REKLAMA

GIODO: skontrolujemy PlusBank

2015-06-16 12:13
publikacja
2015-06-16 12:13

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych przeprowadzi, w najszybszym możliwym terminie, kontrolę w PlusBanku. To pokłosie zeszłotygodniowych doniesień o wycieku danych klientów instytucji.

GIODO: skontrolujemy PlusBank
GIODO: skontrolujemy PlusBank
/ materiały dla mediów
Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych dr Edyta Bielak-Jomaa
Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych dr Edyta Bielak-Jomaa (GIODO)

Ustawa o ochronie danych osobowych zobowiązuje podmioty podlegające jej rygorom do dbałości o wrażliwe informacje w taki sposób, aby podmioty nieuprawnione nie miały do nich dostępu. „Za nieprzestrzeganie zasad ochrony danych osobowych ustawa o ochronie danych osobowych przewiduje odpowiedzialność karną (art. 49 – art. 54).

Przykładowo, za niewłaściwe zabezpieczenie danych osobowych, czego konsekwencją jest ich zabranie przez osobę nieuprawnioną lub ich uszkodzenie czy zniszczenie, grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2” wskazuje w przesłanym do redakcji oświadczeniu rzecznik GIODO. Jednocześnie informuje, że każda sprawa wycieku danych wymaga indywidualnej oceny, a incydent może być np. wynikiem kradzieży.

W zeszłym tygodniu serwis „Zaufana Trzecia Strona” ujawnił, że w PlusBanku doszło prawdopodobnie do włamania do systemu informatycznego. Haker miał dostęp do serwera obsługującego bankowość internetową i zdołał pobrać dane dotyczące produktów i transakcji pewnej grupy klientów. Włamywacz zażądał okupu, grożąc ujawnieniem w sieci zdobytych informacji. Swoją groźbę spełnił w piątek umieszczając na forum w sieci Tor paczkę danych dotyczącą klientów biznesowych banku.

Rzecznik GIODO wskazuje, że działania włamywacza są bezprawne. „ Zgodnie bowiem z art. 49 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych, każdy ‘kto przetwarza w zbiorze dane osobowe, choć ich przetwarzanie nie jest dopuszczalne albo do których przetwarzania nie jest uprawniony, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2’. Przy czym odpowiedzialności tej podlega nie tylko osoba, która dane wykradła, ale również i ta, która wykorzystując możliwość dostępu do nich w jakikolwiek sposób je przetwarza, np. podaje dalej do publicznej wiadomości” czytamy w przesłanym redakcji stanowisku.

(Bankier.pl)

/mk

Źródło:
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~calesar
Chyba pod względem bezpieczeństwa to już zostali skontrolowani xD
~eko
W internecie nie ma czegoś takiego jak 100% bezpieczeństwo, każde zabezpieczenia da się złamać. Najgorzej, gdyby bank poszedł na ugodę z hakerem, wtedy inni poczuliby łatwy łup i mielibyśmy nasilenie takich ataków. Trzeba złapać tego złodzieja i wlepić mu dużą karę, żeby ostudzić entuzjazm jego niedoszłych W internecie nie ma czegoś takiego jak 100% bezpieczeństwo, każde zabezpieczenia da się złamać. Najgorzej, gdyby bank poszedł na ugodę z hakerem, wtedy inni poczuliby łatwy łup i mielibyśmy nasilenie takich ataków. Trzeba złapać tego złodzieja i wlepić mu dużą karę, żeby ostudzić entuzjazm jego niedoszłych naśladowców.
~anonim
nie martwcie się, bo Soloż zawsze wypłaci wam kasę, a ma jej jeszcze trochę i dlatego warto plusować.
~kio
śmieszny bank i sam się doigrał z włąsnej głupoty
~IQ-zanika-na-forach
Tak śmieszny jak CIA, FBI, Bundestag i banki całego świata...
Ani mnie grzeje ani ziębi ten plusbank ale cymbale 'kio' włamują się do wszystkich na świecie.
Chodzi o to żeby nie dać złodziejom na tym zarobić i złapać ich, wsadzić do więzienia żeby innym nie przychodziło to do głowy
~kio odpowiada ~IQ-zanika-na-forach
jakoś cymbale do pekao sa się nie ałwmują bo da dobre zabezpieczenia a plus bank pokona informatyk po szkole średniej a nie wykfalifikowany hacker
~wiktor
"Anannke" dopomina się o 3str. :) - "zaufanatrzeciastrona" - w tej całej aferze w dziesiątkach komentarzy pojawia się reklama tego serwisu

Ale nawet pomijając ten przypadkowy wątek reklamowy zabawny jest fakt że Pan Adaś to admin trzeciejstrony i jest jednocześnie od 10 lat odpowiedzialny za bezpieczeństwo
"Anannke" dopomina się o 3str. :) - "zaufanatrzeciastrona" - w tej całej aferze w dziesiątkach komentarzy pojawia się reklama tego serwisu

Ale nawet pomijając ten przypadkowy wątek reklamowy zabawny jest fakt że Pan Adaś to admin trzeciejstrony i jest jednocześnie od 10 lat odpowiedzialny za bezpieczeństwo sieci w UPC a o ile pamiętam w ubiegłym roku UPC przepraszało bo wykradziono dane osobowe klientów UPC i sprzedawano w sieci :)
Faktycznie eksperci :p
~Anannke
Moglibyście jeszcze dodać, że Plus Bank groził serwisowi pozwem za ujawnienie włamu. Redaktorzy otrzymali również anonimowe pogróżki.

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki