REKLAMA

Właściciel Crypto Academy zatrzymany przez policję

2018-05-30 10:25
publikacja
2018-05-30 10:25

Śląscy policjanci zatrzymali 33-latka z Warszawy, prowadzącego firmę, która zajmowała się szkoleniami na temat kryptowalut i obrotu nimi. Według śledczych, mężczyzna obiecywał ogromne zyski, zamiast tego oszukał kilkadziesiąt osób, które przekazały mu swoje środki.

/ fot. Artyom Korotayev / TASS

Jak przypomniał w środę zespół prasowy śląskiej policji, kryptowaluty to umowne jednostki, funkcjonujące w przestrzeni wirtualnej. Są zgrupowane w tak zwanych portfelach elektronicznych, a ich posiadacze mają do nich dostęp poprzez specjalny kod.

"Mimo że waluty te są określane mianem wirtualnych, ich wartość jest realna, czyli można ja przeliczyć na prawdziwe pieniądze. Ten fakt powoduje, że kryptowalutami coraz częściej interesują się przestępcy" - zaznaczają policjanci.

33-latka zatrzymali policjanci z wydziału do walki z cyberprzestępczością katowickiej komendy wojewódzkiej, na podstawie zebranych przez siebie informacji. Mężczyzna ten prowadził firmę Crypto Academy, która zajmowała się szkoleniami w zakresie funkcjonowania kryptowalut w świecie wirtualnym i obrotu nimi.

Osobom, które szkolił, proponował pomnożenie posiadanych przez nie środków, jeśli zostaną mu one przekazane na pewien, określony wcześniej czas - zysk miał wynosić nawet 180 proc. Pokrzywdzeni przekazywali mu swoje fundusze w formie bitcoinów, lub też w złotówkach, za które sprawca nabywał kryptowalutę.

W ten sposób od kwietnia do końca 2017 roku 33-latek stał się posiadaczem prawie 200 bitcoinów, oszukując kilkadziesiąt osób. Kapitalizacja zysków miała nastąpić w styczniu 2018 roku, jednak do niej nie doszło. Podejrzany nie zwrócił również środków, które pobrał - podaje policja.

W chwili przejmowania kryptowaluty jeden bitcoin warty był od około 4 do 6 tys. zł, obecnie jego wartość przekracza 27 tys. zł. Za spowodowanie strat znacznej wartości 33-latkowi może grozić kara do 10 lat więzienia. Na wniosek policji i prokuratury katowicki sąd rejonowy aresztował podejrzanego.

Inne osoby, które zostały oszukane przez firmę Crypto Academy policjanci proszą o kontakt z Wydziałem do walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach, pod numerem telefonu 32 200 14 60.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
mer0ving
z tego co wiem to chodzilo o zarobku na day trading'u w wysokosci 180% wkladu zdeponowanego w BTC w momecie zakupu - czyli nie chodzilo o trzymanie a o zwielokrotnienie ilosci BTC (z czego tobiasz robil kursy)
wiec zapewne wtopil czesc siena na trading'u, przestraszyl sie i zwial
glupi byl ze zostal w polsce, no ale
z tego co wiem to chodzilo o zarobku na day trading'u w wysokosci 180% wkladu zdeponowanego w BTC w momecie zakupu - czyli nie chodzilo o trzymanie a o zwielokrotnienie ilosci BTC (z czego tobiasz robil kursy)
wiec zapewne wtopil czesc siena na trading'u, przestraszyl sie i zwial
glupi byl ze zostal w polsce, no ale cbuli jak widac z glowy nie usuniesz
hfjdj
A to czemu ty nie kupiles wtedy a potem nie sprzedales skoro taki udacznik z ciebie?
tytus_k
To jakiś przekręciarz - nieudacznik. Przecież gdyby kupował BTC za ok. 5 000 PLN i sprzedał w grudniu po ok. 50 000 PLN - 60 000 (tyle wtedy osiągały!), miałby w styczniu kokosy dla tych, co mu zaufali i jeszcze ogromną sumę dla siebie - bez żadnych machlojek!

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki