REKLAMA
PIT 2023

Wyjadacze wisienek oburzeni na Bank Millennium

Jarosław Ryba2012-12-05 09:54
publikacja
2012-12-05 09:54
Wczoraj portal PRNews.pl podał informację o tym, że Bank Millennium ogranicza moneyback w swoim podstawowym Dobrym Koncie. Wiadomość oburzyła internautów, którzy zapowiadają, że będą zamykać konta i przenosić się do konkurencji.

„Czas się żegnać z Millennium“, „no to bye bye Millennium!“, „A takie fajne konto było. Przynajmniej jedna karta w portfelu będzie mniej“, to tylko kilka z wielu podobnych reakcji na zmiany w Dobrym Koncie. Internauci, którzy są klientami banku, czują się oburzeni, że Millennium tak szybko ogranicza bardzo korzystne zasady naliczania bonusów.

Dobre Konto już nie takie dobre


Przypomnijmy: portugalski bank w lutym zeszłego roku wprowadził do oferty Dobre Konto, którego główną zaletą był zwrot 3% wydatków dokonanych kartą debetową na stacjach paliw, w sklepach spożywczych i supermarketach. Prowadzenie rachunku i przelewy zaoferowano bezpłatnie. „To bez wątpienia jedna z najatrakcyjniejszych ofert na rynku“, pisał wtedy branżowy portal PRNews.pl.

Nie minęły nawet dwa lata i bank zapowiedział ograniczenie programu premiowego. Od 1 marca 2013 r. zwrot nie będzie liczony jak do tej pory od sumy wydanych kwot, ale przyznawany jako 3 zł za każde 100 zł wydane w jednej transakcji. Oznacza to, że klienci którzy mimo iż aktywnie korzystają z karty, mogą nie otrzymać nawet złotówki premii, jeżeli żaden zakup nie przekroczył 100 zł.

- Większość posiadaczy Dobrego Konta założyło rachunek tylko i wyłącznie dla 3% zwrotu - ja zrobiłem to samo. W związku ze zmianą również zamierzam zamknąć konto, zrobię to już w lutym, aby zachować 30-dniowy termin wypowiedzenia. Z punktu widzenia klienta jest to bardzo niekorzystna zmiana, moje zakupy przekraczające 100 zł dotyczą tylko benzyny – pisze na forum Marek.

Banki lawirują, klienci kalkulują


Takich jak Marek jest więcej. Bankowcy określają ich mianem „wyjadaczy wisienek“. To grupa, która uważnie śledzi zmiany w ofertach banków i wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję, aby zyskać na promocjach. Taka osoba, to najmniej lojalny klient. Można go łatwo pozyskać, oferując korzystne warunki założenia konta, zwrot częsci wydatków kartą, premię za zakupy lub przelewanie wynagrodzenia na konto, ale gdy bank pogarsza ofertę, bez sentymentu odchodzi.

»Będzie trudniej o premię w Dobrym Koncie Millennium


Jest to również najbardziej mobilny segment klientów, więc banki którym zależy na szybkim zbudowaniu „słupków“, uderzają do tej właśnie grupy. Cała trudność polega na tym, by używając terminologii wędkarskiej, zanęconego klienta, złowić. A jak wiadomo najwięcej haczyków jest w skomplikowanych produktach jak ubezpieczenia, struktury lub długoterminowe kredyty. Bank, który sprzeda wyjadaczowi wisienek taki produkt, ma szansę przywiązać go na dłużej i odebrać w dwójnasób to co w niego początkowo zainwestował.Gorszy czas dla wyjadaczy wisienek


Millennium z Dobrym Kontem na niezmienionych warunkach wytrzymał i tak dość długo. Ale portugalski bank nie pierwszy traci cierpliwość. Wcześniej niekorzystne ruchy w ofercie moneybacku wykonały m.in. BPH, BZ WBK, Alior Sync i BGŻ. Podobnie jak w Millennium są to na razie kosmetyczne zmiany, ale wszystkie sprowadzają się do ograniczenia pierwotnie bardzo korzystnych ofert.

- W znacznej mierze to efekt nadchodzących wielkimi krokami zmian w opłatach interchange, które banki pobierają od sprzedawców akceptujących karty. To z nich częściowo finansowane są rabaty i programy premiowe dołączane do kart – tłumaczy Wojciech Boczoń, szef PRNews.pl i ekspert sektora bankowego. Niestety obniżki prowizji od płatności kartami, klienci raczej nie odczują w sklepach.

- Spadek opłat interchange nie przełoży się niższe ceny. 1-2% wartości zakupów zamiast do banków i operatorów kart, zostanie po prostu w kieszeni właścicieli sklepów. To za mała oszczędność, aby wywołała korzystny dla klienta efekt cenowy – mówi Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl. W efekcie zmiany nie dotkną Kowalskiego, odczują je za to najmocniej łowcy bankowych promocji. Dlatego należy liczyć się z dalszym ograniczaniem bankowego moneybacku, zamykaniem kont i rosnącym oburzeniem wyjadaczy wisienek.

Jarosław Ryba
Bankier.pl
j.ryba@bankier.pl

Źródło:
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (55)

dodaj komentarz
~Edyta
Czy mógłby mi ktoś przypomnieć w jakich sklepach liczył się zwrot tych 3% ?
~Ratel
Zwrot sie nadal zalicza w wyskosci 3 proc w sklepach spozywczych, marketach spozywczych i stacjach paliw (wszystkich), dokonca lutego.
~mk
A ja proponuje sie zamknąc jesli chodzi o pomysły zwiekszania 1% w Bgż (im ciszej tym ...nie słyszeliście?) oraz wyzszości kont !!!Bo tak optymalnie jest mieć dwa konta bo każdy wydaje przecież 300 zł poza żarciem i paliwem a aprzelewy sa darmowe tak?Zamiast teraz szczekać i gryść propnuje zawiesic wątek do połowy lutego.Wtedy wszyscy A ja proponuje sie zamknąc jesli chodzi o pomysły zwiekszania 1% w Bgż (im ciszej tym ...nie słyszeliście?) oraz wyzszości kont !!!Bo tak optymalnie jest mieć dwa konta bo każdy wydaje przecież 300 zł poza żarciem i paliwem a aprzelewy sa darmowe tak?Zamiast teraz szczekać i gryść propnuje zawiesic wątek do połowy lutego.Wtedy wszyscy bedziemy mądrzejsi odnosnie warunków na innych kontach.Poza tym może niektórzy dowiedzą sie w miedzyczasie o jakiś innych obejściach ;) Kończąc proponuje wiecej czytac np blogi finansowe bo poziom merytoryczny jest tu słabiutki.
~Marek
Bank to najbardziej cyniczna instytucja jaka do tej pory powstała na świecie, należy się z nim obchodzić dokładnie tak jak robią to "wyjadacze wisienek" Oby jak najwięcej takich ludzi, przecież to oni w pewien sposób kreują rynek, są swego rodzaju grupą, która w szybki sposób potrafi wypromować bank, ale równie szybko ich pogrążyć.
~polikujm26
Do wszystkich krzykaczy:

Czy wy myślicie że bank się przejmie jak toś z was zamknie konto? Baa jak zamknie nawet 30% osób które takie konto już mają? Banki mają na to wyrąbane, bo wprowadzając zmiany wiedzą że część klientów zamknie konto. W ich miejsce przyjdą inni - w przypadku Millennium, oferta nadal będzie atrakcyjna.
Do wszystkich krzykaczy:

Czy wy myślicie że bank się przejmie jak toś z was zamknie konto? Baa jak zamknie nawet 30% osób które takie konto już mają? Banki mają na to wyrąbane, bo wprowadzając zmiany wiedzą że część klientów zamknie konto. W ich miejsce przyjdą inni - w przypadku Millennium, oferta nadal będzie atrakcyjna. W sektorze bankowym rotacja klientów jest tak samo zjawiskiem normalnym, jak rotacja pracowników. Poza tym szacunek dla Millennium za to że już 3 miesiące przed planowaną zmianą poinformowało klientów, a nie z dnia na dzień.
~Ratel odpowiada ~polikujm26
3 miesiące to i tak dlugi okres, tym bardziej ze po nim klient nie bedzie obciazaony jakas dodatkowa oplata (za karte czy konto). Czesc osob pewnie i tak nie zapozna sie z tematem i zacznie blizej wakacji odwiedzac placowki z pytaniem czemu nie bylo zwrotu .... Pozostale nie zauwaza roznicy, maja bezplatne bankomaty, przelewy rowniez,3 miesiące to i tak dlugi okres, tym bardziej ze po nim klient nie bedzie obciazaony jakas dodatkowa oplata (za karte czy konto). Czesc osob pewnie i tak nie zapozna sie z tematem i zacznie blizej wakacji odwiedzac placowki z pytaniem czemu nie bylo zwrotu .... Pozostale nie zauwaza roznicy, maja bezplatne bankomaty, przelewy rowniez, konto i karta gratis, a czy na poczatku miesiaca wplynie kilka zlotych wiecej czy mniej....

Wczoraj placilem w aptece (wprawdzie kredytowka, a nie karta do Dobrego Konta) , ale za 4 leki zaplacilem ponad 60 zl.... Strach teraz chorowac
~Gregorek odpowiada ~Ratel
Nie płaczcie nad Millenium - nie ma nad czym. Przyjrzyjcie się lepiej uważniej produktowi BGŻ - Konto z Podwyżką. Opłata za kartę - 5 zł, ale wszystkie bankomaty w tej cenie, przelewy internetowe darmowe.Ponadto wystarczy kilka zakupów za 300 zł w okresie rozliczeniowym, a 1% zwrotu od wpłaty na konto np.z tytułu wynagrodzenia zostanie Nie płaczcie nad Millenium - nie ma nad czym. Przyjrzyjcie się lepiej uważniej produktowi BGŻ - Konto z Podwyżką. Opłata za kartę - 5 zł, ale wszystkie bankomaty w tej cenie, przelewy internetowe darmowe.Ponadto wystarczy kilka zakupów za 300 zł w okresie rozliczeniowym, a 1% zwrotu od wpłaty na konto np.z tytułu wynagrodzenia zostanie Wam zwrócone do 10-go następnego miesiąca. Jeśli zarabiacie choćby 2000 zł lub więcej, to...Czy mam więcej pisać czy ruszycie głową....? Aha, a nadwyżki warto lokować w BGŻ Optima - 6.3% na rach. oszczędnościowym dla nowych środków. Można go powiązać z ROR w BGŻ i przerzucać sobie bez problemu.
~polikujm26 odpowiada ~Gregorek
Po pierwsze Twoja wypowiedz jest chyba sponsorowana przez BGŻ ;)
Po drugie przy założeniu że ktoś zarabia około 1500 to dostanie premie 15 zł. Odejmując opłatę za kartę zostanie 10 zł.
W Millennium wydane 300 zł za zakupy to 9 zł zwrotu (a zostaje jeszcze do wydania 1200 zł).
Podejrzewam że nawet po nowych zasadach (od
Po pierwsze Twoja wypowiedz jest chyba sponsorowana przez BGŻ ;)
Po drugie przy założeniu że ktoś zarabia około 1500 to dostanie premie 15 zł. Odejmując opłatę za kartę zostanie 10 zł.
W Millennium wydane 300 zł za zakupy to 9 zł zwrotu (a zostaje jeszcze do wydania 1200 zł).
Podejrzewam że nawet po nowych zasadach (od marca) i tak się będzie lepiej opłacać, bo np. taki emeryt dużo kasy na konto nie dostaje, ale na leki wydaje pewnie sporo.

Ps z tego co kojarzę to w Millennium też jest rachunek oszczędnościowy na ponad 6%.
~leon odpowiada ~polikujm26
bzdury kolego piszesz wystarczy że Ci znajomy przeleje na konto zpremia w bgż 5000 zł i kasujesz 50 zł premii a ty mu odbijasz kase w ten sam dzień.
Konto w bgż to najlepszy rach na rynku zresztą zestawieniu bankiera ma od 2 lat 1 miejsce.
w rok kasujesz 600 zł - 60 za kartę na czysto masz 540 zł a musisz tylko wydać 300
bzdury kolego piszesz wystarczy że Ci znajomy przeleje na konto zpremia w bgż 5000 zł i kasujesz 50 zł premii a ty mu odbijasz kase w ten sam dzień.
Konto w bgż to najlepszy rach na rynku zresztą zestawieniu bankiera ma od 2 lat 1 miejsce.
w rok kasujesz 600 zł - 60 za kartę na czysto masz 540 zł a musisz tylko wydać 300 zł mies kartą i wsytskie bankomaty za darmo w Polsce.,Nie jestem żadnym pracownikiem bgz.
~re odpowiada ~leon
zgodnie z regulaminem premia 1% jest od przelewów od pracodawcy i musisz pracować na etacie

dla mnie jedynym plusem w zmianie oferty millenium jest to, że poinformowali 3 miesiące wcześniej, bo sama zmian oferty jest tak skalkulowana, żeby mniej musieli zwracać to oczywiste

Powiązane: Zakupy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki