Czy to początek końca konwencjonalnych kas i drukarek fiskalnych? Homologację otrzymał ich największy konkurent. Główny Urząd Miar wydał zgodę na używanie aplikacji na smartfony dla start-upu Wirtualne Kasy Fiskalne, która je zastąpi.


Dopuszczoną do użytku przez GUM Wirtualną Kasę Fiskalną Online można pobrać ze sklepu Google Play i zainstalować na wybranym urządzeniu z systemem Android. Jak zaznaczył w informacji prezes WKF Jakub Jasnos, aplikacja produkcji spółki to "pierwsza w Polsce wirtualna kasa fiskalna o zastosowaniu ogólnym na smartfona z systemem Android".
"Po rejestracji w Portalu Klienta "Olimp" i opłaceniu licencji wystarczy dokonać fiskalizacji tego rozwiązania bezpośrednio z aplikacji" – przekazali twórcy programu.
Wśród obsługiwanych przez aplikację WKF funkcji wymieniono:
- rejestrację sprzedaży,
- wystawianie paragonów fiskalnych,
- raporty dobowe.
Kasy wirtualne są zintegrowane z pięcioma wirtualnymi terminalami płatniczymi, tzw. SoftPOS, dzięki czemu użytkownicy po zainstalowaniu dwóch aplikacji otrzymują stanowisko sprzedażowe wyposażone w kasę fiskalną oraz terminal płatniczy - dodano.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty
Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
Jak podkreślono, aplikacja spełnia wymagania Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania.
Startup przypomniał, że zgodnie z objaśnieniami Ministerstwa Finansów z dnia 12 sierpnia 2021 r., przedsiębiorcy z branży gastronomicznej i hotelowej oraz zajmujący się sprzedażą węgla mogą uzyskać ulgę na zakup kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Ulga ta dotyczy wyłącznie zakupu oprogramowania, a nie urządzenia, na którym jest instalowane. Kwota preferencji z tytułu nabycia kasy wirtualnej wynosi 90 proc. ceny netto jej zakupu, ale nie więcej niż 700 zł.
ra/ mk/