REKLAMA
NA ŻYWO

Wysoka inflacja dotarła na górskie szlaki. Tatrzański Park Narodowy podniósł ceny biletów

2023-03-05 14:00
publikacja
2023-03-05 14:00

Tatrzański Park Narodowy (TPN) podnósł ceny biletów wstępu na szlaki turystyczne. Jednodniowa wejściówka od 1 marca kosztuje 9 zł, a bilet ulgowy 4,5 zł.

Wysoka inflacja dotarła na górskie szlaki. Tatrzański Park Narodowy podniósł ceny biletów
Wysoka inflacja dotarła na górskie szlaki. Tatrzański Park Narodowy podniósł ceny biletów
fot. Marcin Mądry / / Shutterstock

Turyści będą mogli kupić bilet siedmiodniowy na tatrzańskie szlaki w cenie 45 zł lub ulgowy za 22,5zł. Bilet grupowy normalny, 10-osobowy będzie kosztował 81 zł, a ulgowy połowę tej kwoty. Do darmowego wejścia na szlaki są uprawieni m.in. posiadacze Karty Dużej Rodziny.

„Niestety obecna sytuacja ekonomiczna dotyka także parki narodowe – wzrost cen usług, towarów, kosztów utrzymania nie omija ani nas, ani pozostałych parków. Obecna podwyżka uwzględnia obecną sytuację i opiera się na zapisie ustawy o ochronie przyrody, według której opłata za jednorazowy wstęp do parku nie może przekraczać kwoty 6 zł waloryzowanej o prognozowany średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, przyjęty w ustawie budżetowej” – wyjaśniła Paulina Kołodziejska z TPN.

Władze TPN tłumaczą, że aby móc sprostać obowiązkom wynikającym z ustawy parki narodowe, jako państwowe osoby prawne, mogą pozyskiwać fundusze z wielu źródeł.

„Należy pamiętać również, że dotacja budżetowa na działalność bieżącą stanowi jedynie około 15 proc. ogólnej kwoty przychodów. Pozostałe środki finansowe Park musi wypracować samodzielnie” – dodała Kołodziejska.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Fundusze pozyskane z biletów wstępu do TPN pozwalają m.in. na remonty szlaków, obsługę toalet przy szlakach czy przeprowadzanie zadań z zakresu edukacji przyrodniczej, a 15 proc. tych wpływów jest przeznaczane na działalność Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

„Wpływy z biletów wstępu do TPN stanowią ponad 30 proc. ogólnych przychodów Parku. Bez pozyskanych w ten sposób środków finansowych wywiązanie się z zadań ustawowych byłoby niezwykle trudne. Szczególnie istotną pozycję w wydatkach zajmuje utrzymywanie szlaków, które ze względu na ogromną liczbę turystów i gwałtowne zjawiska pogodowe wymagają systematycznego nadzoru i remontów” – wyjaśniła Kołodziejska.

Poprzednią podwyżkę cen biletów wstępu na szlaki o 1 zł władze TPN wprowadziły rok temu.

Do dyspozycji odwiedzających TPN jest 275 km znakowanych szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności: od bardzo łatwych po bardzo trudne i wyposażone w urządzenia asekuracyjne jak łańcuchy, klamry i drabinki.

autor: Szymon Bafia

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
arzab
Jeszcze jeden powód by olać to miejsce !
janmieszak
Inflacja prawie 18%. Za rządów prezesa Glapy jedno staniało…. złotówka. Elity polityczne i bankierzy robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP Inflacja prawie 18%. Za rządów prezesa Glapy jedno staniało…. złotówka. Elity polityczne i bankierzy robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emeryrtura nie jest Ci potzrebna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
andregru
Co roku TPN podnosi opłaty i końca nie widać . Dotacje od państwa czyli z naszych podatków też coraz większe.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki