REKLAMA

Wróblewski chce być "ambasadorem praw polskiej rodziny". To on odpowiada za wniosek do TK ws. aborcji

2021-04-21 12:58
publikacja
2021-04-21 12:58
Wróblewski chce być "ambasadorem praw polskiej rodziny". To on odpowiada za wniosek do TK ws. aborcji
Wróblewski chce być "ambasadorem praw polskiej rodziny". To on odpowiada za wniosek do TK ws. aborcji
fot. Krystian Maj / / FORUM

Będę ambasadorem praw polskiej rodziny, rodziców, matek, ojców, kobiet i dzieci; potrzebne jest egzekwowanie wolności i praw, rozwoju kolejnych programów społecznych wspierających rodziny i rodziców - zadeklarował w środę wybrany przez Sejm na RPO poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

15 kwietnia Sejm wybrał Wróblewskiego na stanowisko RPO. W głosowaniu przepadły kandydatury prawnika Sławomira Patyry i działacza społecznego Piotra Ikonowicza. By Wróblewski mógł objąć urząd rzecznika, jego kandydaturę musi zaakceptować jeszcze Senat.

Wróblewski podczas środowej konferencji prasowej w Sejmie podkreślił, że należy przełamać wielomiesięczny pat, który jest związany z wyborem nowego RPO. Poinformował, że skierował list do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego oraz do wszystkich klubów i kół parlamentarnych z prośbą o spotkanie. Wyraził nadzieję, że do takich spotkań dojdzie.

Sprawy kobiet i rodziny w gestii zainteresowania Wróblewskiego

Poruszył też kwestię dotyczącą spraw "rodziny, rodziców, wychowania, edukacji, matek, ojców, kobiet i dzieci". W tym kontekście zwracał uwagę, że polska konstytucja w wielu artykułach mówi o szczególnym znaczeniu rodziny. "Mówi o wolnościach i prawach rodzin, ale także matek, dzieci. To jest bardzo ważna część naszej konstytucji i naszej codzienności" - zauważył poseł.

Zapewnił, że jeśli zostanie Rzecznikiem Praw Obywatelskich szczególnie dużo uwagi chciałby zwrócić na sprawę samotnych matek. "Ich praw, wsparcia dla nich. Z drugiej strony nie może zapominać o samotnych ojcach, szczególnie wtedy, kiedy ograniczane są ich prawa kontaktu z dziećmi" - powiedział Wróblewski.

Zadeklarował, że będzie zaangażowany w sprawy kobiet, w szczególności jeśli chodzi o dyskryminacje płacową, a także w podjęcie tematu regulacji zabezpieczenia społecznego. "Przepisów emerytalnych, które stawiają kobiety w trudniejszej sytuacji" - zaznaczył.

Wróblewski wskazał, że innym obszarem, któremu poświęci dużo czasu, to "kwestia awansu zawodowego kobiet, aby regulacje w różnych obszarach, różnych sferach życia, sferach zawodowych, które dzisiaj nie zawsze są korzystne, a czasami są dyskryminujące ulegały zmianie, po to, żeby macierzyństwo nie było związane z tego rodzaju konsekwencjami dla kobiet".

"Będę ambasadorem praw polskiej rodziny, rodziców, matek, ojców, kobiet, dzieci. Tego wsparcia potrzeba, egzekwowania wolności i praw, rozwoju kolejnych programów społecznych wspierających rodziny i rodziców" - zapowiedział Wróblewski.

Autor wniosku do TK ws. aborcji

Bartłomiej Wróblewski jest jednym z autorów wniosku do Trybunału Konstycuyjnego, by aborcję w przypadku wad płodu uznać za nielegalną. W efekcie jego pracy Trybunał uznał 22 października 2020 r. aborcję z przyczyn embriopatologicznych za niezgodną z konstytucją. Decyzja ta wywołała bezprecedensowe, trwające wiele tygodni protesty w całym kraju. Z końcem stycznia 2021 roku orzeczenie TK weszło w życie. Od tego czasu przeciwnicy zakazu określają Wróblewskiego mianem "rzeźnika" praw kobiet i praw obywatelskich.

autor: Rafał Białkowski

rbk/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane: O tym mówią ludzie

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki