REKLAMA

Wyraźne umocnienie szwedzkiej korony

2015-12-29 11:31
publikacja
2015-12-29 11:31
Kurs EUR/SEK spadł dzisiaj do najniższego poziomu od 9 miesięcy, a USD/SEK znalazł się na najniższych poziomach od października b.r. Aprecjacja szwedzkiej korony wyraźnie przyspieszyła od 21 grudnia, czyli kilka dni po posiedzeniu Riksbanku (15 grudnia), po którym spadło prawdopodobieństwo dalszych cięć stóp procentowych (chociaż furtki do różnych działań banku centralnego pozostały otwarte, zwłaszcza w sytuacji nadmiernego umocnienia korony, które mogłoby zagrozić realizacji celu inflacyjnego). Nie wykluczone, że rynek chce teraz sprawdzić determinację Riksbanku do potencjalnych działań. Najbliższe planowe posiedzenie dopiero 11 lutego, ale w grudniowym komunikacie nie wykluczono możliwości podejmowania działań na niezaplanowanych wcześniej spotkaniach.

Bilans ostatnich danych makro był mieszany. Te, które poznaliśmy 22 grudnia były lepsze (sprzedaż detaliczna przyspieszyła do 5,2 proc. r/r w listopadzie, a dynamika inflacji PPI odbiła do -1,5 proc. r/r). Niemniej już dzisiaj okazało się, że deficyt w handlu zagranicznym nieoczekiwanie wzrósł w listopadzie do 5,2 mld SEK z 1,7 mld SEK.

Czy trend na umocnienie korony może się zmienić w najbliższych dniach? Wydaje się, że tylko wtedy, kiedy pojawiłyby się próby werbalnej (słownej) interwencji ze strony przedstawicieli Riksbanku. Na wykresie EUR/SEK widać, że mocne wsparcia można znaleźć dopiero w rejonie 9,0550 (minima z października 2014 r. i marca 2015 r.)

eursekdaily.png

Wykres dzienny EUR/SEK

Sporządził:

Marek Rogalski - główny analityk walutowy DM BOŚ

Nota prawna:

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego
kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulamin doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajduje się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.
Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki