REKLAMA
PIT 2023

Wyborcze wzrosty w Ameryce

2022-11-08 22:06
publikacja
2022-11-08 22:06

 W dniu wyborów do Kongresu nowojorskie indeksy zanotowały trzecią wzrostową sesję z rzędu. Według komentatorów utrata pełni władzy przez Demokratów będzie korzystna dla wycen akcji.

Wyborcze wzrosty w Ameryce
Wyborcze wzrosty w Ameryce
fot. Michael Nagle / / Xinhua News Agency

Amerykanie wybierali we wtorek członków Izby Reprezentantów oraz 35 senatorów. Sondaże dawały Republikanom niemal pewne przejęcie izby niższej oraz sporą szansę na odzyskanie większości w Senacie utraconej na początku 2021 roku. Wśród analityków dominuje przekonanie, że podzielona władza w USA (Demokrata w Białym Domu i Republikanie w Kongresie) uniemożliwi podwyżki podatków oraz poprawi dyscyplinę finansów publicznych, co pomoże w walce z inflacją (aczkolwiek zwiększając przy tym ryzyko recesji).

 - Generalnie rynki finansowe lubią polityczny impas – skwitował Terry Sandven, główny strateg rynkowy w U.S. Bank Wealth Management wypowiadający się dla agencji Reuters. Wyniki wyborów będą w większości znane przed otwarciem środowej sesji w Nowym Jorku.

Natomiast we wtorek Dow Jones zyskał 1,02% i przekroczył linię 33 000 punktów. S&P500 zyskał 0,56% i tym samym zakończył na plusie trzecią sesję z rzędu. Od początku roku S&P500 odnotował spadek o niemal 20%. Nasdaq, który w tym roku stracił już przeszło 32%, zakończył sesję na półprocentowym plusie.

Większa zmienność na Wall Street może pojawić się w czwartek, gdy opublikowane zostaną październikowe statystyki inflacji CPI. Ekonomiści spodziewają się jej nieznacznego spadku: z 8,2% do 8,0%. W przypadku inflacji bazowej oczekuje się 6,5% wobec 6,6% odnotowanych we wrześniu. Dane inflacyjne mogą zaważyć na oczekiwaniach względem grudniowej decyzji Fedu. Obecnie rynek terminowy jest podzielony mniej więcej pół na pół względem tego, czy stopy zostaną podniesione o 50 pb. czy o 75 pb.

Wśród poszczególnych walorów uwagę zwracały zniżkujące o niemal 14% walory Take-Two Interactive. Producent gier komputerowych obniżył tegoroczną prognozę sprzedaży. Tydzień temu na podobny krok zdecydował się konkurencyjny Electronic Arts, co nie świadczy dobrze o koniunkturze w globalnej branży gamingowej.

KK

Źródło:
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (4)

dodaj komentarz
jarunia
Trump nasze zbawienie
Porozumienie Paryskie na śmietnik
w USA akcje w górę stopy w dół
w Polsce też
jan888
Nikt nie nadrukował tyle kasy i nie rozrzucił jej z w takich ilościach z helikoptera, co Demokraci. Więc jak pozbawianie Demokratów władzy ma być dobre dla giełdy?
andrzey_
Ty myślisz, że wygrana jednych czy drugich to tam wiele zmienia? Tam się lobbuje po obu końcach :)
gronostaj
To chyba proste. Republikanie nadrukują jeszcze więcej.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki