REKLAMA

Wyniki Orange Polska za III kw. nieco przebiły konsensus, kurs może zareagować lekko pozytywnie

2021-10-26 08:54, akt.2021-10-26 09:37
publikacja
2021-10-26 08:54
aktualizacja
2021-10-26 09:37
Wyniki Orange Polska za III kw. nieco przebiły konsensus, kurs może zareagować lekko pozytywnie
Wyniki Orange Polska za III kw. nieco przebiły konsensus, kurs może zareagować lekko pozytywnie
fot. REUTERS/Toby Melville / / FORUM

Wyniki Orange Polska w III kw. 2021 roku nieco przebiły konsensus. Analitycy oczekują neutralnej lub lekko pozytywnej reakcji kursu telekomu, zwracając uwagę na poprawę organicznych przepływów pieniężnych.

O godz. 9.15 kurs rośnie o 0,5 proc.

JAKUB VISCARDI, ANALITYK DM BOŚ

"Wyniki Orange PL są zbieżne z oczekiwaniami, EBITDAaL jest 2 proc. wyższy od konsensusu. Trendy poprawy ARPU w segmencie konwergentnym i mobilnym są kontynuowane, to samo dotyczy przyłączeń netto w tych segmentach – nie widzę tu większych zaskoczeń. Na poziom przychodów wpłynął nowy poziom MTR oraz FTR. Na poziom raportowanych zysków wpłynęło rozpoznanie zysku na sprzedaży 50 proc. w FiberCo - co również jest zbieżne z wcześniejszym sygnalizowaniem – oraz nieco wyższe wpływy ze sprzedaży nieruchomości – 37 mln wobec 7 mln rok temu. Wyniki powinny być przyjęte neutralnie."

KONRAD KSIĘŻOPOLSKI, HAITONG BANK

"Wyniki oceniam lekko pozytywnie. Na trzeci kwartał 2021 roku miał wpływ FiberCo, ale to było w pełni oczekiwane. KPI (Key Performance Indicators) w większości zgodne z oczekiwaniami po dostosowaniu do M2M (machine to machine). Nie traktujemy M2M jako pozytywnej sytuacji, ponieważ jest to biznes o bardzo niskim ARPU. Podoba nam się, że OPL wrócił do wyższej sprzedaży aktywów. Naszym zdaniem najbardziej pozytywnym elementem w trzecim kwartale i po trzech kwartałach 2021 roku jest trwająca poprawa organicznych przepływów pieniężnych . Co więcej, większość poprawy wynika z wyższych przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej, a nie ze zmian w kapitale obrotowym lub Capex."

DOMINIK NISZCZ, TRIGON DM

"EBITDAaL 1 proc. powyżej naszych oczekiwań i 2 proc. powyżej konsensusu implikuje lekką pozytywną reakcję rynku. Dobrze zachowały się też przychody z usług komórkowych solo, które wzrosły o 6 proc. r/r, choć w tym przypadku spółka sygnalizuje, że wzrost wynika częściowo z efektu roamingu (wzrost mobilnego handset ARPO o 2,5 proc. r/r, ale płaskie ARPO bez roamingu). Jednocześnie ponownie przyspieszyła dynamika ARPU konwergentnego, do 7 proc. r/r z 6 proc. r/r w poprzednim kwartale.

W wynikach pozytywnie odbieramy: przyspieszenie wzrostu na linii przychodów komórkowych po pierwszym kwartale na plusie w 2Q21 i po latach wcześniejszych spadków, poprawiające się dynamiki APRU w tym +7 proc. r/r w konwergencji, bardzo niski churn w segmencie mobilnym na poziomie 1,8 proc. w post-paid w porównaniu do 2-3 proc. w poprzednich latach mimo podwyżek. Natomiast lekko negatywnie oceniamy: brak przyspieszenia wzrostu na rynku usług stacjonarnych mimo początku jesiennego sezonu - kwartał charakteryzował się raczej małą aktywnością klientów na rynku, wzrost liczby klientów konwergentnych był podobny jak w poprzednim kwartale."

*****

Orange Polska wypracował w trzecim kwartale 791 mln zł zysku EBITDA po uwzględnieniu kosztów leasingu, o 6,6 proc. więcej niż przed rokiem. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes prognozowali, że spółka osiągnie wynik na poziomie 774,9 mln zł.

Zysk netto wyniósł w trzecim kwartale 1.586 mln zł i został powiększony przez jednorazowy zysk w wysokości 1.421 mln zł (po podatku), związany ze sprzedażą 50 proc. udziałów w spółce Światłowód Inwestycje. Konsensus zakładał 1.595,9 mln zł zysku. Przed rokiem Orange miał 53 mln zł zysku netto.

Przychody grupy sięgnęły 2,885 mld zł i były powyżej oczekiwań analityków ankietowanych przez PAP Biznes, których średnia wynosiła 2,852 mld zł (w przedziale 2,835-2,872 mld zł). Sprzedaż wzrosła o 3,3 proc. rok do roku.

Orange Polska podało, że to zasługa m.in wzrostu przychodów z usług konwergentnych, wyłącznie komórkowych i wyłącznie dostępu szerokopasmowego oraz zwyżki przychodów z usług IT i integracyjnych aż o 37 proc.

Organiczne przepływy pieniężne Orange Polska w trzecim kwartale wyniosły 379 mln zł wobec 58 mln zł w trzecim kwartale 2020 roku. Ten znaczący wzrost rok do roku wynikał głównie ze wzrostu EBITDAaL oraz znacznie niższego zapotrzebowania na kapitał obrotowy.

Ekonomiczne nakłady inwestycyjne wyniosły w trzecim kwartale 200 mln zł (-48 proc. rdr), i obejmowały 139 mln zł ze sprzedaży aktywów sieciowych spółce Światłowód Inwestycje.

Członek zarządu ds. finansów Orange Polska Jacek Kunicki cytowany w raporcie powiedział, że spółka jest na dobrej drodze do realizacji całorocznych celów na 2021 rok.

Orange ma cel: wzrost zysku EBITDA z kosztami leasingu w 2021 roku na "niskim lub średnim" jednocyfrowym poziomie. Przychody mają wzrosnąć w niskim, jednocyfrowego tempie. Ekonomiczne nakłady inwestycyjne mają sięgnąć w tym roku 1,7-1,9 mld zł.

Baza kart SIM Orange Polska w trzecim kwartale zwiększyła się o 543 tys. netto, na koniec września było to 16,59 mln kart. W minionym kwartale Orange Polska przybyło netto 487 tys. kart SIM w segmencie komórkowych usług abonamentowych. W segmencie usług pre-paid operator pozyskał netto 55 tys. kart SIM.

Na koniec trzeciego kwartału operator świadczył 2,729 mln usług internetu szerokopasmowego, co oznacza kwartalny wzrost o 10 tys. usług. Kwartalne przyłączenia usług na sieci światłowodowej wyniosły 53 tys. Spadek liczby usług w starszej technologii ADSL wyniósł natomiast 31 tys. Operator stracił ponadto 10 tys. klientów netto na szybszej sieci miedzianej VDSL.(PAP Biznes)

epo/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki