REKLAMA

Yellen: Limit cen rosyjskiej ropy pomógłby w walce z inflacją

2022-07-14 17:10
publikacja
2022-07-14 17:10

Szefowa amerykańskiego resortu finansów Janet Yellen powiedziała w czwartek, przed rozpoczęciem spotkania ministrów finansów krajów G20, że wprowadzenie limitu cen rosyjskiej ropy pomogłoby w walce z inflacją, która w USA osiągnęła 9,1 proc. - to najwyższy poziom od 40 lat.

Yellen: Limit cen rosyjskiej ropy pomógłby w walce z inflacją
Yellen: Limit cen rosyjskiej ropy pomógłby w walce z inflacją
fot. Joshua Roberts / / Reuters

Yellen powiedziała dziennikarzom na indonezyjskiej wyspie Bali, gdzie ma się odbyć spotkanie ministrów, że nie ma miejsca dla rosyjskiej delegacji na takim forum jak G20.

"Widzimy negatywne skutki wojny (na Ukrainie) w każdym zakątku świata, zwłaszcza w takich obszarach jak wyższe ceny energii i narastający brak bezpieczeństwa żywnościowego" - przypomniała minister finansów, którą cytuje CNBC.

Podkreśliła, że nałożenie limitu na ceny rosyjskiej ropy jest najlepszym sposobem na walkę z inflacją, ponadto pozbawi Moskwę części dochodów przeznaczanych na prowadzenie wojny na Ukrainie, a zarazem pozwoli uniknąć problemów gospodarczych jakie wiązałyby się z wprowadzeniem embarga na ten surowiec.

Bloomberg podał niedawno, że USA i partnerzy omawiają już plan ograniczenia cen rosyjskiej ropy do 40-60 dol. za baryłkę.

Plany wprowadzenia pułapu cen rosyjskiej ropy zgłosiły przed niedawnym szczytem G7 Stany Zjednoczone, co w założeniu ma zmusić Rosję do sprzedawania surowca dużym nabywcom, takim jak Indie.

Limit taki zapobiegłby również katastrofalnej dla gospodarki podwyżce cen, która byłaby wynikiem europejskiego embarga na rosyjski surowiec mającego wejść w życie pod koniec tego roku.

Analitycy banku Barclays prognozują, że gdyby takie embargo weszło w życie, cena baryłki przekroczyłaby 200 dol. CNBC podaje, że według innych prognoz koszt baryłki wynosiłby 175 dol.

Limit cen pozwoliłby też uniknąć dramatycznego spadku podaży surowca po wprowadzeniu embarga, który prowadziłby do globalnej recesji. (PAP)

fit/ tebe/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (19)

dodaj komentarz
jaszczura
Zbanucje ruskiego trolla chachlow za "ukrów" i "chachłów"!! Moderacja, jesteście tam?!
jaszczura
Nick tej ruskiej miernoty: aszkenazyjski
inflacjakiedysbedziespadac
Popieram, tylko wszyscy muszą sie na to zgodzić
andrettoni
Przecież Rosja ma rekordowy dodatni bilans handlowy i to od 20 lat. Właśnie ta nadwyżka pozwala Rosji ograniczać eksport ropy i gazu. Zmniejszenie podaży powoduje wzrost cen. Odgórne regulacje nic nie zmienią, bo Chiny czy Indie musiałyby je uznać, a Rosja jak nie dostanie odpowiedniej ceny, to po prostu zmniejszy wydobycie. Obecnie Przecież Rosja ma rekordowy dodatni bilans handlowy i to od 20 lat. Właśnie ta nadwyżka pozwala Rosji ograniczać eksport ropy i gazu. Zmniejszenie podaży powoduje wzrost cen. Odgórne regulacje nic nie zmienią, bo Chiny czy Indie musiałyby je uznać, a Rosja jak nie dostanie odpowiedniej ceny, to po prostu zmniejszy wydobycie. Obecnie Rosja może zmniejszyć wydobycie o 1/3 i dalej handel zagraniczny się zbilansuje i pewnie to po prostu zrobi wywołując recesję. Tymczasem gospodarka europejska jest oparta na dostawach z rurociągów i nie ma tyle statków, by zastąpić te dostawy morzem. My nie budujemy statków, tylko Chiny. Z której strony tematu nie rozpatrywać, zawsze wyjdzie, że bez Chin blokady Rosji nie da się zrobić.
jaszczura
Wkrótce się przekonamy, nie kibicowałbym tak temu dużemu krajowi o gospodarce mniejszej od Włoch, za to ze sporymi problemami wewnętrzymi.
inflacjakiedysbedziespadac
Rezerwy walutowe im spadają.
zoomek
W sensie że Putin się zgadza na to i oddaje taniej od jutra?
Nie mogliście tak od razu?
I ogłoście że dla Polski za darmo ma być - dlaczego sobie żałować???
inwestor.pl
Bolszewicy chcą ustalać za ile jakiś kraj ma coś sprzedawać? To może od razu ustalcie cenę na 1 USD na ropę i 10 centów na Coca-Colę od Wujka Sama?
jaszczura
ilu orków dzisiaj was superork stracił?
aszkenazyjski odpowiada jaszczura
Ilu chachlow ukrze. Dlaczego nie jesteś na wojnie tylko trolujesz.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki