REKLAMA

Wzrost PKB powyżej 5 proc.

2018-05-30 10:00
publikacja
2018-05-30 10:00
Wzrost PKB powyżej 5 proc.
Wzrost PKB powyżej 5 proc.
/ YAY Foto

Główny Urząd Statystyczny przedstawił pierwszy regularny szacunek produktu krajowego brutto. Wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale wyniósł 5,2% rdr.

W pierwszym kwartale 2018 roku realna dynamika polskiego PKB ukształtowała się na poziomie 5,2% rdr. Po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym wzrost PKB wyniósł 1,6% kdk i 5,0% rdr - czyli o 0,1 pkt. proc. więcej niż w tzw. szybkim szacunku. Natomiast w ostatnich trzech miesiącach 2017 roku produkt krajowy brutto Polski wzrósł 1,0% kdk i 4,9% rdr (po rewizji).

W  ten sposób GUS tylko nieznacznie zrewidował w górę wstępne szacunki opublikowane dwa tygodnie temu. Ale dziś poznaliśmy kompozycję produktu krajowego brutto za pierwszy kwartał. Konsumpcja (czyli spożycie w sektorze gospodarstw domowych) zwiększyła się o 4,8% rdr, inwestycje wzrosły o 8,1%, eksport o 1,1%, a import o 3,5% (wszystkie dane niewyrównane sezonowo).

Największy wkład w roczną dynamikę PKB miała konsumpcja, która dodała trzy punkty procentowe. Inwestycje wniosły 0,9 pkt. proc., wzrost zapasów 1,9 pkt. proc., zaś eksport netto odjął 1,2 pkt. proc. Wydatki publiczne dodały 0,6 pkt. proc.

Na uwagę zasługuje bardzo długo oczekiwane ożywienie w inwestycjach. W pierwszym kwartale wzrosły one najsilniej od trzech lat. Za to nieco osłabła dynamika konsumpcji, która w poprzednim kwartale osiągnęła najwyższą wartość od 2008 roku. Za to pewnym zaskoczeniem może być bardzo słaby wynik eksportu (+1,1% rdr), co było najsłabszym rezultatem od 2009 roku, gdy świat dopiero wydobywał się z najcięższej recesji po II wojnie światowej.

Ekonomiści dość zgodnie przewidują, że zbliżone do 5% tempo wzrostu PKB obserwowane w ostatnich kwartałach nie zostanie utrzymane w kolejnych okresach. Według Komisji Europejskiej tegoroczna dynamika PKB Polski wyniesie 4,3% i zwolni do 3,7% w roku 2019. Z kolei Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju kilka dni temu podniósł prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski na ten rok z 3,4% do 4,0% i zakłada spowolnienie do 3,3% w 2019 r.

Mimo ponad 5-procentowej dynamiki opublikowane dziś dane – oględnie rzecz ujmując – nie zachwycają. Główny wynik został mocno zawyżony przez wyskok zapasów – bez tego czynnika wzrost PKB wyniósłby tylko 3,3%. Po drugie, bardzo niepokojąca jest słabość eksportu, który odnotował wynik wręcz recesyjny pomimo szczytowej koniunktury w strefie euro. Po trzecie, choć wzrost inwestycji był najsilniejszy od trzech lat, to ich wkład we wzrost PKB pozostał mizerny. I wreszcie po czwarte, za ponad połowę wzrostu odpowiadała konsumpcja, która w kolejnych kwartałach będzie tłumiona przez rosnącą inflację cenową.

Reasumując, dane o PKB dość jasno sugerują, że znaleźliśmy się w szczycie obecnego cyklu koniunkturalnego. Jeszcze jeden lub dwa kwartały mogą być wprawdzie dobre, ale już rok 2019 zapowiada się jako czas spowolnienia gospodarczego lub w niekorzystnych warunkach zewnętrznych nawet jako początek recesji.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (29)

dodaj komentarz
trooper
5% wzrostu PKB przy nurkujących inwestycjach i nurkującej giełdzie! Cud nad Wisłą normalnie, tylko niestety na kreskę.
pull_up
To znaczy że najlepsze mamy niestety na jakiś czas ze sobą.
niedziela16
Mam się już bać, czy jeszcze trochę mogę się pocieszyć?
_jasko
Ponad 5 %! Czy to sukces złotego dziecka PISu - Morawickiego jr. czy przypadek?
Co wcześniej wieszczył pan Morawiecki?
_jasko
– Kołami zamachowymi polskiej gospodarki mają być INWESTYCJE, innowacyjność i wzmocniony EKSPORT, a nie konsumpcja, zwłaszcza dóbr luksusowych – takie cele stawiał wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki w „Dziś wieczorem” TVP Info 27 listopada 2015r.
_jasko
- Jak popatrzymy na poziom inwestycji w ramach naszego PKB, to widzimy, że przez ostatnie ponad 20 lat coś było nie tak z naszą równowagą. Mamy cały czas za niski poziom inwestycji do PKB, około 19 proc. (...). Powinniśmy dążyć do 25 proc. To jest pierwszy element naszego planu gospodarczego – podkreślił wicepremier - Jak popatrzymy na poziom inwestycji w ramach naszego PKB, to widzimy, że przez ostatnie ponad 20 lat coś było nie tak z naszą równowagą. Mamy cały czas za niski poziom inwestycji do PKB, około 19 proc. (...). Powinniśmy dążyć do 25 proc. To jest pierwszy element naszego planu gospodarczego – podkreślił wicepremier Morawiecki w styczniu 2016 r.
_jasko
"Chcielibyśmy, aby PKB w Polsce sięgał powyżej 4 procent. Wierzymy, że poprzez INWESTYCJE, EKSPORT będziemy w stanie nie tylko doprowadzić do wzrostu PKB przewyższającego dzisiejsze założenia, ale również do zrównoważonego i zdrowego wzrostu" – deklarował 21 listopada 2015 r. wicepremier i minister rozwoju "Chcielibyśmy, aby PKB w Polsce sięgał powyżej 4 procent. Wierzymy, że poprzez INWESTYCJE, EKSPORT będziemy w stanie nie tylko doprowadzić do wzrostu PKB przewyższającego dzisiejsze założenia, ale również do zrównoważonego i zdrowego wzrostu" – deklarował 21 listopada 2015 r. wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki
Poprzedni rząd zakładał, że w 2016 roku PKB Polski wzrośnie o 3,8 procent. Ostatecznie polski produkt krajowy brutto w 2016 r. wzrósł realnie o 2,9 proc.

palestrina
handel ujemny, konspumcja na potęge, inwestycje i wydatki publiczne - minimalne, reszte pompuja "zapasy" - kto sie na tym zna to wie o co chodzi, ale pierwszy sort dobrej zmiany to wyedukowani ekonomiści więc napewno sie cieszą
trooper
Gratulacje "Dobrej Zmianie"! Pompujecie balona do granic możliwości!

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki