REKLAMA

Wkrótce porównywarka rachunków od KNF

Michał Kisiel2019-03-15 10:53analityk Bankier.pl
publikacja
2019-03-15 10:53

Już 20 marca ruszy strona internetowa porównująca opłaty pobierane za rachunki. Prowadzić ją będzie Urząd Komisji Nadzoru Finansowego – do tej pory nie zgłosił się żaden podmiot, który chciałby spełnić wymogi „oficjalnej” porównywarki.

Możliwość porównania w jednym miejscu opłat pobieranych przez różnych dostawców rachunków to jedna z korzyści, którą przynieść miało klientom wejście w życie znowelizowanej ustawy o usługach płatniczych. W prawie unijnym przewidziano, że w kraju powinna działać co najmniej jedna taka internetowa porównywarka.

Zadaniem miał zająć się sektor prywatny, a w ustawie przewidziano szereg wymogów wobec narzędzia. Po pierwsze, operator porównywarki powinien być podmiotem niezależnym – nie powiązanym w żaden sposób (spółka-matka, matka-córka itp.) z przedsiębiorstwem oferującym rachunki płatnicze w Polsce. Po drugie, baza powinna obejmować powyżej 50 proc. ofert występujących na rynku usług płatniczych w Polsce, od dostawców, którzy posiadają co najmniej jedną placówkę na terenie każdego województwa.

fot. badmanproduction / / YAY Foto

„Oficjalna” porównywarka rachunków, do której link byłby umieszczony na stronie KNF, musi także opierać się na obiektywnych i jednoznacznych kryteriach porównania, zawierać informacje o ostatniej aktualizacji danych oraz dać użytkownikom możliwość zgłoszenia błędów.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Zakres opłat, które mają być prezentowane w porównywarce, jest dość szeroki, bazuje na tzw. wykazie usług reprezentatywnych. Znajdują się w nim m.in. polecenie przelewu, polecenie zapłaty, powiadomienia SMS, prowadzenie rachunku płatniczego, wydanie i obsługa karty debetowej, wypłata i wpłata gotówki oraz usługi bankowości elektronicznej. Obok „trzonu” kryteriów porównań mogą znaleźć się inne elementy – w tym liczba placówek i bankomatów.

KNF: jesteśmy gotowi

Do dziś do nadzoru nie zgłosił się żaden podmiot prywatny, który chciałby spełnić ustawowe wymagania. W prawie przewidziano jednak inną możliwość – usługę w takim przypadku musi dostarczyć Komisja Nadzoru Finansowego. Termin mija 20 marca 2019 r.

Zapytaliśmy nadzorcę, na jakim etapie są przygotowania do uruchomienia porównywarki rachunków. „Prace nad stroną internetową porównującą opłaty pobierane przez dostawców prowadzących rachunki zostały po stronie Urzędu KNF sfinalizowane i Urząd będzie gotów do tego, aby wypełnić obowiązek prowadzenia takiej strony, który powstaje po raz pierwszy 20 marca 2019 r. (jeżeli po upływie 9 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw żaden podmiot nie rozpocznie prowadzenia strony internetowej spełniającej ustawowe wymogi). Będzie to produkt niekomercyjny, posiadający podstawowe funkcjonalności wymagane przez ustawę o usługach płatniczych” – wskazuje Jacek Barszczewski, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej KNF.

W przyszłym tygodniu będzie zatem miała miejsce premiera narzędzia przygotowanego przez nadzorcę. Skupiając się na wymaganym przez ustawę minimum, urząd zapewne pominie dodatkowe informacje o ofercie, w tym o sieci bankomatów i placówek poszczególnych banków i SKOK-ów.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki