REKLAMA

Polska wydała na ochronę zdrowia najmniej w UE

Alan Bartman2021-11-23 11:20Redaktor
publikacja
2021-11-23 11:20
Polska wydała na ochronę zdrowia najmniej w UE
Polska wydała na ochronę zdrowia najmniej w UE
/ FORUM

Polska na tle innych krajów w Unii Europejskiej wydała najmniej na ochronę zdrowia w 2020 r. w relacji do PKB – wynika z danych opublikowanych przez Eurostat. We wszystkich krajach członkowskich zanotowano wzrost środków przekazanych w relacji do PKB, poza Polską, która jako jedyna zanotowała ujemny wynik.

Raport udostępniony przez Eurostat podsumowuje wydatki przeznaczone na opiekę zdrowotną krajów wspólnoty, porównując ze sobą rok 2019 i 2020. Wynika z niego, że Polska przeznaczyła najmniej środków (4,8 proc. PKB) na służbę zdrowia w 2020 r. spośród wszystkich krajów UE.

Dodatkowo, jedynie w Polsce w 2020 r. spośród wszystkich krajów UE nakłady na służbę zdrowia w relacji do PKB były niższe niż w 2019 r. (-0,3 p.p.). Autorzy raportu wskazują, że choć środki przekazane przez państwa na służbę zdrowia wzrosły w całej Unii Europejskiej, tak na wynik mogło mieć wpływ nominalne zmniejszenie PKB w wyniku pandemii Covid-19.

Najwięcej na służbę zdrowia w relacji do PKB w 2020 r. przekazali nasi zachodni sąsiedzi. Niemcy przekazali w sumie 11,2 proc. PKB. Dwucyfrowy wskaźnik osiągnęła również Francja (10 proc. PKB). Na trzecim miejscu znalazła się Belgia (8,8 proc.).

Najniższe nakłady na służbę zdrowia (w relacji do PKB) zanotowano w krajach bałtyckich. Poza Polską na końcu raportu znalazły się: Estonia (5,1 proc. PKB), Litwa oraz Łotwa (5,2 proc. PKB w obu przypadkach).

Porównując nakład środków przekazanych w 2019 i 2020 roku, to największy wzrost procentowy r/r w relacji do PKB zanotowano na Cyprze (2,2 p.p.). Tuż za Cyprem znalazła się Belgia (+1,3 p.p. r/r) oraz nasi południowi sąsiedzi – Czesi (+1,2 p.p. r/r).

Źródło:

Redaktor Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się domowymi finansami i rynkiem pracy.

Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (32)

dodaj komentarz
jan888
W Portugalii i na Malcie inflacja poniżej 2%, a we Francji, Grecji, Finlandii, Danii, Szwecji i Finlandii około 3%. Tymczasem w Polsce inflacja około 7% (przez co firmy zamykane są na potęgę, a inwestycji gospodarczych praktycznie nie ma), a rząd odwraca uwagę od problemów gospodarczych spowodowanych przez PIS (gigantyczny W Portugalii i na Malcie inflacja poniżej 2%, a we Francji, Grecji, Finlandii, Danii, Szwecji i Finlandii około 3%. Tymczasem w Polsce inflacja około 7% (przez co firmy zamykane są na potęgę, a inwestycji gospodarczych praktycznie nie ma), a rząd odwraca uwagę od problemów gospodarczych spowodowanych przez PIS (gigantyczny dodruk złotego, gigantyczny dług zaciągnięty przez PIS, zerowe stopy), rozdmuchując problem na granicy z Białorusią do granic absurdu (vide dyskusje na temat uruchamiania 4 i 5 artykułu NATO). Kto śledzi wydarzenia, ten wie, że wystarczyła groźba zablokowania ruchu kolejowego z Białorusią, żeby Białorusini zabrali migrantów (ciekawe dlaczego nikt z rządu na to nie wpadł wcześniej).
atest
Masowe testowanie jak w krajach azjatyckich, oszczędzi Naszych najbliższych.
Kto im to wytłumaczy?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
itso_widmo_bieli
nie dbają o nas tylko o swoje portfele :(
atest
W Wielkiej Brytanii ponad 45k chorych na covid, 8 zgonów. U Nas 19k chorych, zmarło 400 osób na covid.
Brak szacunku do obywateli tylko swoje interesy..
O osobach, które przez brak personelu oddelegowanego do covidu, ucierpiały bądź zmarły nie wspominam bo to chyba niedoogarniecia
jo41
Jaka służba zdrowia ? We wrześniu dostałem skierowanie do neurologa i mam już wizytę na październik tylko roku 2022.... A te szuje z pislamu podnoszą składki? Za te ku.... składkę bym mógł 10 razy w miesiącu prywatnie do neurologa się udać... Ale suweren chciał miodu od pislamabadu to miał będzie. Jarosławie Jaka służba zdrowia ? We wrześniu dostałem skierowanie do neurologa i mam już wizytę na październik tylko roku 2022.... A te szuje z pislamu podnoszą składki? Za te ku.... składkę bym mógł 10 razy w miesiącu prywatnie do neurologa się udać... Ale suweren chciał miodu od pislamabadu to miał będzie. Jarosławie z Konusów jesteś zwykłym a może nie zwykłym Balbinem towarzyszu. Ponoć tak lubicie do siebie się zwracać.
georggeorgio78
Zaznaczę, że brakuje lekarzy, pielęgniarek, ratowników, a już niebawem nie będzie nauczycieli, sędziów, kierowców ciężarówek i emerytów. Nie będzie kogo ratować, komu płacić. Oszczędność
pozhoga
Tzw. ,,służba" zdrowia jest w stanie przepalić KAŻDĄ kasę, jaką się do niej wrzuci.
Starzenie się społeczeństw (pokłosie ideologii ,,róbta co chceta"), wynajdywanie coraz to rzadszych ale coraz droższych w leczeniu chorób (pokłosie rozwoju techniki medycznej), lobbying ze strony koncernów medycznych
Tzw. ,,służba" zdrowia jest w stanie przepalić KAŻDĄ kasę, jaką się do niej wrzuci.
Starzenie się społeczeństw (pokłosie ideologii ,,róbta co chceta"), wynajdywanie coraz to rzadszych ale coraz droższych w leczeniu chorób (pokłosie rozwoju techniki medycznej), lobbying ze strony koncernów medycznych i samych lekarzy oraz ogólna fiksacja ludności wolnego świata na punkcie nieśmiertelności (pokłosie działalności oczadziałych mediów i tzw. kultury) powodują, że można przepalić dowolny % PKB i nigdy nie będą wszyscy zadowoleni.

Chciałbym, aby ten relatywnie niski % PKB w przypadku Polski był efektem racjonalnego myślenia i planowania, a przede wszystkim zrozumienia, że nie ma sensu ani możliwości leczenia wszystkiego za publiczne pieniądze. Niestety takie publikacje jak ta służą tylko nakręcaniu spirali histerii w przeciwną stronę.
samsza
Niedawno był artykuł, że największe szpitale w Seulu są oblężone bo każdy chce się tam leczyć.
A u nas były doniesienia, że chirurg nie wiedział co robić, więc instrumentariuszka "dokończyła" operację. Wynika z tego, że klęską dla systemu jest brak możliwości bankructwa placówek, które tylko
Niedawno był artykuł, że największe szpitale w Seulu są oblężone bo każdy chce się tam leczyć.
A u nas były doniesienia, że chirurg nie wiedział co robić, więc instrumentariuszka "dokończyła" operację. Wynika z tego, że klęską dla systemu jest brak możliwości bankructwa placówek, które tylko udają że leczą. Trwają, bo bronią ich lokalsi. Pozbycie się szpitali-zombie zmniejszyłoby marnowanie środków ?
wizytator
No i co z tego.
Za to na uzbrojenie idą miliardy. No i patrzcie jaką mamy strzeżoną granicę na wschodzie. Zasieki i armatki wodne. Te piniądze nie poszły na marne.
Hy hy!

Powiązane: Ochrona zdrowia pod kroplówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki