REKLAMA

Wysokie stężenie poziomu benzenu w Płocku. Winny PKN Orlen?

2016-09-23 16:18
publikacja
2016-09-23 16:18

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski zdecydował o złożeniu do prokuratury zawiadomienia w sprawie odnotowanego na terenie miasta wysokiego stężenia benzenu. Według płockiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) źródłem emisji był PKN Orlen.

fot. Agnieszka Kocznur/Foto Gosc / / FORUM

Z danych Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (MCZK) w Płocku i tamtejszego oddziału WIOŚ wynika, że w - nocy z 21 na 22 września doszło do wystąpienia w powietrzu wysokich wartości benzenu, co wykazały dwie stacje pomiarowe zlokalizowane na terenie miasta. W czwartek od godz. 12 stężenie benzenu wróciło do wartości niskich i po południu pomiary wykazywały poprawę jakości powietrza aż do poziomu dobrego i bardzo dobrego.

"Podjąłem decyzję, o zawiadomieniu prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z emisją do powietrza substancji niebezpiecznej dla życia i zdrowia mieszkańców Płocka w stężeniu przekraczającym dopuszczalne normy" - oświadczył w piątek na konferencji prasowej Nowakowski.

"Uważam, że tak wysokie przekroczenia dopuszczalnych norm jeśli chodzi o benzen, oczywiście nie średniorocznych, ale dziennych, zmuszają do bardzo konkretnych działań. Nie wystarczy tylko monitorowanie, alarmowanie, proszenie o wyjaśnienia. Podjąłem decyzję o zawiadomieniu prokuratury, tym bardziej, że nie jest to pierwszy przypadek. Jestem przekonany, że prokuratura będzie sprawdzać także te działania PKN Orlen, które miały miejsce w poprzednich tygodniach" - dodał prezydent Płocka, uzasadniając swą decyzję. Jak zaznaczył, zawiadomienie do prokuratury zostanie złożone jeszcze w piątek.

Wcześniej o możliwości złożenie zawiadomienia do prokuratury w sprawie zanotowanego ostatnio wysokiego stężenia benzenu w Płocku mówił PAP kierownik tamtejszego oddziału WIOŚ Andrzej Hasa. Jego zdaniem, nie ulega wątpliwości, że źródłem emisji był PKN Orlen. "Rozważamy możliwości od strony prawnej wystąpienia do organów ścigania celem podjęcia śledztwa" powiedział w piątek PAP Hasa.

W piątek po południu wpłynęło do płockiego oddziału WIOŚ pisemne stanowisko PKN Orlen odnoszące się do wysokiego poziomu benzenu w powietrzu, odnotowanego w nocy ze środy na czwartek. "Z tej informacji wynika, że oni nie wiedzą, co się stało. Twierdzą, że to nie na terenie PKN Orlen" - powiedział PAP Hasa.

Według niego, za tym, że to PKN Orlen był źródłem odnotowanego ostatnio wysokiego poziomu benzenu przemawiają m.in. trwające postoje remontowe wielu instalacji, a także kierunek wiatru, który przy najwyższych, notowanych stężeniach wiał od strony zakładu produkcyjnego płockiego koncernu w kierunku miasta.

Według MCZK, w nocy ze środy na czwartek aparatura pomiarowa WIOŚ wykazała występowanie wysokich wartości benzenu na dwóch stacjach pomiarowych: Płock-Reja do 58 (mikrogramów) g/m sześc. oraz Płock-Gimnazjum do 30 g/m sześc. Dopuszczalne maksymalne wartości dla benzenu wynoszą 5 g/m sześc. "Ze względu na duży obszar występowania, kierunek wiatru oraz charakter zapachu jako sprawcę zdarzenia wytypowano PKN Orlen" informowało wcześniej MCZK.

Odczyty z dwóch stacji pomiarowych w czwartek po południu wykazywały, że poziom benzenu w Płocku znacznie się obniżył i wynosił wówczas 1,5 g/m sześc. oraz 1,3 g/m sześc.

W czwartek wieczorem biuro prasowe PKN Orlen w stanowisku przesłanym PAP zaznaczyło, że chociaż dane z pomiarów na terenie Płocka wskazywały w nocy ze środy na czwartek chwilowe wyższe niż zazwyczaj notowania, to dla benzenu norma średnioroczna wynosi 5 g/m sześc., natomiast poziom ten za ostatnie 12 miesięcy, według płockiej stacji monitoringowej, wyniósł 1,25 g/m sześc.

"Niewykluczone, iż złożoność procesów związanych z serwisowaniem instalacji, jak również niesprzyjające warunki meteorologiczne, mogły spowodować tymczasowe zarejestrowanie emisji benzenu na wskazanym przez stacje monitoringu poziomie" - oświadczył płocki koncern. PKN Orlen podkreślił, że podejmuje wszelkie możliwe działania "minimalizujące wpływ remontów na otoczenie", zastrzegając przy tym, iż nie jest w stanie zagwarantować "całkowitej neutralności w kontekście przeprowadzania wymaganych prawem prac remontowych", za co spółka przeprasza mieszkańców Płocka i okolic.

"PKN zapewnia, że dokłada wszystkich starań, ale jednak nie jest to skuteczne i efektywne" - ocenił kierownik płockiego oddziału WIOŚ. "Te działania muszą być absolutnie zdecydowane" - dodał Hasa.

Według MCZK w Płocku, w przypadku podobnych, jak odnotowane w nocy ze środy na czwartek, przekroczeń wartości benzenu zalecane jest, aby osoby chore, starsze, kobiety w ciąży i małe dzieci "bezwzględnie unikały przebywania na wolnym powietrzu", natomiast pozostali powinni "ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum". "Długotrwała ekspozycja na działanie ujawnionych substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym" informowało MCZK w czwartkowym komunikacie.

W piątek stacje monitorujące WIOŚ wykazywały niski poziom stężenia benzenu na terenie Płocka.

Położony na peryferiach miasta kompleks rafineryjno-petrochemiczny PKN Orlen, należący do tzw. infrastruktury krytycznej, jest największym tego typu w kraju.(PAP)

mb/ pb/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~poeta
Taki klimat . Zamknąć się w domu i spokój . Jak przejdzie otworzyć okna i po sprawie. Czego nerwy
~DZIADEK-63-STAZ48-16
PREZYDENCIE MIASTA PLOCKA NOWAKOWSKI TO NIE JEST TERAZ ZA PREZESA JASINSKIEGO BO ZYJEMY W TYCH SMRODACH OD POWSTANIA KOMBINATU TO JEST ROK 1964.WALCZYLI Z TYM LEKARZE BO PRZYBYWALO CHORYCH NA RAKA I DZIECI RODZILY SIE KALEKIE OPISAL TO W KSIORZCE LEKARZ GARLEJ TO SZYBKO ONIM ZAPOMNIANO.PREZYDENCIE NOWAKOWSKI NARUD ZA CZYNA SIE BUNTOWAC PREZYDENCIE MIASTA PLOCKA NOWAKOWSKI TO NIE JEST TERAZ ZA PREZESA JASINSKIEGO BO ZYJEMY W TYCH SMRODACH OD POWSTANIA KOMBINATU TO JEST ROK 1964.WALCZYLI Z TYM LEKARZE BO PRZYBYWALO CHORYCH NA RAKA I DZIECI RODZILY SIE KALEKIE OPISAL TO W KSIORZCE LEKARZ GARLEJ TO SZYBKO ONIM ZAPOMNIANO.PREZYDENCIE NOWAKOWSKI NARUD ZA CZYNA SIE BUNTOWAC BO NIE WSZYSCY PRACUJO W ORLENIE I ZARABIAJO WIELKO KASE I POKAZUJO SZPAN CO WIDAC NA ULICACH BMW MERCEDESY I WIELE INYCH A NIE ZDAJO SOBIE SPRAWY ZE ZDROWJA BO MOWIO ZE ICH NIE DOTYCZY.TO WSZYSTKO CHFESTJA CZASU NA KOGO PADNIE TO BEC I WTEDY ROZPACZ.CZYTAL JAK SMOG ZABIJA NA SLOSKU TYLKO OD SPALANIA WPIECACH. TO JEST WTEDY DUZO ZAWALOW I UDAROW.PROSZE CZYTAC NEKROLOGI W PLOCKU JAK DLUGO ZYJO56 58 60 62 65 A TYLKO OD CZASU DO CZASU TZW STARE DRZEWA 80 90 I PONAD90.MY CZEKAMY DO KONCA PAZDZIERNIKA I POWSTAJE WTEDY KOMISJA KTURA BEDZIE WSODACH WALCZYLA O ODSZKODOWANIA DLA TYCH CO MIESZKAJO OD URODZENIA.BO WSZEDZIE WCYWILIZOWANYM KRAJU TAK SIE ODBYWA.ANIE ZE MY WALCZYMY W SODACH ZE PRACOWALISMY NA MZRIP I TO BYLA STREFA ZAGROZONA ALE DO SODU ZUSU NIE DOCIERA.NA KONIEC PREZYDENCIE I WASZEJ EKIPIE DUZO ZDROWJA WEGLA I STALI NIECH PREZYDENT TO CO DLA PLOCKA ROBI SIE ZE WSTYDU SPALI.
~ed7
Panie Prezydencie, na swoich się nie donosi.
~slaw
Prezes Jasiński pozabierał dotacje dla Płocka bo p. prezydent jest z PO więc nich p. Jasiński chociaż nie smrodzi.
~dar280
To mowa instalacja na orlenie tak nas zatruwa.
~niepelnosprawny_org
przemysł zaczyna sobie pozwalać, na terenie Polski wystąpiły i występują podobne problemy jak nigdy, np. ostatnio szczególnie na podkarpaciu postawiono wieze wiertnicze o głośności ciągłej silnika odrzutowego niezbyt duzej odległosci od mieszkańców...
czemu tak sobie pozwalają, bo Państwowe? prawo jest jasne
~plocki
W plocku chyba w kazdej rodzinie ktos choruje na nowotwor, a paliwo mieszkancy kupuja o 10-20 gr drozej biz np. W wawie taki klimat. Bt.
~hun
misiewicze rządzą orlenem i widać efekty
~Rudolf
A dowalić parę miliardów kary to będą pilnować instalacji .
~qwerty
Z miesiac temu przez orlen doslownie caly plock w nocy wstal bo tak smierdzialo jakgdyby palonym plastikiem.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki