REKLAMA

Wnorowski (RPP): Podwyżki stóp we wrześniu, może jeszcze w październiku. Koniec cyklu bliski

2022-08-22 09:08
publikacja
2022-08-22 09:08

Podwyżki stóp procentowych możliwe są we wrześniu, może jeszcze w październiku; koniec cyklu zacieśniania jest bliski - powiedział w Radiu Maryja członek RPP Henryk Wnorowski. Dodał, że inflacja w sierpniu może wynieść tyle, co w lipcu, czyli ok. 15,6 proc., a od września CPI będzie delikatnie spadać.

Wnorowski (RPP): Podwyżki stóp we wrześniu, może jeszcze w październiku. Koniec cyklu bliski
Wnorowski (RPP): Podwyżki stóp we wrześniu, może jeszcze w październiku. Koniec cyklu bliski
fot. Anatol Chomicz / / FORUM

"Zdaje się, że po pierwsze motywacja w postaci rosnącej inflacji do podnoszenia stóp będzie wyraźnie wygaszana. (..) Wzrost gospodarczy w II kw. rok do roku był wyraźnie ponad 5 proc., ale kwartał do kwartału mieliśmy spadek o 2,3 proc. To pokazuje, że w gospodarce mamy już widoczne w różnych miejscach spowolnienie. Dramatyczne załamanie zainteresowania kredytami hipotecznymi. (...) Sytuacja (...) specjalnie nie zostawia dużej swobody RPP do decyzji. Myślę, że oczywiście Polacy powinni się jeszcze liczyć z jakimiś podwyżkami stóp. Mówiąc jakimiś mam na myśli efekty najbliższego naszego posiedzenia decyzyjnego na początku września, może jeszcze w październiku. Wydaje się, że koniec cyklu podwyżek stóp procentowych, który trwa od października 2021 r. jest już bliski" - powiedział Wnorowski.

"Myślę, że jeśli chodzi o sierpień, to powinniśmy liczyć, że ten odczyt będzie, powiedzmy, na poziomie odczytu lipcowego, gdzieś ok. 15,6 proc., może 15,7 proc. (...) Żywność, ropa naftowa - to spowoduje w moim przekonaniu, że od września będziemy mieli delikatny spadek inflacji, ale do pełni szczęścia jest daleko" - dodał.

Reklama

Wnorowski zaznaczył, że na procesy inflacyjne na początku 2023 r. mogą wpłynąć decyzje ws. cen regulowanych prądu i gazu, a także decyzje rządu dotyczące ewentualnego przedłużania tarcz antyinflacyjnych.

12 sierpnia prezes NBP Adam Glapiński powiedział w wywiadzie, że zapewnienie średniookresowej stabilności cen – w świetle obecnych danych i prognoz – nie będzie wymagało dalszego, silnego zacieśniania polityki pieniężnej.

Najbliższe decyzyjne posiedzenie RPP zaplanowano na 7 września. 23 sierpnia Rada zbiera się na posiedzeniu niedecyzyjnym.

RPP podniosła do lipca stopy procentowe 10-krotnie w obecnym cyklu, do 6,50 proc. w przypadku stopy referencyjnej. (PAP Biznes)

tus/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (62)

dodaj komentarz
polonu
ale banki tyle nie zarabiają to wszystko idzie do NBP , z czyich pieniędzy prowadzą wojnę .prawie cała Ukraina nie pracuje z czego żyją manna z nieba sama leci , a szczepionki popłacone , a te kontrakty z Ameryką same się popłacą , kromka chleba, smalec i na nogach do roboty .to jest cały pakiet tego wszystkiego , dochodzi jeszcze ale banki tyle nie zarabiają to wszystko idzie do NBP , z czyich pieniędzy prowadzą wojnę .prawie cała Ukraina nie pracuje z czego żyją manna z nieba sama leci , a szczepionki popłacone , a te kontrakty z Ameryką same się popłacą , kromka chleba, smalec i na nogach do roboty .to jest cały pakiet tego wszystkiego , dochodzi jeszcze gaz ropa węgiel , chleb , smalec , zimno . może ruszy akcja pfizer ,bo wylewają to do zlewu zasilają Wisłe Odre inne rzeki- cały czas faktury są opłacane , to jest otwarta wojna i trzeba ponosić różnorodne potężne koszta , nie ma co narzekać społeczeństwo to popiera i godzi się na to . widać jakie ma poparcie PIS.
lpg_plus_benzyna
Żeby głąby jak ty dwa razy się zastanowili nim wezmą kolejny kredyt dla szpanu. Wreszcie po to, żeby promować oszczędność, bo to z niej bierze się dobrobyt.
jas2 odpowiada lpg_plus_benzyna
Oszczędność? Czego?
bha
Pewnie trzeba jeszcze na rynku dodatkowo podoić, pogolić miliony kredytobiorców na chaczykach złapanych na dodatkowe dziesiątki czy setki milionów zł w imię samych szczytnych i dobrych intencji stopowych??? dla niby wszystkich. Dopóki się da. Niestety
itso_czowiek_zlasu
ten członek bredzi !
lpg_plus_benzyna
też tak sądze. Podwyżek musi byc o wiele więcej i zdecydowanie muszą gonić inflację...
friedens
On sprawdziłby się jako nowy prezes Polskich Wód. Frank jest już po 5 PLN, dolar i euro są niewiele tańsze, a on bajdurzy o -jakichś podwyżkach'. To muszą być szybkie i wysokie podwyżki, bo będzie nędza z bidą jak w Turcji. Dobra miesięczna pensja w przeliczeniu na euro to jeden banknot o wartości 20 euro.
ehud
Czy to radyjo pełni rolę Wall Street Journal w tym rozmodlonym skansenie?
itso_czowiek_zlasu
antynarodowe radio

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki