REKLAMA
WEBINAR

Włochy wprowadzają dochód podstawowy: do 780 euro na osobę

2019-01-18 12:49
publikacja
2019-01-18 12:49

Od 780 euro na jedną osobę do 1330 euro na rodzinę - tyle wynosić ma miesięcznie dochód obywatelski, wprowadzony przez rząd Włoch. Przeznaczony będzie dla najuboższych, w tym osób poszukujących pracy. Odrzucenie trzech ofert pracy pozbawi prawa do dodatku.

fot. Nino Barbieri / / Wikimedia Commons

Dochód obywatelski, czyli podstawowy, był sztandarowym hasłem wyborczym Ruchu Pięciu Gwiazd, który w czerwcu 2018 roku utworzył gabinet z Ligą. Media włoskie zauważają, że opracowanie zasad przyznawania dochodu trwało długo, a towarzyszyła temu krytyka ze strony opozycji, twierdzącej, że to "promowanie lenistwa" i szkodliwa społecznie nadmierna pomoc.

"To największa inwestycja w kapitał ludzki w historii Włoch" - zapewnił minister rozwoju gospodarczego i pracy, wicepremier oraz lider Ruchu Luigi Di Maio. Podkreślił, że nie jest to popieranie "siedzenia na kanapie".

Dochód ma być przyznawany od kwietnia. Rząd przeznaczył na ten cel ponad 7 mld euro w budżecie na ten rok.

Według szacunków rządu podanych w piątek dochodem obywatelskim objętych zostanie 1,8 mln gospodarstw domowych, łącznie około 5 mln osób. Będą wśród nich też najubożsi emeryci oraz 164 tys. rodzin imigrantów, mieszkających legalnie we Włoszech.

W przypadku jednej osoby dochód nie może być niższy niż 480 euro i ma wynosić do 780 euro miesięcznie. Suma ta przewiduje dodatek na wynajem mieszkania bądź ratę kredytu. Czteroosobowa rodzina z dwojgiem nieletnich dzieci otrzyma do 1180 euro. Rodzina z dwojgiem nieletnich dzieci i jednym dorosłym dzieckiem dostanie do 1330 euro.

W przypadku osób poszukujących pracy wyznaczono precyzyjne warunki, na podstawie których można będzie otrzymywać dochód. Na tworzone obecnie nowe biura pośrednictwa pracy nałożono obowiązek informowania bezrobotnych o ofertach pracy najpierw w odległości do 100 kilometrów od miejsca zamieszkania; w drugiej ofercie odległość ta może wzrosnąć do 250 km, a w trzeciej dotyczyć całego kraju. Odrzucenie trzech ofert pozbawi prawa do tego zasiłku.

Rząd zapewnia, że procedurze przyznawania dochodu obywatelskiego towarzyszyć będą rygorystyczne zasady, które wykluczą wszelkie nadużycia i bezprawne korzystanie ze wsparcia ze strony państwa. Wśród warunków zapisano obowiązek posyłania dzieci do szkoły, zobowiązanie do niepicia alkoholu i niewydawania pieniędzy na gry hazardowe.

Za podanie fałszywych danych we wniosku o przyznanie pomocy grozić będzie kara od 2 do 6 lat więzienia. Nadużycia te będzie ścigała Gwardia Finansowa.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ndz/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (32)

dodaj komentarz
antek10
W SzejkoPolandzie dają 500 zeta za darmo. Nie trzeba robić.
silvio_gesell
W takiej formie nie jest to dochód podstawowy, a zasiłek dla bezrobotnych.
forfun
no ale gdy jedna z osób przyjmie pracę te 200km od domu czyli będą musieli sie przeprowadzić to druga pracę straci i będzie jej musiała szukać w nowym miejscu.
kolumb1234
Socialisrów dzielę na dwie grupy idiotów którzy wierzą zbogactwo pochodzi z rozdawnictwa i dotacji i cwaniaków którzy dobrze wiedzą ze to pic na wodę ale dobrze z tego żyją
h-b
Tzw.kapitalistów dzieli się zazwyczaj obecnie na jedną grupę chytrych cwaniaków raczej nie dających w miarę godnie i uczciwie zarobić za sumienną pracę ,a potem pretensje,lament, że na rynku panuje wielka rotacja ,braki kadrowe w wielu firmach i braki nowych chętnych rąk do z reguły obecnie wyzyskującej na maxa niepewnej coraz bardziej Tzw.kapitalistów dzieli się zazwyczaj obecnie na jedną grupę chytrych cwaniaków raczej nie dających w miarę godnie i uczciwie zarobić za sumienną pracę ,a potem pretensje,lament, że na rynku panuje wielka rotacja ,braki kadrowe w wielu firmach i braki nowych chętnych rąk do z reguły obecnie wyzyskującej na maxa niepewnej coraz bardziej śmieciowej ,czasowej pracy zatrudnionego.
maryjanek
jednak jest sporo obostrzen, warunków, to nie jest dochód podstawowy, 3cia oferte pracy trzeba przyjąć chocby była kilkaset kilometrów od domu
tindala
to okropne, a co jak ja bedem sie hciał realizować tfurczo
do_niczego
Jak nie mają pracy to niech przyjeżdżają do pracy do Polski pracy u nas pod dostatkiem za 500 euro i mogą pracować po 12 godzin. Wiz nie potrzebują jak Ukraińcy i nie muszą jechać co chwila do domu więc pracodawcy sprowadzajcie Włochów do pracy.Czyli bezrobotny Włoch zarobi więcej niż pracujący Polak.
marxs
po czym poznać że dany kraj jest w fazie zaawansowanego bankructwa i upadku? to bardzo proste po populistycznych rządach i masowym rozdawnictwie kraje w trakcie upadku że wymienię tylko niektóre to:
III RP,USA,Wenezuela,Włochy,Zimbabwe,Hiszpania,Brazylia,Argentyna czy Kanada

Powiązane: Włochy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki