Wnioskodawcy chcą poprawić projekt ustawy o opodatkowaniu FIZ

Wnioskodawcy projektu ustawy o opodatkowaniu FIZ rozważają wprowadzenie do niej poprawki - poinformował w Sejmie poseł sprawozdawca Sylwester Tułajew (PiS). Z jego słów wynika, że celem poprawki jest objęcie podatkiem nie wszystkich funduszy zamkniętych, ale tych, które stosują optymalizację podatkową.

"Jest rozważane wprowadzenie poprawki do projektu ustawy. Ustawa ma na celu zmianę i objęcie przepisami ustawy o podatku dochodowym wszystkich funduszy inwestycyjnych zamkniętych. Zwracamy jednak uwagę na te, które stosują zasadę, o której wspomniałem wcześniej, czyli o tych negatywnych działaniach związanych z wykorzystaniem funduszy inwestycyjnych zamkniętych w celu optymalizacji podatkowej" - powiedział Tułajew.

"W toku prac w komisji finansów publicznych rozważymy możliwość rozróżnienia funduszy inwestycyjnych zamkniętych tak, żeby rzeczywiście zwrócić uwagę i dostrzec te firmy, które wykorzystują fundusze inwestycyjne zamknięte w celu optymalizacji podatkowej, i te, które inwestują na rynkach kapitałowych" - dodał.

Sejm rozpatruje w piątek zmianę ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Projekt został wniesiony przez posłów PiS. Przewiduje on zmianę zasad opodatkowania funduszy inwestycyjnych polegającą m.in. na objęciu przepisami ustawy o podatku dochodowym funduszy inwestycyjnych zamkniętych (FIZ). Ma to skutkować zwiększeniem dochodów sektora finansów publicznych o ok. 2-2,5 mld zł.

W uzasadnieniu wnioskodawcy twierdzą, że FIZ-y stanowią jeden z podstawowych elementów budowania struktur planowania podatkowego z wykorzystaniem podmiotów zagranicznych (głównie transparentnych podatkowo), poprzez umiejscawianie FIZ w łańcuchu podmiotów prowadzących działalność gospodarczą i transferowanie dochodów z tej działalności, w zdecydowanej części, do FIZ.

Autorzy projektu wskazali, że w przypadku inwestycji w FIZ opodatkowanie dochodu następuje na poziomie inwestora (uczestnika) na etapie wypłaty zysku, tj. w momencie wykupu lub umorzenia przez fundusz certyfikatów inwestycyjnych - stawką podatku w wysokości 19 proc.

Zgodnie z uzasadnieniem, na utworzenie tego rodzaju prywatnego wehikułu inwestycyjnego mogą sobie pozwolić wyłącznie podmioty inwestujące kwoty rzędu kilkudziesięciu milionów złotych (średnie roczne koszty utrzymania FIZ nie przekraczają 400 tys. zł). To, zdaniem autorów zmian, skutkuje uprzywilejowaniem dużych podatników względem małych i średnich przedsiębiorstw.

Z podanych w uzasadnieniu danych wynika, że w 2013 r. FIZ-y osiągnęły 10 mld zł zysku, w 2014 r. - 7 mld zł, a w 2015 r. - 12 mld zł. W tym samym czasie fundusze otwarte czasem miały straty. Różnica w wynikach FIZ i pozostałych funduszy może być przypisana - według posłów - osiąganiem przez nie zysków de facto z działalności gospodarczej, poprzez mechanizmy optymalizacji podatkowej, a nie inwestycyjnej.

Źródło PAP poinformowało, że zapowiedziana poprawka będzie złożona w Sejmie za dwa tygodnie, gdyż ta kwestia musi być jeszcze doprecyzowana.

Uczestnicy rynku jednak zwracają uwagę, że w projekcie zabrakło rozróżnienia między FIZ-ami, czyli zamkniętymi funduszami inwestycyjnymi, inwestującymi środki m.in. klientów detalicznych na rynku publicznym, a FIZAN-ami, które w części rzeczywiście służyły optymalizacji podatkowej, pozwalając zapłacić podatek w późniejszym terminie. Nie kryją obaw, że tak przygotowany projekt może poważnie zakłócić funkcjonowanie rynku funduszy inwestycyjnych w Polsce.

MF chce ostatecznie rozwiązać problem optymalizacji podatkowej przez FIZ

Ministerstwo finansów wspiera poselski projekt opodatkowania FIZ, chcąc rozwiązać problem optymalizacji podatkowej przez zamknięte fundusze inwestycyjne, ale wiceminister Leszek Skiba zaznacza, że FIZ-y uczciwie funkcjonujące na rynku kapitałowym nie powinny być objęte opodatkowaniem.

"Jeśli chodzi o pytania dotyczące funduszy inwestycyjnych, to ta sprawa jest analizowana tak, żeby rzeczywiście ostatecznie rozwiązany był problem optymalizacji podatkowej przez FIZ" - powiedział Leszek Skiba podczas debaty w Sejmie.

"Z tego powodu inicjatywa poselska jest godna wsparcia. (...). Aby projekt był adresowany przede wszystkim do tych inicjatyw związanych z optymalizacją, a te FIZ-y, które uczciwie starają się funkcjonować na rynku kapitałowym i nie są związane z optymalizacją, nie były objęte opodatkowaniem" - dodał wiceminister finansów.

Sejm rozpatruje w piątek zmianę ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Projekt został wniesiony przez posłów PiS. Przewiduje on zmianę zasad opodatkowania funduszy inwestycyjnych polegającą m.in. na objęciu przepisami ustawy o podatku dochodowym funduszy inwestycyjnych zamkniętych (FIZ). Ma to skutkować zwiększeniem dochodów sektora finansów publicznych o ok. 2-2,5 mld zł.

pr/ jtt/

Źródło PAP poinformowało, że zapowiedziana poprawka będzie złożona w Sejmie za dwa tygodnie, gdyż ta kwestia musi być jeszcze doprecyzowana.
Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG -0,61% 55 994,68
2019-12-06 17:15:02
WIG20 -0,91% 2 073,11
2019-12-06 17:15:00
WIG30 -0,49% 2 380,65
2019-12-06 17:15:00
MWIG40 0,32% 3 829,04
2019-12-06 17:15:01
DAX 0,86% 13 166,58
2019-12-06 17:37:00
NASDAQ 1,00% 8 656,53
2019-12-06 22:03:00
SP500 0,91% 3 145,91
2019-12-06 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.