REKLAMA

Własny satelita, czyli kosmiczny plan dla Polski

2016-08-12 03:46
publikacja
2016-08-12 03:46

Jednym z punktów planu Morawieckiego jest rozwój branży kosmicznej w Polsce. Czy to możliwe, że za kilka lub kilkanaście lat wyślemy na orbitę własnego satelitę z prawdziwego zdarzenia?

fot. / / YAY Foto

"Rozwój sektora kosmicznego znalazł się w +Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju+ i to wcale nie na jego ostatniej stronie" czytamy w "Gazecie Wyborczej". W Ministerstwie Rozwoju trwają prace nad Narodową Strategią Kosmiczną. Projekt dokumentu ma pojawić się na jesieni.

Polski sektor kosmiczny ma wielkie oczekiwania związane z tymi dokumentami.

"W kosmosie już coś osiągnęliśmy" zaznacza gazeta. W Polsce powstały chociażby podzespoły do łazika marsjańskiego Curiosity, satelita akademicki PW-Sat i satelity naukowe zintegrowane przez Centrum Badań Kosmicznych PAN: Lem i Heweliusz.

"Ale przełom nastąpił po tym, jak Polska wstąpiła 4 lata temu do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). To był w zasadzie początek polskiej komercyjnej branży kosmicznej - mówi dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments, wiodącej polskiej firmy z sektora kosmicznego.

Polski przemysł kosmiczny liczy szczególnie na udział w polskim strategicznym programie satelitarnym. "W grę wchodzą w zasadzie dwa rozwiązania: kupimy satelitę w całości za granicą albo zbudujemy w oparciu o współpracę z dużym zachodnim partnerem" - powiedział "Gazecie Wyborczej" dr inż. Piotr Orleański, wicedyrektor Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

"Dlaczego nie zbudujemy go sami? Ponieważ wojsko chce mieć go najpóźniej za kilka lat, a nasz przemysł, o ile by temu wyzwaniu podołał, raczej przed upłynięciem minimum dekady by się z tym zadaniem nie uporał. A tu chodzi nawet o 700 mln zł i bezpieczeństwo narodowe" tłumaczy. (PAP)

mars/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (22)

dodaj komentarz
~cab
Wyposazyc go w kabine i wysrzelic razem z Morawieckim.
~StanRS
Białoruś niedawno wystrzeliła sztucznego satelitę, a Polska dopiero ma plany.
~Piotr
nawet korea polnocna ma 2 wlasne satelity. ludzie ktorzy krytykuja sens ich posiadania nie maja pojecia o czym mowia. to ze politycy moga wszystko rozkrasc nie neguje sensu i pilnej potrzeby posiadania wlasnych satelitow
~WD40
W kosmosie nie ma żadnych satelit Koreii Północnej. To są pociski balistyczne wystrzelone podczas prób rakietowych. One miały lecieć na wschód i spaść do morza ale poszły w pi.dziet i przypadkowo znalazły się na orbicie. Wiadomo, że wydział propagandy musiał to przerobić na sukces i w ten oto sposób świat dowiedział że Korea Północna W kosmosie nie ma żadnych satelit Koreii Północnej. To są pociski balistyczne wystrzelone podczas prób rakietowych. One miały lecieć na wschód i spaść do morza ale poszły w pi.dziet i przypadkowo znalazły się na orbicie. Wiadomo, że wydział propagandy musiał to przerobić na sukces i w ten oto sposób świat dowiedział że Korea Północna ma 2 satelity w kosmosie ;D
~endi
Kupmy od razu cały zestaw promocyjny - satelita plus kilka rakiet balistycznych , polski podatnik za wszystko zapłaci ...
~niepelnosprawny_org
Polska od wielu lat jest zaangażowana w technologie kosmiczne, we wszystkich satelitach, czy urzadzeniach kosmicznych znajdzie sie coś Polskiego....
~wojciech
Warto przeczytać:
http://newconnect.pl/index.php?page=1045&ph_main_content_start=show&ncc_index=LEO&id=96430&id_tr=1
~Polandball
Poland cannot into space
~xyz
Sieć dróg na miarę cywilizowanego kraju niech najpierw wybudują. Sny o potędze, marzenia ściętej głowy.
~gkhvjl
Kto nigdy nie marzy, nigdy niczego nie osiągnie.

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki