Wystrzelono sondę ExoMars, która będzie szukać życia na Marsie

W poniedziałek z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała rakieta Proton-M, która wyniesie w przestrzeń kosmiczną lądownik Schiaparelli EDM oraz sondę ExoMars. Urządzenia będą szukać na Marsie śladów życia i badać warunki meteorologiczne planety.

Wystrzelono sondę ExoMars, która będzie szukać życia na Marsie
Wystrzelono sondę ExoMars, która będzie szukać życia na Marsie (fot. SHAMIL ZHUMATOV / FORUM)

W budowę znajdujących się w sondzie narzędzi badawczych zaangażowani byli również polscy naukowcy i rodzime firmy. Lot ma potrwać siedem miesięcy.

Misję ExoMars przeprowadzą: Europejska Agencja Kosmiczna (RSA) i Agencja Kosmiczna Federacji Rosyjskiej - Roskosmos. Naukowcy liczą, że misja pomoże im w poszukiwaniach biologicznych śladów życia na Marsie. Składa się ona z czterech platform kosmicznych, które wysłane zostaną w stronę Czerwonej Planety w dwóch turach.

O godz. 10.31 czasu polskiego z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie rosyjska rakieta Proton-M wyniosła w przestrzeń kosmiczną lądownik Schiaparelli EDM, którego zadaniem będzie badanie warunków meteorologicznych panujących na Marsie. Drugim elementem wysłanym tego dnia w kosmos będzie sztuczny satelita ExoMars Trace Gas Orbiter, poszukujący na powierzchni planety śladów gazów związanych z życiem lub procesami geologicznymi. Sonda z lądownikiem ma dotrzeć do Marsa w październiku 2016 r.

Te obszary Marsa, z których mogą wydobywać się śladowe ilości gazów sfotografuje umieszczona na satelicie kamera CaSSIS. Budowano ją głównie w Szwajcarii i Włoszech, ale swój wkład w jej przygotowanie mieli też naukowcy z CBK PAN. Do ich zadań należało m.in. wykonanie zasilacza do kamery. Z kolei polska firma Creotech Instruments, działając na zlecenie CBK PAN, zamontowała elementy systemu zasilania kamery.

Również na lądowniku Schiaparelli znajdzie się polski akcent: detektory podczerwieni wyprodukowane przez firmę VIGO System z Ożarowa Mazowieckiego. Nie będzie to pierwsze zadanie polskich detektorów na Marsie. Na Czerwonej Planecie znalazły się już w 2012 roku, jako jeden z elementów badawczych łazika Curiosity.

Schiaparelli zbada m.in. warunki meteorologiczne podczas lądowania na Marsie. Do przeprowadzenia testów podczas wejścia w atmosferę i lądowania, wykorzystany będzie niemiecki system monitujący zewnętrzne powłoki lądownika. Jednym z jego elementów będą właśnie polskie detektory podczerwieni.

Druga część misji ExoMars rozpocznie się w 2018 roku. Wówczas kolejna rosyjska rakieta wyśle w stronę Marsa łazik ExoMars Rover, który ma poszukiwać tam śladów życia biologicznego. Bezpiecznie osadzenie na powierzchni planety umożliwi mu lądownik ExoMars Rover Lander. Na Marsie mają się one znaleźć w 2019 roku. W znalezieniu dogodnego miejsca do osadzenia lądownika i łazika, pomogą naukowcom zdjęcia wykonane i przesłane wcześniej przez wspomnianą kamerę CaSSIS.(PAP)

lm/ ro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 ~Hahaha

" swój wkład w jej przygotowanie mieli też naukowcy z CBK PAN. Do ich zadań należało m.in. wykonanie zasilacza do kamery. Z kolei polska firma Creotech Instruments, działając na zlecenie CBK PAN, zamontowała elementy systemu zasilania kamery." - pewnie chinskie bateryjki wszadzili w srodek za milion, Ot fahofce.

! Odpowiedz
0 1 ~ruskipic

Juz to widze jak doleciala ale do tego czasu kazdy o tym zapomni.

! Odpowiedz
0 1 ~re

stare bazy aunaków już zaadaptowaliście? złoto wieziecie?

! Odpowiedz
1 3 ~endi

grawitacja na Marsie jest zbyt mała aby utrzymać cząsteczki pary wodnej , a bez wody nie ma życia , więc dla mnie finał misji jest już znany

! Odpowiedz
0 3 ~krzysiek

Nie myślałeś, żeby poinformować o tym agencje kosmiczne? W takim wypadku niepotrzebnie wydają miliony na tą misję. Można by za to coś lepszego zrobić.

! Odpowiedz
0 0 ~re

na marsie(LAHMU) są bazy od tysięcy ZIEMSKICH lat ..ale was w bambuko lądują klony anunnakow

! Odpowiedz
3 4 ~niema

jakby na marsie było życie to nie trzeba by go było tak żmudnie szukać

! Odpowiedz
0 1 ~Kosmita

coś Ty z kosmosu spadł ? Nie słyszałeś o marsjanach ... ?

! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.