REKLAMA

Wreszcie złożymy PIT przez internet

2009-04-08 07:20
publikacja
2009-04-08 07:20
Podatnicy, którzy zwlekali z wysłaniem zeznania podatkowego za ubiegły rok, już za kilka dni będą mogli wysłać go zwykłym mejlem.
Prezydent podpisał nowelizację ordynacji podatkowej, która znosi obowiązek posiadania przez podatnika tzw. podpisu elektronicznego do rozliczania się z fiskusem drogą internetową.

Wprowadzenie zmian w życie wymaga wydania przez ministra finansów odpowiedniego rozporządzenia, ale jest to tylko formalność. Nowe przepisy mogą zacząć obowiązywać jeszcze w tym tygodniu.

Obejmą one osoby wypełniające formularz PIT-37, a więc podatników uzyskujących dochody m.in. z umów o pracę czy rent i emerytur. Ich liczbę szacuje się na ok. 16 mln. Dogodna forma rozliczenia dotyczy jednak tylko zeznania składanego indywidualnie. Małżonkowie rozliczający się wspólnie będą musieli wypełnić zwykły papierowy druk i wysłać go pocztą lub dostarczyć osobiście do urzędu skarbowego właściwego dla ich miejsce zamieszkania. Fiskus zapewnia, że dla osób nieobeznanych z in-ternetem bez względu na formę rozliczania nadal będzie możliwe przesłanie deklaracji podatkowych tradycyjną pocztą.

Możliwość wysyłania elektronicznych deklaracji istnieje już od roku, ale do tej pory nakładała na zwykłego podatnika obowiązek wykupienia elektronicznego podpisu. Taki przywilej na wstępie kosztuje co najmniej 300 zł, plus kolejne 150-200 zł rocznie za odnowienie. Nic więc dziwnego, że w ubiegłym roku z tej możliwości skorzystało zaledwie ok. 300 osób z łącznej liczby 25 mln indywidualnych podatników.

Rozlicz PITy 2008

Rozlicz się z fiskusem z dochodów za ubiegły rok. Krok po kroku przygotuj właściwy formularz z programem PITy 2008
Aby wysłać PIT za pośrednictwem internetu trzeba wcześniej złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego pełnomocnictwo do przesyłania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Składane mejlem zeznania będą sprawdzane pod względem autentyczności na podstawie danych osobowych.

Osoby wysyłające PIT internetem otrzymają numer referencyjny, dzięki któremu będzie można sprawdzić status zeznania i ewentualnie je skorygować. Podatnik będzie też musiał podać kwotę przychodu z rozliczenia za 2007 r. Ma to uniemożliwić podszywanie się pod inną osobę. Ministerstwo Finansów w ciągu kilku dni ma przygotować urzędy skarbowe do obsługi elektronicznych PIT-ów.

Tomasz Dominiak

/ Polska
Źródło:
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~Szczepan
korzystałem z mozliwości zożenia PIT przez Internet na www.e-deklaracje.gov.pl. Polecam. Można złożyc PIT w kilka minut i wysłać bezpośrednio do urzedu skarbowego!
~Kinia
Ja widziałam, że już w tym roku będzie można wypełnić pit przez internet dzięki firmie e-file www.e-pity.pl
~Jakub
szukałem jak to zrobić i dopiero tu opisali jak:
http://www.pablik.pl/index.php/4872/jak-wyslac-pit-przez-internet.html
bo zatrzymałem się na kroku gdzie nie mogłem nic wysłać. Tak ukryli ten przycisk wyślij
~fifik
"Podatnik będzie też musiał podać kwotę przychodu z rozliczenia za 2007 r."

A co jeśli podatnik rozlicza się po raz pierwszy? Nie będzie mógł zrobić tego przez internet?

Powiązane: Rozliczamy PIT 2008

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki