Wystarczył jeden klik i ukradli mu wszystko, co miał [BADANIE]

Marcin jest studentem anglistyki. Jego miesięczny dochód wynosi nieco ponad 1 tys. zł. Część przelewają mu rodzice, część dorabia jako barman. Nigdy nie udało mu się nic odłożyć. Marcin posiada dostęp do bankowości mobilnej oraz bankowości internetowej. Pewnego razu na stronie banku pojawił się komunikat: "zainstaluj certyfikat w telefonie". Nie wiedział, że wiadomość podłożył mu koń trojański, którego miał na komputerze. Zrobił co, mu kazano i… stracił wszystkie pieniądze.

Szacuje się, że hakerzy tylko w Polsce co roku okradają klientów banków na ponad 1 mld zł. Straty z innych tytułów zdarzeń ryzykownych mogą sięgać kolejnych setek milionów zł. Bankier.pl wspólnie z Pulsem Biznesu przeprowadzi pierwsze kompleksowe badanie, którego celem jest ustalenie skali i kosztów najbardziej ryzykownych zachowań konsumentów bankowości elektronicznej. Na podstawie badania zostanie przygotowany raport wraz z eksperckimi rekomendacjami dla sektora bankowego.

Historia Marcina została wymyślona, ale nie jest nieprawdopodobna. Już ponad 4 mln ludzi korzysta z bankowości mobilnej, a ponad 12 mln z bankowości internetowej. Kilka milionów Polaków codziennie loguje się do swojego konta za pośrednictwem telefonu lub komputera. Robimy przelewy, sprawdzamy saldo, płacimy przez internet. Ale czy jesteśmy bezpieczni? Czy sami właściwie dbamy o swoje bezpieczeństwo?

Nie tylko klienci bagatelizują zagrożenie. Przypadek upublicznienia danych z rachunków klientów jednego z polskich banków pokazuje, że instytucje finansowe są pod ciągłym atakiem przestępców. W czasach upowszechnienia płatności bezgotówkowych bezpieczeństwo IT w sektorze bankowym to absolutny priorytet. Ewentualne wyłączenie możliwości dokonywania transakcji kartowych czy też dostępu internetowego do kont może nie tylko utrudnić życie, ale sparaliżować obrót gospodarczy.

Bankowość elektroniczna to wygoda i niższe koszty. Jednak nie oznacza to, że jest wolna od wad. Bardzo wielu klientów nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń przez co bagatelizują najprostsze zasady bezpieczeństwa – korzystają z niezabezpieczonych sieci wi-fi, nie aktualizują oprogramowania antywirusowego, zapisują swoje hasła w łatwo dostępnych miejscach, nie zabezpieczają telefonu kodem PIN, otwierają podejrzane e-maile i instalują oprogramowanie z niesprawdzonych źródeł.

Analizy Bankier.pl

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 2 ~Adam

http://adek81.produktyfinansowe.pl bezpieczna bankowosc internetowa

! Odpowiedz
2 2 ~Dyktator

WKRÓTCE... Dalsza część IT Course "HERE" Lessons FREE !!! Darmowe porady jak zabezpieczyć komputer przed hakerami i robotami hakerskimi. PROSTE PORADY WARTE MILIONY !!! www.baltic-room.com

! Odpowiedz
2 1 ~Dyktator odpowiada ~Dyktator

ERRATA: www.baltic-room.com

! Odpowiedz
2 7 ~Tomek

Ja nie rozumiem dlaczego wszystkie dane potrzebne do zrobienia zakupów przez internet są zapisane na karcie. Dlaczego CVV jest umieszczony na karcie? Powinien być do zapamiętania tak jak PIN !!!

! Odpowiedz
4 13 ~Rafał

Najlepiej posługiwać się gotówką. Mając żywą gotówkę widać realnie jak radzimy sobie z budżetem domowym. Pomijamy efekt tak tzw. panowania nad finansami i tylko pozornie wydaje się, że wiesz ile wydajesz i masz w razie czego hamulec ale jak trzymasz w ręce gotówkę to zupełnie trudniej jest się z nią rozstać.
Polecam portal o finansach domowych. W ostatnim artykule za darmo można sprawdzić swoją historię zupełnie za darmo

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 1 ~Rafał

www.oszczedzamna.pl

! Odpowiedz
7 6 ~realista

Bezpieczna jest wlasna skarpeta. Reszta gowno i drogo warte.

! Odpowiedz
1 1 ~tępakiZkasą

Noo...
A co ze złotą kartą...?
Przecież przygłupy muszą się dowartościować...
z braku rozumu tylko to im pozostało a Ty chcesz im to zabrać...

! Odpowiedz
0 6 ~asd

W pytaniach brakuje "Czy posiadasz najnowszą wersję przeglądarki internetowej?". Bo np. Firefox w wersji do 33 obsługiwał protokół SSL 3.0, który obecnie nie zapewnia już żadnego bezpieczeństwa, od wersji 34 protokół ten jest domyślnie wyłączony.

! Odpowiedz
2 2 ~Dyktator

Stare wersje norweskiej Opery już tylko na płytach archiwalnych z 2005 roku. Amerykanie wykupili Norwegów bo stara Opera miała najwięcej opcji blokowania. Ciekawe czu można rozpowszechniać stare wersje Opery? Może wkrótce linki na www.baltic-room.com ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne