REKLAMA

1,5 mln Polaków powinno w 2021 r. wymienić dowód

2020-12-10 13:55
publikacja
2020-12-10 13:55
1,5 mln Polaków powinno w 2021 r. wymienić dowód
1,5 mln Polaków powinno w 2021 r. wymienić dowód
fot. daily_creativity / / Shutterstock

W 2021 r. ważność utracą dowody osobiste ponad półtora miliona Polaków - poinformowała KPRM w komunikacie, przypominając, że wniosek o wymianę dowodu najłatwiej jest złożyć przez internet.

Jak zapisano w komunikacie, dowody osobiste ważne są przez 10 lat, więc 1 546 700 Polaków w przyszłym roku powinno wymienić swój dokument tożsamości. Jednocześnie KPRM zwróciła uwagę, że wniosek w tej sprawie najłatwiej jest złożyć online.

"Aby przez internet złożyć wniosek o nowy dowód osobisty potrzebne są profil zaufany i odpowiednie zdjęcie" – poinformował sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Zagórski, cytowany w komunikacie. Profil zaufany, czyli bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można potwierdzać swoją tożsamość w internetowych serwisach administracji.

Komunikat zwraca uwagę, że nie każde zdjęcie nadaje się do dowodu, a odpowiednie wymagania zawarte są w instrukcji. Składając podanie o dowód, należy wejść na portal GOV.pl i profilem zaufanym zalogować się do konta Mój GOV (prawy górny róg ekranu). Tam, w spisie po prawej stronie ekranu, należy wybrać e-usługę Uzyskaj dowód osobisty.

Potwierdzenie złożenia wniosku o dowód przysyłane jest na skrzynkę na Mój GOV i na e-mail podany we wniosku. Wydanie nowego dowodu nic nie kosztuje i jest on gotowy po maksymalnie 30 dniach od złożenia wniosku.

"Dokument, który odbierzemy będzie e-dowodem, czyli będzie miał warstwę elektroniczną. Takie dokumenty wydawane są w Polsce od 4 marca ubiegłego roku. Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów" – wskazał minister Marek Zagórski.

Jak wyjaśnił komunikat KPRM, zasadnicza różnica między e-dowodem a „tradycyjnym” jest taka, że e-dowód jest także nośnikiem identyfikacji elektronicznej. Pozostałe funkcje pozostają bez zmian.

Jak podano, w sierpniu wejdą w życie nowe unijne przepisy, które spowodują, że złożenie wniosku o nowy dowód osobisty będzie możliwe jedynie podczas osobistej wizyty w urzędzie. Chodzi o to, że od sierpnia 2021 r. w warstwie elektronicznej dowodów zamieszczane będą odciski palców. Do warstwy graficznej dowodu powróci również podpis jego właściciela.

Zmiany wynikają z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 20 czerwca 2019 r. Chodzi m.in. o ujednolicenie krajowych przepisów w tym zakresie.

Zmiany te nie spowodują konieczności wymiany dowodów. Dokumenty będą wymieniane na nowe sukcesywnie, z datą upływu terminu ważności dotychczasowych. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

mww/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (2)

dodaj komentarz
ripaf2
dlaczego niewolnik ma mieć oznakowanie? po co wolnym ludziom świadectwo istnienia? rozumiem dowód osobisty konia, ale człowieka?
itso_media_to_kibel
dokładnie to uwłacza godności czuję się jak w obozie pracy

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki