REKLAMA

Youtuberzy podlegają rejestracji? KRRiT tłumaczy

2022-02-11 16:33
publikacja
2022-02-11 16:33
Youtuberzy podlegają rejestracji? KRRiT tłumaczy
Youtuberzy podlegają rejestracji? KRRiT tłumaczy
fot. Mike Blake / / Reuters

Obowiązkiem wpisu do wykazu audiowizualnych usług medialnych na żądanie (VOD) objęte są jedynie podmioty prowadzące działalność gospodarczą: w sposób zarobkowy, ciągły i zorganizowany - napisał w informacji przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski.

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji z 11 sierpnia 2021 r. nałożyła na podmioty dostarczające audiowizualne usługi medialne na żądanie (VOD) oraz na dostawców platform udostępniania wideo (VSP) prowadzących działalność w dniu 1 listopada 2021 r. (wejście w życie nowelizacji) obowiązek zgłoszenia usług do wykazów prowadzonych przez przewodniczącego KRRiT.

Kołodziejski, w związku z licznymi kontrowersjami związanymi z obowiązkiem wpisu do wykazu audiowizualnych usług medialnych na żądanie, poinformował, że "obowiązkiem tym objęte są jedynie te podmioty, które prowadzą działalność gospodarczą, tzn. prowadzą działalność w sposób zarobkowy, ciągły i zorganizowany".

"Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia (obecnie jest to 1505 zł), o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2018 r. poz. 2177 oraz z 2019 r. poz. 1564), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej" - wyjaśnił przewodniczący KRRiT.

Dodał, że "w związku z powyższym, działalność nierejestrowana, jeśli spełnia ww. warunki, ze względu na niski poziom miesięcznych przychodów, czyli obecnie 1505 zł brutto, nie jest uznawana za działalność objętą obowiązkiem zgłoszenia do wykazu audiowizualnych usług medialnych na żądanie" - podał Kołodziejski. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ aszw/

Źródło:PAP
Tematy
Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Komentarze (1)

dodaj komentarz
forfun
przeregulowany kraj z kastą urzędników

Powiązane: Dziennikarze i media

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki