Włochy wprowadzają dochód podstawowy: do 780 euro na osobę

Od 780 euro na jedną osobę do 1330 euro na rodzinę - tyle wynosić ma miesięcznie dochód obywatelski, wprowadzony przez rząd Włoch. Przeznaczony będzie dla najuboższych, w tym osób poszukujących pracy. Odrzucenie trzech ofert pracy pozbawi prawa do dodatku.

(fot. Nino Barbieri / Wikimedia Commons)

Dochód obywatelski, czyli podstawowy, był sztandarowym hasłem wyborczym Ruchu Pięciu Gwiazd, który w czerwcu 2018 roku utworzył gabinet z Ligą. Media włoskie zauważają, że opracowanie zasad przyznawania dochodu trwało długo, a towarzyszyła temu krytyka ze strony opozycji, twierdzącej, że to "promowanie lenistwa" i szkodliwa społecznie nadmierna pomoc.

"To największa inwestycja w kapitał ludzki w historii Włoch" - zapewnił minister rozwoju gospodarczego i pracy, wicepremier oraz lider Ruchu Luigi Di Maio. Podkreślił, że nie jest to popieranie "siedzenia na kanapie".

Dochód ma być przyznawany od kwietnia. Rząd przeznaczył na ten cel ponad 7 mld euro w budżecie na ten rok.

Według szacunków rządu podanych w piątek dochodem obywatelskim objętych zostanie 1,8 mln gospodarstw domowych, łącznie około 5 mln osób. Będą wśród nich też najubożsi emeryci oraz 164 tys. rodzin imigrantów, mieszkających legalnie we Włoszech.

W przypadku jednej osoby dochód nie może być niższy niż 480 euro i ma wynosić do 780 euro miesięcznie. Suma ta przewiduje dodatek na wynajem mieszkania bądź ratę kredytu. Czteroosobowa rodzina z dwojgiem nieletnich dzieci otrzyma do 1180 euro. Rodzina z dwojgiem nieletnich dzieci i jednym dorosłym dzieckiem dostanie do 1330 euro.

W przypadku osób poszukujących pracy wyznaczono precyzyjne warunki, na podstawie których można będzie otrzymywać dochód. Na tworzone obecnie nowe biura pośrednictwa pracy nałożono obowiązek informowania bezrobotnych o ofertach pracy najpierw w odległości do 100 kilometrów od miejsca zamieszkania; w drugiej ofercie odległość ta może wzrosnąć do 250 km, a w trzeciej dotyczyć całego kraju. Odrzucenie trzech ofert pozbawi prawa do tego zasiłku.

Rząd zapewnia, że procedurze przyznawania dochodu obywatelskiego towarzyszyć będą rygorystyczne zasady, które wykluczą wszelkie nadużycia i bezprawne korzystanie ze wsparcia ze strony państwa. Wśród warunków zapisano obowiązek posyłania dzieci do szkoły, zobowiązanie do niepicia alkoholu i niewydawania pieniędzy na gry hazardowe.

Za podanie fałszywych danych we wniosku o przyznanie pomocy grozić będzie kara od 2 do 6 lat więzienia. Nadużycia te będzie ścigała Gwardia Finansowa.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ndz/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 12 antek10

W SzejkoPolandzie dają 500 zeta za darmo. Nie trzeba robić.

! Odpowiedz
3 24 silvio_gesell

W takiej formie nie jest to dochód podstawowy, a zasiłek dla bezrobotnych.

! Odpowiedz
12 21 forfun

no ale gdy jedna z osób przyjmie pracę te 200km od domu czyli będą musieli sie przeprowadzić to druga pracę straci i będzie jej musiała szukać w nowym miejscu.

! Odpowiedz
11 59 kolumb1234

Socialisrów dzielę na dwie grupy idiotów którzy wierzą zbogactwo pochodzi z rozdawnictwa i dotacji i cwaniaków którzy dobrze wiedzą ze to pic na wodę ale dobrze z tego żyją

! Odpowiedz
27 18 h-b

Tzw.kapitalistów dzieli się zazwyczaj obecnie na jedną grupę chytrych cwaniaków raczej nie dających w miarę godnie i uczciwie zarobić za sumienną pracę ,a potem pretensje,lament, że na rynku panuje wielka rotacja ,braki kadrowe w wielu firmach i braki nowych chętnych rąk do z reguły obecnie wyzyskującej na maxa niepewnej coraz bardziej śmieciowej ,czasowej pracy zatrudnionego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 16 maryjanek

jednak jest sporo obostrzen, warunków, to nie jest dochód podstawowy, 3cia oferte pracy trzeba przyjąć chocby była kilkaset kilometrów od domu

! Odpowiedz
13 15 tindala

to okropne, a co jak ja bedem sie hciał realizować tfurczo

! Odpowiedz
2 44 do_niczego

Jak nie mają pracy to niech przyjeżdżają do pracy do Polski pracy u nas pod dostatkiem za 500 euro i mogą pracować po 12 godzin. Wiz nie potrzebują jak Ukraińcy i nie muszą jechać co chwila do domu więc pracodawcy sprowadzajcie Włochów do pracy.Czyli bezrobotny Włoch zarobi więcej niż pracujący Polak.

! Odpowiedz
6 23 krswlr

Helicopter money :D

! Odpowiedz
37 40 marxs

po czym poznać że dany kraj jest w fazie zaawansowanego bankructwa i upadku? to bardzo proste po populistycznych rządach i masowym rozdawnictwie kraje w trakcie upadku że wymienię tylko niektóre to:
III RP,USA,Wenezuela,Włochy,Zimbabwe,Hiszpania,Brazylia,Argentyna czy Kanada

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne