REKLAMA

Wyniki Newagu w '20 rekordowe, w '21 sprzedaż i portfel zamówień stabilne

2021-02-10 11:02
publikacja
2021-02-10 11:02
fot. Robert Gardziński / FORUM

Przychody i zyski Newagu w 2020 roku były rekordowe. W 2021 roku sprzedaż i portfel zamówień powinny pozostać na ubiegłorocznym poziomie - poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes spółki Zbigniew Konieczek.

"Zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami 2020 rok był dla Newagu rekordowy pod względem przychodów i zysków. A rok 2021 zapowiada się, że przychody będą na porównywalnym poziomie z ubiegłym rokiem" - powiedział prezes.

"Należy jednak zwrócić uwagę, że w tym roku będzie występować inna struktura sprzedaży niż w poprzednim, opierająca się w dużej mierze na pojazdach pasażerskich. Struktura sprzedaży stanowi istotny element składający się na osiągane wyniki finansowe w branży pojazdów szynowych, ponieważ marżowość sprzedaży poszczególnych rodzajów pojazdów jest zróżnicowana. Niezależnie od pozyskiwania kolejnych zamówień, nasze działania w bieżącym roku będziemy koncentrować również nad zwiększeniem efektywności kosztowej" - dodał.

Po trzech kwartałach 2020 roku skonsolidowane przychody Newagu wzrosły o 48,5 proc. do 803,5 mln zł, EBITDA zwiększyła się o 117 proc. do 183,6 mln zł, a zysk netto wzrósł o 217,6 proc. do 112,9 mln zł.

Konieczek zaznaczył, że portfel zamówień grupy jest porównywalny z zeszłorocznym, gdy wyniósł 1,2 mld zł.

"Zamówienia na 2021 rok w większości są już zakontraktowane. Dostarczymy między innymi pojazdy pasażerskie do województw małopolskiego i lubelskiego oraz Kolei Dolnośląskich, a także lokomotywy elektryczne dla PKP Cargo i Lotos Kolej. Newag stale monitoruje rynek przetargów na dostawę taboru kolejowego nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Duże nadzieje wiążemy z Krajowym Planem Odbudowy (KPO), który ma zostać zatwierdzony w pierwszej połowie bieżącego roku. Liczymy, że sprawne przyznanie środków beneficjentom pozwoli na szybkie ogłoszenie postępowań przetargowych jeszcze w 2021 roku" - powiedział prezes.

Przygotowanie KPO wynika z Europejskiego Instrumentu Odbudowy, czyli wartego 750 mld euro programu, który jest częścią Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2021-2027. Polska może otrzymać: ok. 23,1 mld euro w postaci środków bezzwrotnych na granty oraz ok. 34,2 mld euro w postaci ewentualnych pożyczek.

Newag, który w zakładzie w Nowym Sączu produkuje elektryczne oraz spalinowe lokomotywy i pojazdy pasażerskie, tramwaje oraz pojazdy dla metra, planuje w tym roku wydać na inwestycje 25 mln zł.

"Pierwsze trzy kwartały 2020 roku umożliwiły realizowanie działań oraz inwestycji pozwalających na modernizację hal produkcyjnych oraz budowę i uruchomienie nowoczesnego centrum logistycznego z wielopoziomowym systemem składowania. Ponadto, zakupiliśmy nowe maszyny dedykowane do naprawy i produkcji zestawów kołowych. Warto również podkreślić inwestycję we własny tor testowy, który pozwala na badanie pojazdów wykorzystujących różne rodzaje napięcia. Unikalna infrastruktura pozwala na wykonywanie testów napięciu 3kV prądu stałego, 25kV oraz 15kV prądu zmiennego. Pojazdy poruszające się pod wymienionymi rodzajami napięcia posiadają niezbędną charakterystykę do eksploatacji na terenie Czech, Słowacji, Niemiec oraz Polski" - powiedział prezes.

"Plan inwestycyjny na rok 2021 zakłada kontynuację wdrażanych inwestycji w modernizację parku maszynowego oraz w dalszą rozbudowę infrastruktury. Z zaplanowanej kwoty 25 mln zł wydatków na program inwestycyjny niemal połowa zostanie przeznaczona na zakup nowych urządzeń. Spółka planuje kontynuować wydatki na cele proekologiczne, w tym w szczególności nakłady na instalacje fotowoltaiczne. Część środków sfinansuje modernizację obiektów, infrastruktury i maszyn" - dodał.

Po trzech kwartałach ubiegłego roku, Newag wydał na inwestycje 61 mln zł. W tym czasie zamontowane w zakładzie w Nowym Sączu panele słoneczne wyprodukowały 274 tys. kWh energii elektrycznej.

W 2020 roku spółka wypłaciła 1 zł dywidendy na akcję za 2019 rok.

"Rekomendacja zarządu odnośnie wypłaty dywidendy zostanie sformułowana przed obradami najbliższego ZWZ. Formułując rekomendację zarząd będzie opierał się na dotychczasowej polityce dywidendy, biorąc pod uwagę wszystkie istotne czynniki, w tym m. in. wyniki finansowe, sprzedaż z uwzględnieniem IV kwartału oraz stabilną sytuację finansową" - zapowiedział Konieczek.

Prezes poinformował, że dotychczas w Newagu było 118 potwierdzonych przypadków Covid-19, ale ponad połowa przebadanych pracowników ma już przeciwciała.

"Przebadaliśmy 1.430 osób. 52 proc. naszych pracowników ma przeciwciała. A potwierdzonych przez Sanepid mieliśmy 118 przypadków" - powiedział prezes.

Newag zatrudnia łącznie 1.670 osób. Oprócz zakładu w Nowym Sączu do grupy należy m.in biuro projektowe w Krakowie.

Ewa Pogodzińska (PAP Biznes)

epo/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź o ile mniej możesz płacić!

Sprawdź o ile mniej możesz płacić!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki