Władze Helsinek ochronią najcenniejsze budynki przed powodziami

Władze Helsinek zdecydowały o zabezpieczeniu przed zalaniem najważniejszych budynków położonych nad zatoką. Decyzja władz stolicy Finlandii wynika z analizy zmian klimatycznych, wyższego poziomu wód morskich i opadów deszczu.

(fot. Mistervlad / Shutterstock)

Zatwierdzony projekt budowy zabezpieczeń w strefie miejskiej zatoki Toolonlahti opisał w środę stołeczny dziennik "Helsingin Sanomat". Budowa bramy przeciwpowodziowej, która zostanie połączona z przepompownią, rozpocznie się jesienią tego roku. Koszt przedsięwzięcia to ok. 5 mln euro.

Celem jest zabezpieczenie przed możliwym zalaniem położonych nad wodą budynków mających największe znaczenie architektoniczne i kulturalne, jak Finlandia Talo - charakterystyczny biały gmach, mieszczący salę koncertową i centrum konferencyjne, zaprojektowany w latach 70. XX w. przez słynnego fińskiego architekta Alvara Aalto, czy powstała w latach 90. siedziba Opery Narodowej. W bliskim sąsiedztwie znajdują się też wybudowane przed ośmiu laty Centrum Muzyki oraz Centralna Biblioteka Oodi, otwarta w 2018 r. na 100-lecie niepodległości Finlandii.

Decyzja władz Helsinek o zabezpieczeniu budowli przed możliwymi powodziami wynika z przeprowadzonych analiz dotyczących stale podnoszącego się poziomu morza, co jest związane m.in. z topnieniem lodowców. Przewiduje się też, że w nadchodzących latach w związku ze zmianami klimatu w rejonie Helsinek częstsze będą obfite opady deszczu, które także przyczynią się do zwiększenia zagrożenie powodziowego, spowodowanego wodami odpływowymi.

W ostatnich tygodniach, w warunkach panującej na południu Finlandii bezmroźnej zimy, sztormy znad Atlantyku, które dotarły także do brzegów Finlandii, doprowadziły do zalania i podtopienia niektórych części Helsinek położonych blisko linii brzegowej.

Gazeta "HS" zwraca także uwagę, że narażone na zalania wodami opadowymi oraz podtopienia są położone blisko portu zabudowania starej części miasta, w której system wodociągów oraz studzienek pochodzi z XIX w.

W związku z ryzykiem występowania lokalnych podtopień i powodzi miasto Helsinki wydało też instrukcję dla właścicieli domów jednorodzinnych położonych na obszarach zagrożonych w celu ochrony i podjęcia możliwych działań.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

pmo/ cyk/ mal/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne