REKLAMA

Wyciągi narciarskie w Czechach ruszą najwcześniej 18 grudnia

2020-12-05 12:47
publikacja
2020-12-05 12:47
fot. Elisabeth Fossum / Pexels

Wyciągi i kolejki narciarskie mogą ruszyć w Czechach 18 grudnia - oświadczył w piątek minister zdrowia Jan Blatny, podkreślając, że trwają prace nad szczegółowymi przepisami. Od czwartku w Czechach działają hotele, sklepy i usługi; otwarte są też boiska sportowe.

Obowiązujący zakaz funkcjonowania wyciągów narciarskich był szeroko dyskutowany w Czechach w minionym tygodniu. O zakazie przypominali w swych wystąpieniach członkowie rządu, a premier Andrej Babisz zapowiedział podjęcie rozmów z sąsiednimi krajami – Austrią, Słowacją i niemieckim krajem związkowym Bawarią, by skoordynować z nimi działania czeskiego rządu w tej sferze.

W czwartek podczas interpelacji w Izbie Poselskiej premier wyraził opinię, że czeskie wyciągi powinny zacząć funkcjonować w tym samym czasie, co w Austrii, czyli 24 grudnia. Propozycja ta wywołała jednak protesty m.in. Związku Stacji Narciarskich oraz innych organizacji zajmujących się turystyką. Zwolennicy wcześniejszego otwarcia wyciągów argumentowali, że jeśli pozostaną one nieczynne, wszelki sens traci otwarcie niektórych górskich hoteli czy restauracji, które już miało miejsce.

W trakcie konferencji prasowej w piątek minister zdrowia Czech zapowiedział, że stacje narciarskie ruszą 18 grudnia, ale ostateczną decyzję w tej sprawie rząd podejmie w poniedziałek. Gdy tylko gabinet ministrów zarządzi otwarcie wyciągów i tras, ministerstwo zdrowia opublikuje szczegółowe rozporządzenie dotyczące zasad higienicznych i sanitarnych, jakie mają panować na stokach - dodał.

Przede wszystkim muszą zostać precyzyjnie określone zasady panujące w ogonkach do wyciągów. Ponadto, jak podkreślił, konieczne będzie dopasowanie przepisów dotyczących funkcjonowania restauracji i barów w warunkach epidemii do nowej sytuacji w miejscowościach górskich. Obecnie bary i restauracje w całym kraju mogą działać w godzinach od 6 do 22.

To samo dotyczy obowiązku noszenia maseczek w otwartej przestrzeni, np. na przystankach autobusowych, tramwajowych i stacjach kolejowych. Obowiązywanie tego przepisu może zostać rozciągnięte na dolne stacje wyciągów i kolejek linowych - przewidują eksperci cytowani w czeskich mediach.

Z Pragi Piotr Górecki

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki