Polska dołącza do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego

Od poniedziałku Polska dołącza do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program, VWP). By pojechać do USA, nie będzie już konieczna wiza, a tylko znacznie prostsza do uzyskania i tańsza zgoda w elektronicznym systemie autoryzacji (ESTA).

(fot. Pixabay / Pexels)

Decyzję o przyjęciu Polski do programu VWP od 11 listopada ogłosił w środę pełniący obowiązki szefa resortu bezpieczeństwa narodowego USA Kevin K. McAleenan. Oznacza ona zakończenie w Waszyngtonie wszystkich formalności w tej sprawie. Od poniedziałku, Narodowego Święta Niepodległości, Polacy będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz w celach turystycznych i biznesowych na okres do 90 dni.

W tym celu konieczne będą jednak: rejestracja i otrzymanie zgody na podróż w elektronicznym systemie autoryzacji, biometryczny paszport ważny przynajmniej 90 dni i bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż z datą wyjazdu z USA.

Rejestracja w systemie ESTA kosztuje 14 USD i jest znacznie tańsza niż opłata wizowa (160 USD). Krótszy jest w jej przypadku również czas wypełniania elektronicznych formalności – ok. 20 minut. Rekomenduje się dokonanie tego na minimum 72 godziny przed przybyciem do USA.

Zgoda w systemie ESTA jest wydawana na dwa lata. W tym czasie można odwiedzać USA wielokrotnie, ale nie można podejmować pracy, a żaden pobyt nie może przekroczyć 90 dni. Podróżni z już otrzymaną wizą nie muszą ubiegać się o autoryzację ESTA i mogą dalej z niej korzystać.

Autoryzacji na nowych zasadach nie otrzymają z reguły osoby, którym w przeszłości odmówiono wizy lub które "miały problemy mogące wpłynąć na prawo do otrzymania wizy, takie jak wyrok sądowy lub złamanie prawa imigracyjnego USA" – czytamy na stronie amerykańskiej ambasady w Polsce. Program ruchu bezwizowego nie obejmuje też osób, które po 1 marca 2011 roku odwiedziły Koreę Północną, Iran, Irak, Libię, Somalię, Sudan, Syrię lub Jemen. W przypadku braku otrzymania autoryzacji ESTA można ubiegać się o wizę w amerykańskiej ambasadzie lub konsulacie.

Należy pamiętać, że ostateczna zgoda na wjazd na terytorium Stanów Zjednoczonych leży w kompetencjach amerykańskiego urzędnika służby imigracyjnej w porcie lub porcie lotniczym. Ma on prawo do odesłania każdej osoby, która wzbudzi jego podejrzenia. W praktyce jednak takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko.

Strona amerykańska przyznaje, że przy decyzji o włączeniu Polski do programu ruchu bezwizowego, oprócz spraw związanych z bezpieczeństwem, nie bez znaczenia pozostawały argumenty natury ekonomicznej. Po 11 listopada można spodziewać się zwiększonej liczby turystów podróżujących znad Wisły do USA. Amerykanie liczą też na rozwój kontaktów biznesowych; program ruchu bezwizowego ułatwia Polakom m.in. przyjazdy na kilkudniowe konferencje biznesowe za oceanem.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

mobr/ ulb/ mal/

arch.

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 21 karbinadel

Guzik prawda. Ruch bezwizowy jest wtedy, kiedy przekracza się granicę na podstawi paszportu, bez żadnej uprzedniej rejestracji i wypełniania kwitów. Tak jak na przykład jeździmy do Brazylii Argentyny, Japonii, Korei Południowej i dziesiątek innych normalnych krajów

! Odpowiedz
0 14 prs

Biznes Polska-Iran-Stany odpada "bo bylem w Iranie"????
Kosmos..

! Odpowiedz
1 11 adamp222666

Szukam , szukam - kto ze znajomych wybiera się do Stanów ?? Szkoda , że nie
20 lat temu - pewnie nie musiał bym szukać

! Odpowiedz
3 7 johny_kielbasiany

Dolar jest warty tyle co wasze brudne majtki

! Odpowiedz
7 21 talmud

moga Polacy polecieć do san francisco zeby zobaczyć "tent city" albo w nowym jorku na bronx rudery komunalne albo "south beach" w miami z tabunami bezdomnych fuller park w chicago ......ciekawe tez sa w środku stanów parkingi walmart z mieszkańcami w autach & wiele innych "ciekawostek"......

! Odpowiedz
8 7 jkendy

ty możesz zawsze polecieć do Moskwy na spotkanie ze sponsorem względnie do Korei północnej na wczasy.

! Odpowiedz
1 5 karbinadel

Żeby zobaczyć bezdomnego dziada nie trzeba lecieć do Ameryki, wystarczy wyjść na miasto

! Odpowiedz
0 0 po_co

Świetnie, a dlaczego Ci ludzie tak żyją ? Pomijając przypadki ciężkich chorób to jednak nie wszyscy są pozbawieni kończyn i zdolności do pracy.
Kiedyś słyszałem jak były bezdomny, dzisiaj będący dyrektorem ośrodka pomocy, twierdził że bycie bezdomnym to w pewnym sensie choroba psychiczna, która nie pozwala się człowiekowi wyrwać z niedoli.

Właściwie to się z nim zgadzam ale znam przypadki kiedy ludzie mając socjalne mieszkania, pracę w marketach odrzucali wszelką pomoc żyjąc w totalnym marazmie (z dziećmi u boku). Mam w sobie poczucie chęci pomagania takim ludziom ale taka pomoc nie może oznaczać wychowywania dorosłego człowieka.

I nie mów mi, że są zmuszeni do życia w namiocie bo nawet na poziomie swojej wspólnoty mogą zrobić coś co przyniesie im korzyść materialną i pozwoli wyrwać się z sideł biedy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 18 carlito1

Czyli dla mnie żadna zmiana... Mi od odmówiono wizy bo " pań nie maś, źony i możesz nie wrócić"...... Za to do Australii dostałem wizę w 3 godziny.......

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne