REKLAMA

Włochy: rusza przyjmowanie wniosków o dochód obywatelski

2019-03-06 05:55
publikacja
2019-03-06 05:55

W środę urzędy pocztowe we Włoszech rozpoczynają przyjmowanie wniosków o dochód obywatelski. Wprowadził go rząd Giuseppe Contego, realizując sztandarowe hasło Ruchu Pięciu Gwiazd. Maksymalna kwota miesięczna tego wsparcia to 780 euro.

fot. / / YAY Foto

W wielu rejonach kraju wyrażane są obawy, że może dojść do chaosu w związku z oczekiwanymi tłumami wnioskodawców w urzędach pocztowych i dlatego panuje w nich nadzwyczajna mobilizacja. W niektórych z nich, na przykład w Rzymie postanowiono wzmocnić ich ochronę, by uniknąć problemów i napięć w kolejkach. Dyrekcja włoskiej poczty sugeruje, by wnioski przyjmować w porządku alfabetycznym i procedurę tę rozłożyć na 10 dni.

Z całą pewnością jednak - jak podkreśla środowa prasa - pierwszego dnia należy oczekiwać masowego napływu zainteresowanych złożeniem wniosku.

Dochód obywatelski przeznaczony jest dla osób i całych rodzin o najniższych dochodach, także ludzi bezrobotnych, by otrzymali pomoc w czasie poszukiwania pracy.

Zgodnie z decyzją rządu prawo do dochodu podstawowego mają osoby pełnoletnie, także obywatele innych państw Unii Europejskiej i krajów spoza UE mający prawo pobytu we Włoszech, gdzie trzeba mieszkać od co najmniej 10 lat.

Dochód wnioskodawcy nie może być wyższy niż 9360 euro rocznie, a wartość mieszkania nie może przekraczać 30 tysięcy euro. Ponadto nie można być posiadaczem majątku większego niż 6 tysięcy euro. W przypadku rodziny kwota ta musi być niższa niż 10 tysięcy euro.

Tak jak zapowiadał rząd warunków, jakie należy spełnić jest dużo. Chodzi o to, aby nie doszło do nadużyć i by pomocy nie przyznano tym, którzy jej nie potrzebują. Zarówno centroprawicowa, jak i centrolewicowa opozycja ostro krytykuje ten krok rządu Contego twierdząc, że to zachęta do braku aktywności oraz oszukiwania państwa i niekiedy nazywa dochód "jałmużną". Poza tym przeciwnicy wskazują go jako przyczynę zwiększenia deficytu budżetowego.

Przyznawanie zasiłku ma rozpocząć się 1 kwietnia. Będzie on wpłacany na specjalną kartę, którą będzie można płacić wyłącznie za żywność i leki, a także robić przelew na wynajem mieszkania czy ratę kredytu.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ jm/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
kolumb1234
Taniej i szybciej byłoby zrzucać pieniądze z helikoptera
luckow
"Kolumb 1234." Jesteś zbyt zarozumiały ,ale jak nie dokuczy Ci bieda to życie i tak Cię zredukuje. Włosi podjęli mądrą decyzję . Nie będzie tragicznych sytuacji ludzi szukających po śmietnikach . Bogaci będą mieli spokojniejsze sumienie ,bo nie będzie ludzi bez środków do życia
jiira
Technologicznie to Wlochy sa niezle do tylu. Nawet u nas wniski na 500+ mozna zlozyc przez net. Nie dziwota, ze w ostatnich 15 latach stoja w miejscu.
andre92
Qrcze - akurat w Italia to kiepski pomysł - tam całe południe będzie brać ten zasiłek -to może być kropla która zadecyduje o powstaniu Padani (czyli podziel na Włochy północne i południowe
bt5
Do _xyz. Za to Polacy często nie są nawet leniwi tylko po prostu głupi. Holenderskie powiedzonko - Sprzedaj konia , weź Polaka.
karbinadel
Jak widać, promocja nieróbstwa nie jest wyłącznie polską specjalnością
_xyz
Leniwi Włosi staną się jeszcze bardziej leniwi. No i będą mieć jeszcze więcej jeszcze bardziej leniwych gości z południa.
smallsaver
Kryteria są ostre, więc za wielu tej kasy nie dostanie, biedota i imigranci. Ale przy takim zadłużeniu kraju to taniec na cienkiej linie.
karbinadel
W talentach do kombinowania i ukrywania dochodów Włosi nie ustępują Polakom czy Grekom. Zaraz wzrośnie liczba samotnych matek, a majątek przepisze się na teścia albo szwagra.
loosac
No włochów stać, w końcu dług publiczny TYLKO 131% PKB

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki