REKLAMA

Polska dołącza do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego

2019-11-11 06:01
publikacja
2019-11-11 06:01

Od poniedziałku Polska dołącza do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program, VWP). By pojechać do USA, nie będzie już konieczna wiza, a tylko znacznie prostsza do uzyskania i tańsza zgoda w elektronicznym systemie autoryzacji (ESTA).

/ fot. Pixabay / Pexels

Decyzję o przyjęciu Polski do programu VWP od 11 listopada ogłosił w środę pełniący obowiązki szefa resortu bezpieczeństwa narodowego USA Kevin K. McAleenan. Oznacza ona zakończenie w Waszyngtonie wszystkich formalności w tej sprawie. Od poniedziałku, Narodowego Święta Niepodległości, Polacy będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz w celach turystycznych i biznesowych na okres do 90 dni.

W tym celu konieczne będą jednak: rejestracja i otrzymanie zgody na podróż w elektronicznym systemie autoryzacji, biometryczny paszport ważny przynajmniej 90 dni i bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż z datą wyjazdu z USA.

Rejestracja w systemie ESTA kosztuje 14 USD i jest znacznie tańsza niż opłata wizowa (160 USD). Krótszy jest w jej przypadku również czas wypełniania elektronicznych formalności – ok. 20 minut. Rekomenduje się dokonanie tego na minimum 72 godziny przed przybyciem do USA.

Zgoda w systemie ESTA jest wydawana na dwa lata. W tym czasie można odwiedzać USA wielokrotnie, ale nie można podejmować pracy, a żaden pobyt nie może przekroczyć 90 dni. Podróżni z już otrzymaną wizą nie muszą ubiegać się o autoryzację ESTA i mogą dalej z niej korzystać.

Autoryzacji na nowych zasadach nie otrzymają z reguły osoby, którym w przeszłości odmówiono wizy lub które "miały problemy mogące wpłynąć na prawo do otrzymania wizy, takie jak wyrok sądowy lub złamanie prawa imigracyjnego USA" – czytamy na stronie amerykańskiej ambasady w Polsce. Program ruchu bezwizowego nie obejmuje też osób, które po 1 marca 2011 roku odwiedziły Koreę Północną, Iran, Irak, Libię, Somalię, Sudan, Syrię lub Jemen. W przypadku braku otrzymania autoryzacji ESTA można ubiegać się o wizę w amerykańskiej ambasadzie lub konsulacie.

Należy pamiętać, że ostateczna zgoda na wjazd na terytorium Stanów Zjednoczonych leży w kompetencjach amerykańskiego urzędnika służby imigracyjnej w porcie lub porcie lotniczym. Ma on prawo do odesłania każdej osoby, która wzbudzi jego podejrzenia. W praktyce jednak takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko.

Strona amerykańska przyznaje, że przy decyzji o włączeniu Polski do programu ruchu bezwizowego, oprócz spraw związanych z bezpieczeństwem, nie bez znaczenia pozostawały argumenty natury ekonomicznej. Po 11 listopada można spodziewać się zwiększonej liczby turystów podróżujących znad Wisły do USA. Amerykanie liczą też na rozwój kontaktów biznesowych; program ruchu bezwizowego ułatwia Polakom m.in. przyjazdy na kilkudniowe konferencje biznesowe za oceanem.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

mobr/ ulb/ mal/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
karbinadel
Guzik prawda. Ruch bezwizowy jest wtedy, kiedy przekracza się granicę na podstawi paszportu, bez żadnej uprzedniej rejestracji i wypełniania kwitów. Tak jak na przykład jeździmy do Brazylii Argentyny, Japonii, Korei Południowej i dziesiątek innych normalnych krajów
prs
Biznes Polska-Iran-Stany odpada "bo bylem w Iranie"????
Kosmos..
adamp222666
Szukam , szukam - kto ze znajomych wybiera się do Stanów ?? Szkoda , że nie
20 lat temu - pewnie nie musiał bym szukać
johny_kielbasiany
Dolar jest warty tyle co wasze brudne majtki
talmud
moga Polacy polecieć do san francisco zeby zobaczyć "tent city" albo w nowym jorku na bronx rudery komunalne albo "south beach" w miami z tabunami bezdomnych fuller park w chicago ......ciekawe tez sa w środku stanów parkingi walmart z mieszkańcami w autach & wiele innych "ciekawostek"......
jkendy
ty możesz zawsze polecieć do Moskwy na spotkanie ze sponsorem względnie do Korei północnej na wczasy.
karbinadel
Żeby zobaczyć bezdomnego dziada nie trzeba lecieć do Ameryki, wystarczy wyjść na miasto
po_co
Świetnie, a dlaczego Ci ludzie tak żyją ? Pomijając przypadki ciężkich chorób to jednak nie wszyscy są pozbawieni kończyn i zdolności do pracy.
Kiedyś słyszałem jak były bezdomny, dzisiaj będący dyrektorem ośrodka pomocy, twierdził że bycie bezdomnym to w pewnym sensie choroba psychiczna, która nie pozwala
Świetnie, a dlaczego Ci ludzie tak żyją ? Pomijając przypadki ciężkich chorób to jednak nie wszyscy są pozbawieni kończyn i zdolności do pracy.
Kiedyś słyszałem jak były bezdomny, dzisiaj będący dyrektorem ośrodka pomocy, twierdził że bycie bezdomnym to w pewnym sensie choroba psychiczna, która nie pozwala się człowiekowi wyrwać z niedoli.

Właściwie to się z nim zgadzam ale znam przypadki kiedy ludzie mając socjalne mieszkania, pracę w marketach odrzucali wszelką pomoc żyjąc w totalnym marazmie (z dziećmi u boku). Mam w sobie poczucie chęci pomagania takim ludziom ale taka pomoc nie może oznaczać wychowywania dorosłego człowieka.

I nie mów mi, że są zmuszeni do życia w namiocie bo nawet na poziomie swojej wspólnoty mogą zrobić coś co przyniesie im korzyść materialną i pozwoli wyrwać się z sideł biedy.
carlito1
Czyli dla mnie żadna zmiana... Mi od odmówiono wizy bo " pań nie maś, źony i możesz nie wrócić"...... Za to do Australii dostałem wizę w 3 godziny.......

Powiązane: Wizy do USA dla Polaków

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki