W Warszawie powstaną kaczkomaty i skatepark. Dzięki budżetowi obywatelskiemu

Po raz szósty w Warszawie rozstrzygnięto głosowanie na projekty w ramach budżetu obywatelskiego. Największą popularnością cieszył się pomysł zasadzenia 2020 drzew. Oprócz tego sfinansowana zostanie budowa skateparku na Gocławiu, altan solarnych w parkach oraz kolejnej tężni solankowej.

(fot. Zachary DeBottis / Pexels)

Mieszkańcy Warszawy wybierali w tym roku spośród 1425 projektów, w tym 101 ogólnomiejskich i 1324 dzielnicowych. Największy wybór mieli mieszkańcy Wawra i Pragi-Południe - w każdej z tych dzielnic zgłoszono ponad 130 projektów.

Na realizację pomysłów mieszkańców przeznaczono 83 mln zł, czyli prawie o 20 mln więcej niż przed rokiem. Na projekty ogólnomiejskie zarezerwowano prawie 25 mln zł. Do tej kategorii zakwalifikowano propozycje, których realizacja nie będzie kosztowała więcej niż 5 mln zł.

"To już 6 edycja budżetu obywatelskiego w Warszawie. Przekonaliśmy się, że Warszawiacy bardzo lubią tę inicjatywę, ponieważ mimo że ze względu na terminy budżet w tym roku był trudny, to zarówno projektów, jak i głosów było bardzo dużo" - powiedziała Aldona Machnowska-Góra, koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej, która prowadziła galę ogłoszenia wyników głosowania.

W głosowaniu wzięło udział ponad 105 tys. mieszkańców Warszawy, przy czym aż 99 proc. głosów oddano przez Internet. Najczęściej głosowały osoby pomiędzy 35 a 44 rokiem życia (34 proc.), zaś najmniej głosów wpłynęło ze strony osób w przedziale 19-24 lat (5 proc.) oraz wśród osób powyżej 66 roku życia (6 proc.). Ze statystyk wynika, że częściej głosowały kobiety - ze strony mężczyzn wpłynęło 40 proc. głosów. Największą frekwencję wyborczą osiągnęła dzielnica Bielany, gdzie średnio na tysiąc mieszkańców głosów oddało 87 osób. Zaraz po niej uplasowały się Praga Południe, gdzie średnio głosowały 83 osoby na tysiąc mieszkańców oraz Wawer - 71 osób na tysiąc. Najniższy wynik osiągnęło Śródmieście, gdyż tam na tysiąc mieszkańców głosowało 28 osób.

W głosowaniu na projekty ogólnomiejskie wzięło udział ponad 86 tys. mieszkańców Warszawy. Największą popularność zdobył pomysł zasadzenia 2020 drzew dla Warszawy, na który zagłosowało ponad 40 tys. warszawiaków. Jest to także jeden z najdroższych projektów, który będzie kosztował miasto prawie 3 mln zł.

Inne projekty, które zostaną zrealizowane na poziomie całego miasta, to m.in. rozszerzenie siatki dróg rowerowych, zainstalowanie altan solarnych w warszawskich parkach, a także wybudowanie sześciuset ławek. Powstać mają również ogrody deszczowe i naturalne place zabaw, w tym plac zabaw w parku Dolina Służewiecka. Oprócz tego budżet sfinansuje posiłki dla osób ubogich i bezdomnych czy warsztaty komputerowe dla osób niepełnosprawnych.

Łącznie w głosowaniu wybrano 29 projektów ogólnomiejskich oraz 385 projektów dzielnicowych. Najwięcej, bo 37, zrealizowanych zostanie na Woli, najmniej - dziewięć - na Pradze-Północ.

Na Gocławiu zostanie wybudowany duży skatepark mający być wizytówką prawej strony Wisły, natomiast na osiedlu Jelonki na Bemowie powstanie tężnia solankowa inspirowana tężnią z pl. Hallera. Na Żoliborzu środki z budżetu umożliwią o zadbanie o okolice stacji PKP Powązki, na Ursynowie pojawi się 150 nowych budek dla ptaków, we Włochach zostaną postawione kaczkomaty przy Stawie Koziorożca, z kolei na Targówku powstaną nowe butelkomaty. W Śródmieściu prawie pół miliona złotych zostanie wykorzystane na dodatkowe książki dla bibliotek.

Jak podkreśla ratusz, dotychczas w ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy Warszawy zdecydowali o przeznaczeniu w sumie 260 mln zł. W pięciu pierwszych edycjach zgłosili ponad 12 tysięcy projektów. Dzięki głosom mieszkańców zostało zrealizowanych już prawie 2,5 tys. przedsięwzięć.(PAP)

Autor: Sonia Otfinowska, Alicja Skiba

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 16 jacyna2017

Dobrze, że nie Trzaskomaty bo by ciekło, śmierdziało i kosztowało za sztukę tyle co połowa 500+ dla Polski! Z dedykacją dla tych co ubolewają nad kasą dla ludzi w kraju. Marnowanie i przekręty ich nie martwią! Sformatowanie jakieś czy zawiść!?

! Odpowiedz
12 8 marianpazdzioch

Z budki będzie wyskakiwała mała kaczka i wyciągała ludziom pieniądze z kieszeni.

! Odpowiedz
0 19 wolekk

Kaczkomaty... Brzmi jak click bait a to tylko przybrzezne automaty z karma dla kaczek

! Odpowiedz
2 24 1as

Co to jest kaczkomat???

! Odpowiedz
20 13 zenonn

Skrzynia z karmą dla kaczek? A może coś dla Kaczyńskiego? Spodziewać się memów, graffiti, nalepek z podobizną szeregowego pingwina ?

! Odpowiedz
22 13 marxs

to taki automat który siłą wciąga do swojego wnętrza wyłącznie pracowitych i oszczędnych ,strzyże ich do gołej skórki z kasy a nastepnie na tacce podaje to co ukradł czekającym po przeciwnej stronie z wyciągniętą łapą menelom i patolom(czasami trafiaja sie też panowie w czarnych sukienkach ale nie ci z LGBT+)

! Odpowiedz
0 23 _xyz

Szkoda tylko, że realizacja niektórych bardziej ambitnych pomysłów trwa nawet 3 lata zamiast regulaminowego 1 roku, a urzędnicy robią wszystko, żeby uwalić jak największa liczbę inicjatyw obywatelskich - bo to przecież dla nich dodatkowa robota...

! Odpowiedz
37 46 cowabunga

Tramwaj byście lepiej na Gocław zrobili a nie skatepark. Obiecujecie już 20 lat chyba, jak nie metro to tramwaj a jest jedna droga wyjazdowa....

! Odpowiedz
1 25 dziki_losos

No ale przecież na deskorolce szybciej dojedziesz, bo nie ma przystanków. To tylko kwestia nabrania rozpędu. A do tego potrzebny jest skatepark z wysokimi rampami...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne