REKLAMA
WEBINAR

WizzAir anulował 80 tys. biletów przez "błąd cenowy". Jak dostać odszkodowanie?

2023-06-01 06:00
publikacja
2023-06-01 06:00

Każdy, kto kupił bilet 18 maja na lot liniami Wizz Air poprzez aplikację, powinien sprawdzić, czy jest on ważny. Cena 70 zł w obie strony to zdaniem przewoźnika był błąd techniczny i anuluje poprawnie dokonane zakupy. Co mogą zrobić klienci?

WizzAir anulował 80 tys. biletów przez "błąd cenowy". Jak dostać odszkodowanie?
WizzAir anulował 80 tys. biletów przez "błąd cenowy". Jak dostać odszkodowanie?
fot. photoshooter2015 / / Shutterstock

18 maja w aplikacji WizzAir można było kupić bilet lotniczy w obie strony od 70 zł, co na części tras było atrakcyjną ofertą. Turystom nie przeszkadzał nawet warunek, a więc wybór najtańszej opcji bagażu podręcznego. Tego dnia sprzedano około 80 tys. biletów. Jednak już dzień później podróżni otrzymali maila, w którym linie lotnicze informowały o błędzie technicznym, który skutkował anulowaniem biletu.

- To bardzo rozczarowująca sytuacja, gdy mimo poprawnie dokonanych zakupów, sprzedawca wycofuje się z umowy sprzedaży powołując się na błąd techniczny. W tym przypadku linia Wizz Air w Ogólnych Warunkach Przewozu nie zastrzega sobie możliwości odwołania rezerwacji w wyniku wystąpienia takiego błędu. W dokumencie mowa jest o możliwości anulowania zakupu, gdy kupujący nie ureguluje całkowitej ceny rezerwacji lub gdy przewoźnik ma podejrzenie, że płatność dokonywana przez klienta jest wynikiem oszustwa. To oznacza, że osoby, którym linia Wizz Air anulowała zakup biletów z 18 maja, mają możliwość dochodzenia swoich praw w drodze reklamacji – zauważa Krystyna Żbikowska, adwokat DelayFix.

W przypadku, gdy podróżny przelał już całą kwotę za bilet liniom lotniczym (czy to w aplikacji czy poprzez ich stronę internetową) i otrzymał potwierdzenie rezerwacji, to z punktu widzenia prawa doszło do zawarcia umowy przewozu lotniczego.

Jak starać się o reklamację za anulowany bilet?

W takim przypadku należy się odszkodowanie zgodnie z Rozporządzeniem (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 roku. 

- Takie odszkodowanie należy się klientom, których rejsy zostały odwołane w terminie krótszym niż 14 dni od momentu otrzymania informacji o anulowaniu biletów. Jeśli lot został odwołany np. na 20 dni przed terminem wskazanym na bilecie, pasażer nie może ubiegać się o odszkodowanie z tego tytułu – podpowiada Krystyna Żbikowska, adwokat DelayFix.

Gdy anulowanie biletów nastąpiło co najmniej na 14 dni przed datą lotu, klient ma prawo domagać się zwrotu środków na konto bankowe lub na konto w aplikacji Wizz Air, z którego może dokonywać kolejnych zakupów biletów u tego przewoźnika.

aw/brandscope

Źródło:Bankier24
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
cwiara
Tak to jest, jak ktoś korzysta z usług oszustów. A jak tam opłata systemowa w wysokości 100zł+ za rezerwację? Dalej płacicie, "bo co mi tam ta dodatkowa stówka"?
peti1000
Błędy się zdarzają wszędzie. Sam czytałem fora , że ludzie którzy porezerwowali loty od razu wiedzieli że to pomyłka. Teraz wielkie halo - odszkodowania i pretensje o parę złoty - serio? Nie dziwi teraz fakt że za głupie 500 plus sprzedaliście swoją godność i wolność. A prawda jest taka, że gdyby nie tanie linie lotnicze to 90% z Błędy się zdarzają wszędzie. Sam czytałem fora , że ludzie którzy porezerwowali loty od razu wiedzieli że to pomyłka. Teraz wielkie halo - odszkodowania i pretensje o parę złoty - serio? Nie dziwi teraz fakt że za głupie 500 plus sprzedaliście swoją godność i wolność. A prawda jest taka, że gdyby nie tanie linie lotnicze to 90% z was nie zobaczyłoby nic poza Władysławowem
forfun
gdy firma ( linia lotnicza, sklep itp. ) oszuka ciebie wyższą ceną niż wynika z reklamy, wywieszki cenowej, promocji ) to jest to błąd, pomyłka.
Gdy ty pomylisz się w sklepie i zapłacisz mniej bo wcisnąłeś zły przycisk na kasie to jesteś złodziejem.

Za błędy się płaci ale dziś płaci tylko jedna strona - klient.
sprzedawca nigdy.
markumarku12
Nie zachowuj się jak roszczeniowe, smarkate dziecko. Jeśli firma faktycznie oszukuje Cie niższa ceną to Cie okrada. Jeśli jest to tylko błąd to jest to błąd który powinno się naprawić. Jeśli przy kasie z premedytacją wybierasz nie to co faktycznie kupujesz bo wychodzi taniej to jesteś zwykłym, parszywym złodziejem. Wszystko to jest Nie zachowuj się jak roszczeniowe, smarkate dziecko. Jeśli firma faktycznie oszukuje Cie niższa ceną to Cie okrada. Jeśli jest to tylko błąd to jest to błąd który powinno się naprawić. Jeśli przy kasie z premedytacją wybierasz nie to co faktycznie kupujesz bo wychodzi taniej to jesteś zwykłym, parszywym złodziejem. Wszystko to jest kwestia intencji. Wszyscy wiemy jacy są ludzie. Ale sam sobie wystawiasz świadectwo zakładając w pierwszej kolejności złodziejstwo
forfun odpowiada markumarku12
umowa to umowa.
są bilety za 1zł więc to tutaj nie jest niczym podejrzanym.
nie mów innym co mają robić i co myśleć a czego nie bo będziesz parszywym manipulatorem :)
stain
Przywołane rozporządzenie nr 261/2004 dotyczy sytuacji odwołania lotu ("odwołanie oznacza nieodbycie się lotu, który był uprzednio planowany i na który zostało zarezerwowane przynajmniej jedno miejsce"), a nie - ODWOŁANIA REZERWACJI.
Więc pisma pewnie pójdą na Berdyczów. Nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi?

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki