca i dyrektor naczelny Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) Przemysław Ligenza poinformowali o inauguracji ISOK-a, czyli Informatycznego Systemu Osłony Kraju. ISOK jest narzędziem, którego zadaniem jest ochrona przed groźnymi zjawiskami w szczególności meteorologicznymi i hydrologicznymi.
"Wkraczamy w XXI wiek jeśli chodzi o zarządzanie ryzykiem powodziowym oraz całą gospodarką wodną w Polsce" - podkreślił Daca.
Szef Wód Polskich oraz dyrektor naczelny IMGW wyjaśnili, że za pomocą ISOK-a obywatele będą informowani m.in. za pośrednictwem SMS-a o ewentualnym ryzyku powodziowym. Za pomocą portalu - dodał Daca - będzie można znaleźć szereg informacji nt. potencjalnego i bieżącego zagrożenia powodziowego; będzie można składać też wnioski do Wód Polskich m.in. ws. wydania odpowiedniej decyzji.
Prace nad stworzeniem ISOK-a rozpoczęły się w 2010 roku, jest on współfinansowany ze środków europejskich. Wartość całego projektu to niemal 300 mln zł. W ramach prac oprócz portalu opracowano również m.in. zintegrowaną bazę danych obiektów topograficznych, mapy zagrożenia powodziowego czy mapy ryzyka powodziowego. (PAP)
autor: Michał Boroń
mick/ je/