Wkrótce porównywarka rachunków od KNF

analityk Bankier.pl

Już 20 marca ruszy strona internetowa porównująca opłaty pobierane za rachunki. Prowadzić ją będzie Urząd Komisji Nadzoru Finansowego – do tej pory nie zgłosił się żaden podmiot, który chciałby spełnić wymogi „oficjalnej” porównywarki.

Możliwość porównania w jednym miejscu opłat pobieranych przez różnych dostawców rachunków to jedna z korzyści, którą przynieść miało klientom wejście w życie znowelizowanej ustawy o usługach płatniczych. W prawie unijnym przewidziano, że w kraju powinna działać co najmniej jedna taka internetowa porównywarka.

Zadaniem miał zająć się sektor prywatny, a w ustawie przewidziano szereg wymogów wobec narzędzia. Po pierwsze, operator porównywarki powinien być podmiotem niezależnym – nie powiązanym w żaden sposób (spółka-matka, matka-córka itp.) z przedsiębiorstwem oferującym rachunki płatnicze w Polsce. Po drugie, baza powinna obejmować powyżej 50 proc. ofert występujących na rynku usług płatniczych w Polsce, od dostawców, którzy posiadają co najmniej jedną placówkę na terenie każdego województwa.

(fot. badmanproduction / YAY Foto)

„Oficjalna” porównywarka rachunków, do której link byłby umieszczony na stronie KNF, musi także opierać się na obiektywnych i jednoznacznych kryteriach porównania, zawierać informacje o ostatniej aktualizacji danych oraz dać użytkownikom możliwość zgłoszenia błędów.

Zakres opłat, które mają być prezentowane w porównywarce, jest dość szeroki, bazuje na tzw. wykazie usług reprezentatywnych. Znajdują się w nim m.in. polecenie przelewu, polecenie zapłaty, powiadomienia SMS, prowadzenie rachunku płatniczego, wydanie i obsługa karty debetowej, wypłata i wpłata gotówki oraz usługi bankowości elektronicznej. Obok „trzonu” kryteriów porównań mogą znaleźć się inne elementy – w tym liczba placówek i bankomatów.

KNF: jesteśmy gotowi

Do dziś do nadzoru nie zgłosił się żaden podmiot prywatny, który chciałby spełnić ustawowe wymagania. W prawie przewidziano jednak inną możliwość – usługę w takim przypadku musi dostarczyć Komisja Nadzoru Finansowego. Termin mija 20 marca 2019 r.

Zapytaliśmy nadzorcę, na jakim etapie są przygotowania do uruchomienia porównywarki rachunków. „Prace nad stroną internetową porównującą opłaty pobierane przez dostawców prowadzących rachunki zostały po stronie Urzędu KNF sfinalizowane i Urząd będzie gotów do tego, aby wypełnić obowiązek prowadzenia takiej strony, który powstaje po raz pierwszy 20 marca 2019 r. (jeżeli po upływie 9 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw żaden podmiot nie rozpocznie prowadzenia strony internetowej spełniającej ustawowe wymogi). Będzie to produkt niekomercyjny, posiadający podstawowe funkcjonalności wymagane przez ustawę o usługach płatniczych” – wskazuje Jacek Barszczewski, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej KNF.

W przyszłym tygodniu będzie zatem miała miejsce premiera narzędzia przygotowanego przez nadzorcę. Skupiając się na wymaganym przez ustawę minimum, urząd zapewne pominie dodatkowe informacje o ofercie, w tym o sieci bankomatów i placówek poszczególnych banków i SKOK-ów.

Michał Kisiel

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne