REKLAMA

Wzrosną rachunki za gaz. Prezes URE zatwierdził podwyżkę taryfy dla gospodarstw domowych

2021-04-15 16:39
publikacja
2021-04-15 16:39
fot. Cory Seamer / Shutterstock

Prezes URE zatwierdził podwyżkę taryfy na gaz PGNiG Obrót Detaliczny - największego krajowego sprzedawcy gazu. Rachunku gospodarstw domowych korzystających z taryfy PGNiG OD wzrosną o ponad 5 proc.

Jak poinformował w czwartek Urząd Regulacji Energetyki, wzrost cen gazu w zmienionej taryfie wynosi 5,6 proc. PGNiG OD umotywowało złożenie do regulatora wniosku o podwyżkę utrzymującym się od początku roku wzrostem cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która stanowi główne źródło pozyskania paliwa gazowego przez tę spółkę.

Ponieważ na niezmienionym poziomie pozostają natomiast stawki opłat abonamentowych, oznacza to, że taryfowani odbiorcy gazu od PGNiG OD zapłacą w części rachunku płaconego tej firmie średnio o 5,1 proc. więcej.

Jak przypomniał regulator, rachunek płacony przez odbiorcę gazu składa się z części płaconej sprzedawcy za towar, jakim jest gaz oraz dystrybutorowi za usługę jego dostarczenia. Na skutek aktualnej zmiany w taryfie PGNiG OD i przy zachowaniu niezmienionych od lutego 2021 r. stawek dystrybucyjnych największego dystrybutora PSG, wzrost kompleksowych płatności, czyli łączny rachunek za gaz oraz jego dostawę dla odbiorców będzie niższy niż wzrost cen samego gazu.

W Polsce gospodarstwa domowe to jedyna grupa odbiorców, dla której taryfy za paliwo gazowe zatwierdza regulator.

Według kalkulacji regulatora w wyniku wzrostu taryfy odbiorcy zużywający najmniejsze ilości gazu, korzystający z niego głównie do przygotowywania posiłków („kuchenkowicze” - grupa taryfowa W-1.1.), statystycznie zapłacą średnio o ok. 46 groszy więcej miesięcznie.

Dla odbiorców z grupy W-2.1, którzy używają gazu również do podgrzewania wody, płatności wzrosną przeciętnie o 2,88 zł na miesiąc.

Klienci, którzy zużywają stosunkowo duże ilości gazu, np. do ogrzewania domów i mieszkań, z grupy taryfowej W-3.6 zapłacą przeciętnie o 8,8 zł więcej miesięcznie.(PAP)

wkr/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
demeryt_69
A kiedyś tak krytykowano Pawlaka za umowę gazową z Rosją - to se ne vrati :)
dario-t
Kocham to Państwo. Namawiają obywateli wszelkiej maści do rezygnacji z pieców węglowych, kpociuchów itp. Zachęcają do posiadania ogrzewania gazowego jako jednego z bardziej ekologicznych po czym co robią? Wrzucają podwyżki obywatelom. To jest świństwo bo dom ogrzać musisz i nie masz w zasadzie alternatywy. Więc płać i płacz.
1984
Podziękuj aktywistom z Polskiego Alarmu Smogowego bo wzrost popytu na gaz jest ich zasługą. Ich celem jest całkowity zakaz używania paliw stałych, nie tylko węgla ale także drewna i pelletu. Ile wtedy będzie kosztował gaz szkoda mówić bo infrastruktura sama sie nie zrobi. Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu należy Podziękuj aktywistom z Polskiego Alarmu Smogowego bo wzrost popytu na gaz jest ich zasługą. Ich celem jest całkowity zakaz używania paliw stałych, nie tylko węgla ale także drewna i pelletu. Ile wtedy będzie kosztował gaz szkoda mówić bo infrastruktura sama sie nie zrobi. Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu należy wydać kilkadziesiąt miliardów na rozbudowę sieci w Polsce! Do tego potrzebne będa nowe magazyny bo PGNiG przewiduje 100% wrost popytu w szczycie sezonu grzewczego.

Ale forumowe trole bedą pisali coś ko kałbojach, ruskich rurach z półdarmowym gazem itp. Takie drobiazgi jak kosztowna infrastruktura którą TRZEBA wybudować by zaspokoić rosnący popyt im umykają. A to poza drożejącą ropą do której indeksowane są ceny importowanego gazu jest największym czynnikiem tworzącym koszty. Im większa aktywność "antysmogowców" tym wyższych cen gazu należy się spodziewać bo nie ma darmowych obiadów.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ajwaj_
Oj tam podwyzki :)
Gaz kal-bojów pachnie demokracja, dla Jankesa slodko umierac,
co tam utrata konkrencyjnosci w PISy-PL, drogie zycie, transport, energia w calosci
Padniecie firm bioracych energie (a to wszystkie mniej i wiecej np. nawozy, przeróbka metali itd.)
w PISy-PL bierze sie na klate.
A ostatni zgasi swiatlo
Oj tam podwyzki :)
Gaz kal-bojów pachnie demokracja, dla Jankesa slodko umierac,
co tam utrata konkrencyjnosci w PISy-PL, drogie zycie, transport, energia w calosci
Padniecie firm bioracych energie (a to wszystkie mniej i wiecej np. nawozy, przeróbka metali itd.)
w PISy-PL bierze sie na klate.
A ostatni zgasi swiatlo tj ostatnia zarówke na dzielnicy
drabio
Gaz od Putina ma znacznie wyższą cenę.
iluminata
Za PiS wzrosty o ponad 5%.
Gdyby niemiecka platforma obywatelska była u władzy to wzrost by był o ponad 40%!
No, a laleczka hołownia by już zapewniła konkretne podwyżki 80% + i... więcej!
300_pala
A Jarozbnaw to wysoki brunet który porusza się po mieście bez ochrony
lachu75
o widzę że koledzy z PiS się przesiadają z Tuska na Hołownie ;-))) Strach zajrzał w zaropiałe oczęta - ;-)?
wizytator
A jeżeli na giełdzie gaz tanieje to była już jakaś obniżka? Bo nie mogę sobie przypomnieć.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki