REKLAMA

"Kto ma ładowarkę do...?" odejdzie do historii. PE zdecydował

2022-10-04 12:49
publikacja
2022-10-04 12:49

Do końca 2024 r. wszystkie telefony komórkowe, tablety i aparaty fotograficzne sprzedawane w UE będą musiały być wyposażone w port ładowania USB typu C. Od wiosny 2026 obowiązek obejmie laptopy - zdecydował PE. W efekcie konsumenci będą potrzebować tylko jednej ładowarki.

"Kto ma ładowarkę do...?" odejdzie do historii. PE zdecydował
"Kto ma ładowarkę do...?" odejdzie do historii. PE zdecydował
fot. denvit / / Pixabay

Nowe prawo, przyjęte na posiedzeniu plenarnym we wtorek 602 głosami za, przy 13 głosach przeciw i 8 wstrzymujących się, jest częścią wysiłków UE na rzecz ograniczenia elektronicznych odpadów.

Niezależnie od producenta wszystkie nowe telefony komórkowe, tablety, aparaty cyfrowe, słuchawki i zestawy słuchawkowe, przenośne konsole do gier wideo i przenośne głośniki, czytniki elektroniczne, klawiatury, myszy, przenośne systemy nawigacyjne, słuchawki douszne i laptopy, które można ładować za pomocą kabla przewodowego, będą musiały być wyposażony w port USB typu C.

Specjalne etykiety będą informowały konsumentów o charakterystyce ładowania nowych urządzeń, ułatwiając im sprawdzenie, czy ich istniejące ładowarki są kompatybilne.

Dzięki nowym przepisom konsumenci zaoszczędzić do 250 mln euro rocznie na niepotrzebnych zakupach ładowarek. Zużyte i nieużywane ładowarki stanowią około 11 000 ton tak zwanych e-odpadów rocznie w UE.

„Wspólna ładowarka stanie się wreszcie rzeczywistością w Europie. Na te zasady czekaliśmy ponad dziesięć lat. (...) To przyszłościowe prawo pozwala na rozwój innowacyjnych rozwiązań w zakresie ładowania i przyniesie korzyści wszystkim - od sfrustrowanych konsumentów po nasze wrażliwe środowisko” - powiedział sprawozdawca projektu Alex Agius Saliba (S&D).

Rada będzie musiała formalnie zatwierdzić dyrektywę przed jej opublikowaniem w Dzienniku Urzędowym UE. Wejdzie w życie 20 dni po publikacji. Państwa członkowskie będą miały wówczas 12 miesięcy na wdrożenie przepisów i 12 miesięcy po zakończeniu okresu adaptacji na ich zastosowanie.

Z Strasburga Łukasz Osiński (PAP)

luo/ tebe/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (16)

dodaj komentarz
dawid_zyskind
Co ma rodzaj końcówki kabla to parametrów ładowarki, tzn. natężenia prądu oraz napięcia wyjściowego?
zenonn
"W efekcie konsumenci będą potrzebować tylko jednej ładowarki."
Nieprawda
Ładowarką z telefonu nie da się naładować laptopa mimo takiej samej wtyczki
Ale skąd głupek polityk miałby to wiedzieć
nekroekonom
Ciekawe czy w specyfikacji ustawy poza formatem wtyczki podali też protokół lub napięcie ładowania.
Już dziś można spotkać kable USB-C, które teoretycznie są zgodne, ale mimo to nie ładują nowych telefonów z gniazdem USB-C.
Jeśli to nowe prawo zezwoli na produkowanie telefonów z wtyczką USB-C ale z protokołem USB 2.0 i max.
Ciekawe czy w specyfikacji ustawy poza formatem wtyczki podali też protokół lub napięcie ładowania.
Już dziś można spotkać kable USB-C, które teoretycznie są zgodne, ale mimo to nie ładują nowych telefonów z gniazdem USB-C.
Jeśli to nowe prawo zezwoli na produkowanie telefonów z wtyczką USB-C ale z protokołem USB 2.0 i max. 500 mA mocy, to do dupy z taką robotą.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
rzoockxz
Serio! Klasa urzędnicza jak zwykle rozwiązuje problemy, które sama stworzyła. Ta absurdalna sytuacja, że każda firma utrzymuje własny standard ładowania i jej się to opłaca, jest spowodowana tym, że prawa patentowe uniemożliwiają produkowanie zgodnych urządzeń komukolwiek innemu. Wystarczyłoby je zliberalizować, ale nie, władza musi Serio! Klasa urzędnicza jak zwykle rozwiązuje problemy, które sama stworzyła. Ta absurdalna sytuacja, że każda firma utrzymuje własny standard ładowania i jej się to opłaca, jest spowodowana tym, że prawa patentowe uniemożliwiają produkowanie zgodnych urządzeń komukolwiek innemu. Wystarczyłoby je zliberalizować, ale nie, władza musi przecież wprowadzić kolejne zarządzenia. Socjalizm to nie ustrój, to zamordystyczny stan umysłu.
nekroekonom odpowiada rzoockxz
Nieprawda. Większość telefonów z Androidem bez problemu naładujesz ładowarkami innych producentów. Standard jest ten sam, różnią się tylko poziomem mocy. Obecne ładowarki negocjują poziom mocy z ładowanym urządzeniem. Nawet kable Apple Lightning używają protokołu USB (raptem w wersji 2.0) do ładowania i transferu danych.
1as
Może lepiej zając się smartfonami z zalakowaną na stałe baterią?
To dopiero bezsens.
go_ral
fajna urzedniczo - socjalistyczna bzdura. jak ktos sobie mysli ze od teraz apple bedzie montowal usb w telefonach to sie grubo myli. w przyszlym roku wyjda pierwsze iphony ktore beda ladowane tylko indukcyjnie czyli bez pomocy kabla. tak sie ora lewakow.
emk6
akurat USB-C to jedyna sensowna decyzja tego socjalistycznego grajdoła. USB-C i uklad SI. Nic innego nie znam.
nekroekonom
Macbooki i iPady już teraz używają USB-C, a iPhony są już w drodze.

Powiązane: Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki