REKLAMA

Xi odpowiada Trumpowi. Rynki w górę

2018-04-10 08:43
publikacja
2018-04-10 08:43

Xi Jinping pośrednio odpowiedział na zarzuty Donalda Trumpa. Słowa przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej dały rynkom paliwo do wzrostów.

/ Kyodo

Przemówienie Xi Jinpinga z okazji otwarcia Azjatyckiego Forum w Boao w dużej mierze składało się z powtórzenia złożonych już wcześniej deklaracji. Mimo to słowa chińskiego przywódcy szerokim echem odbiły się na rynkach finansowych, które z uwagą nasłuchują wszystkich sygnałów dotyczących przebiegu amerykańsko-chińskiej wojny handlowej.

Na wstępie Xi Jinping przypomniał, że w ciągu ostatnich 40 lat (czyli od 1978 r., kiedy krajem zaczął kierować reformator Deng Xiaoping) produkt krajowy brutto Chin rósł średnio o 9,5 proc. rocznie.

- W tym czasie Chińczycy podźwignęli się z życia w biedzie i niedostatku, a dziś cieszyć mogą się życiem w umiarkowanym dostatku (…). Chińskie reformy i otwarcie na świat wychodzi naprzeciw aspiracjom obywateli dotyczącym rozwoju, innowacji i lepszego życia. To także odpowiedź na globalny trend dotyczący kooperacji i pokoju – zaznaczył. Jak dodał, „wywodząca się z czasów zimnej wojny mentalność gry o sumie zerowej” musi odejść do przeszłości.

- W tym roku znacząco zredukujemy cła importowe na samochody oraz inne produkty. Zrobimy to tak szybko, jak będzie to możliwe – dodał Xi Jinping. Według zapowiedzi chińskiego polityka zniesione mają być także ograniczenia dotyczące zagranicznych inwestycji w sektorze motoryzacyjnym.

W tym kontekście warto przypomnieć, że wczoraj na Twitterze prezydent Donald Trump przypomniał, iż amerykańskie cło na samochody wynosi 2,5 proc., podczas gdy chińskie cło na zagraniczne samochody to 25 proc.

W dalszej części przemówienia chiński przywódca zapowiedział przyspieszenie liberalizacji rynku usług finansowych dla zagranicznych podmiotów. Ani jedna wypowiedź nie stanowiła bezpośredniego odniesienia do aktualnej sytuacji, choć trudno nie doszukiwać się reakcji na ostatnie posunięcia ze strony Białego Domu.

- Wspieramy wymianę technologiczną oraz współpracę firm chińskich z zagranicznymi, jak również ochronę własności intelektualnej zagranicznych firm obecnych w Chinach – dodał. Słowa te korespondowały z ostatnim rozszerzeniem obostrzeń w handlu z Państwem Środa, co Waszyngton uzasadniał m.in. nagminną kradzieżą własności intelektualnej przez chińskie przedsiębiorstwa.

- Chiny nie celują w osiąganie nadwyżki handlowej. Mamy szczere ambicje zwiększenia importu i osiągnięcia większej równowagi – dodał. 

Koncyliacyjne wystąpienie przewodniczącego Xi Jinpinga dało rynkom finansowym paliwo do wzrostów. Japoński Nikkei wzrósł o 0,54 proc., główne indeksy giełd w Hongkongu i Szanghaju rosną pod koniec dnia o ponad 1 proc. Mocna zieleń towarzyszy notowaniom kontraktów na amerykańskie indeksy – o 08.40 kontrakt na S&P500 rośnie o 1,35 proc., co zapowiada wyraźną kontynuację wczorajszych wzrostów na Wall Street.

[Aktualizacja 09:24] Warszawska giełda rozpoczęła dzień od wzrostów - WIG20 rośnie o 0,7 proc., WIG zyskuje 0,45 proc. Jeszcze większe zwyżki obserwujemy na Zachodzie - niemiecki DAX zyskuje 1,3 proc.

[Aktualizacja: 10:58] Wzrosty z GPW wyparowały - WIG20 traci 0,3 proc. Na Zachodzie wciąż dominują 1-procentowe zwyżki.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (13)

dodaj komentarz
x-y-z
Nie rezygnuj! Nie przejmuj się głupimi wpisami i minusami. Głupich jest zawsze więcej niż mądrych i płatnych trolli nie brakuje, ale prawda powoli wypłynie i dotrze do tych, którzy mają otwarte umysły. Głupcy zginą - prawo Darwina, źli też - Apokalipsa. Trwa wojna - tu jest wojna informacyjna, a Ty wystąpiłeś jako Nie rezygnuj! Nie przejmuj się głupimi wpisami i minusami. Głupich jest zawsze więcej niż mądrych i płatnych trolli nie brakuje, ale prawda powoli wypłynie i dotrze do tych, którzy mają otwarte umysły. Głupcy zginą - prawo Darwina, źli też - Apokalipsa. Trwa wojna - tu jest wojna informacyjna, a Ty wystąpiłeś jako wojownik po stronie prawdy. Nie poddawaj się, walcz dalej.
donsurfer
Do open_mind
Ja lubię Pańskie wpisy. Proszę nie rezygnować.
virus87
Chiny w tej walce są na przegranej pozycji zawsze kraj z dużym deficytem handlowym jest przegrany proste na jakim kliencie robicie kasę ? Na tym co kupuje od was za 100 A wy od niego za 100 czy jak on od was za 100 A wy za 10 zł tylko ta 100 zł zawsze może gdzie indziej wydać taki to jest stosunek .Pozdrawiam
open_mind
Amerykańska gospodarka zdycha - te działania to rozpaczliwe próby ratowania sytuacji kosztem innych - zwiększenia popytu na amerykańską broń a tym samym na dolary za które trzeba ją kupić oraz chęć zajęcia syryjskich i libijskich złóż ropy i gazu dla amerykańskich koncernów. Najpierw była nagonka na Rosję w sprawie Amerykańska gospodarka zdycha - te działania to rozpaczliwe próby ratowania sytuacji kosztem innych - zwiększenia popytu na amerykańską broń a tym samym na dolary za które trzeba ją kupić oraz chęć zajęcia syryjskich i libijskich złóż ropy i gazu dla amerykańskich koncernów. Najpierw była nagonka na Rosję w sprawie wyimaginowanego "otrucia" Skripala, teraz kolejne oskarżenie - tym razem Prezydenta Asada o użycie broni chemicznej przeciw najemnikom CIA w Syrii. Mam nadzieję, że Duda, Morawiecki i Błaszczak nie wkręcą Polski w ten konflikt wysyłając polskich żołnierzy na Bliski Wschód
open_mind
Dziwni są „czytacze” na bankier.pl – Ten sam powyższy wpis zamieściłem na innym portalu i dostałem 425 pozytywnych i 32 negatywnych notowań po 24 godzinach, tutaj zobaczcie sami, czerwień jak na giełdzie. Wpisy moje nie są atrakcyjne dla czytelników. Polacy w kraju wszystko wiedzą lepiej i przez to takie fajne relacje Dziwni są „czytacze” na bankier.pl – Ten sam powyższy wpis zamieściłem na innym portalu i dostałem 425 pozytywnych i 32 negatywnych notowań po 24 godzinach, tutaj zobaczcie sami, czerwień jak na giełdzie. Wpisy moje nie są atrakcyjne dla czytelników. Polacy w kraju wszystko wiedzą lepiej i przez to takie fajne relacje ma Polska ze światem, oraz dobija do czołówki państw z którymi się świat liczy. W takiej sytuacji więcej nie będę tutaj umieszczał wpisów żegnam.
virus87
Po pierwsze to nasze wojska już tam stacjonują nasze f 16 latają razem z Izraelską armią .
Po Drugie czekaj jak pęknie bańka spekulacyjna na juanie i nieruchomościach w Chinach już 50 % tego co się buduje stoi puste są osiedla w Chinach gdzie w nowych blokach nikt nie mieszka tak są drogie powiem jedno wiem bo sam
Po pierwsze to nasze wojska już tam stacjonują nasze f 16 latają razem z Izraelską armią .
Po Drugie czekaj jak pęknie bańka spekulacyjna na juanie i nieruchomościach w Chinach już 50 % tego co się buduje stoi puste są osiedla w Chinach gdzie w nowych blokach nikt nie mieszka tak są drogie powiem jedno wiem bo sam widziałem :) .
Po trzecie co wy się tak tych USA doczepiliście a Chiny i Rosja to po co są w Libii i Afryce bo tak kochają te Państwa a co Ruskie na Krymie robią w obronie swoich obywateli czy może gazu i ropy która znajduje się pod Morzem Czarnym ?
Po czwarte właśnie po wypowiedzi Xi Jinpinga widać kto rozdaje karty przepraszam ale USA dało cła na Stall i Aluminium to jest biznes a nie jakieś tam orzechy , wina pierdoły nic więcej porównując biznesy 1 do 1 to USA już wygrało
open_mind
Dotyczy mojego wpisu powyżej: Natomiast takie głupawe komentarze jak ten „talmud” zdobywają zawsze tutaj poklask. Masakra z poziomem czytaczy tego portalu. Dobrze że podjąłem decyzję o opuszczeniu tego portalu, wiem obie strony będą szczęśliwe.
walentys
Jakbyśmy mieli jakiegoś polskiego producenta samochodów nawet państwowego moglibyśmy na tym coś ugrać dla naszego wzrostu (fabryka samochodów w Chinach). Niestety jakoś tak wyszło na tym "wolnym rynku" że my akurat nie mamy a tacy Niemcy mają. :)
pomorzaninm
tacy Czesi maja choc robią na niemieckich czesciach ale maja coś ...
a my mamy pomniki rocznice i kosciol ...i mamy zawsze racje :) a i tak nikt nas nie kocha mimo ze tyle dostalismy w tyłek.
Podoba mi sie inicjatywa Morawieckiego dotyczaca elektrycznego polskiego auta no ..ale trzeba konsekwencji i kapitalu a wybory idą
tacy Czesi maja choc robią na niemieckich czesciach ale maja coś ...
a my mamy pomniki rocznice i kosciol ...i mamy zawsze racje :) a i tak nikt nas nie kocha mimo ze tyle dostalismy w tyłek.
Podoba mi sie inicjatywa Morawieckiego dotyczaca elektrycznego polskiego auta no ..ale trzeba konsekwencji i kapitalu a wybory idą a slupki spadaja ..znow pojdzie kasa na konsumpcje a nie iwnestycje ..a tacy to Prawi i Sprawiedliwi ...ojej ..

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki