Wpadka Amazona. Rozesłał "Opowieści podręcznej 2" o tydzień za wcześnie

"The Testaments", sequel słynnej książki "Opowieści podręcznej", przez błąd techniczny Amazona trafiła do czytelników o tydzień za wcześnie. Niestety, z tej pomyłki mogą się cieszyć jedynie amerykańscy czytelnicy Margaret Atwood.

Ochrona wokół treści "The Testaments" była porównywalna z tymi roztoczonym wokół serii o Harrym Potterze JK Rowling czy książek Dana Browna. Jak informuje "The Guardian", nawet członkowie jury nagrody The Booker, którzy otrzymali egzemplarze o przerażającym dla kobiet świecie niedalekiej przyszłości, zostali ostrzeżeni, że posiadają one unikalne znaki wodne. Jeśli więc "wypłyną" na rynku, ci zostaną ukarani. Tym razem "poległ" Amazon. Na tydzień przed oficjalną premierą, którą zaplanowano na 10 września, około 800 kopii zostało wysłanych do osób, które zamówiły je na platformie sprzedażowej. 

(fot. DYLAN MARTINEZ / Reuters)

Na reakcje czytelników nie trzeba było długo czekać. Na Twitterze pojawiły się zdjęcia szczęśliwców ściskających upragniony sequel. 

Amazon złożył samokrytykę, przepraszając za swój błąd. "Żałujemy, że sprawiliśmy tyle trudności". 

Wydawnictwo "Penguin Random House" także zareagowało na błąd platformy sprzedażowej. "Jesteśmy wdzięczni czytelnikom, że czekali cierpliwie, niektórzy nawet po 30 lat, na ciąg dalszy "Opowieści podręcznej". Dlatego, by zapewnić, że czytelnicy otrzymają upragnione książki tego samego dnia, podtrzymujemy datę premiery na 10 września". 

Jak się okazuje, "Opowieści podręcznej" inspirują także protesty. M.in. "podręczne", a więc kobiety przebrane w białe czepki i czerwone płaszcze, manifestują przeciwko seksistowskim i mizoginicznym wypowiedziom Donalda Trumpa, który ma prowadzić "antykobiecą politykę".  

Co może zaskoczyć czytelników [uwaga spoilery]? Przede wszystkim fakt, że przez część książki narratorem jest jeden z "filarów" tego ustroju - ciotka Lidia, co powoduje, że czytelnicy otrzymają wgląd do świata "po drugiej stronie". 

Dla tych, którzy nie mogą się doczekać, "The Guardian" opublikował fragmenty książki. "Mówili, że zawsze będę nosić tę bliznę, ale już mi prawie lepiej; więc tak, myślę, że jestem na tyle silna, by móc to zrobić..."

O czym jest "The Testaments"? [uwaga, niektórzy te informacje mogą zostać potraktowane jak spoilery]

Sequel "Opowieści podręcznej" opowiada historie trzech kobiet:

  • młodą kobietą wychowaną w Gileadzie (która okazuje się być starszą córką Offred). Dorastała ona u przybranych rodziców i już na wstępie przedstawia przerażającą historię reżimowego wychowania tj. dziewczynki już w wieku 5 lat muszą mieć zakryte całe ciało (spódnice mogą się kończyć najwyżej 2 cm przed kostką), bo ciało "zachęca mężczyzn do czynienia zła"
  • kanadyjską nastolatką, która dowiaduje się, że urodziła się w Gileadzie
  • znaną już ciotką Lydią, która ukazuje swoje drugie oblicze, a więc "ocalonej", robiącej, co robi, by nadal unikać śmierci z rąk swoich rywalek

Książka nie będzie więc ani prostą kontynuacją poprzedniej, ani nie podejmie akcji w momencie, w którym kończy się serial o tym samym tytule. Jak zaznaczyła sama Atwood w magazynie "Time", "muszą jakoś poprowadzić Offred. Udzieliłam filmowcom kilku wskazówek, jak powinni to zrobić".

Agata Wojciechowska

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 10 1as

Takie "wpadki" dają nieźle zarobić.
Niczym moneta wybita z błędem, coś czego jest 800 szt. spośród setek tysięcy, będzie przedmiotem pożadania dla kolekcjonerów...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.