Winamp wróci w 2019 roku

2018-10-16 07:45
publikacja
2018-10-16 07:45

Winamp – najpopularniejszy odtwarzacz muzyczny przełomu wieków wraca na rynek w przyszłym roku. Aplikacja zostanie przystosowana do dzisiejszych standardów – m.in. odtworzy podcasty i muzykę on-line – donosi TechCrunch.

/ Winamp

Legendarny Winamp i hasło odtwarzające się zaraz po jego uruchomieniu („Winamp. It really whips the lamas a**”) stało się symbolem melomanów ostatnich lat. Program do dziś posiada jednak rzeszę fanów, którzy skupiają się na forach i wciąż z niego korzystają. Pomimo funkcjonowania i aktualizacji sprzed 5 lat, ciężko stwierdzić jednak, że Winamp przetrwał próbę czasu.

Winamp – powrót legendy

Wyparty przez serwisy udostępniające muzykę na żądanie – np. iTunes, Spotify, rozwój projektu został wstrzymany przez ówczesnego właściciela – firmę AOL. Po kilku miesiącach zawieszenia (strona została zamknięta) marka została wskrzeszona przez internetowy agregator radiowy Radionomy. Teraz spółka chce przywrócić Winampa do czasów jego świetności.

 To będzie zupełnie nowe oprogramowanie bazujące na dziedzictwie Winampa, ale rozwinięte o pełniejsze doświadczenia dla słuchaczy – powiedział TechCrunchowi Alexandre Saboundjian, prezes Radionomy. – Nadal będzie można słuchać muzyki w plikach MP3 na komputerze, ale dodamy także muzykę w chmurze, podcasty i streaming stacji radiowych. Nie zabraknie także playlist. Ludzie chcą jednej aplikacji łączącej wszystkie funkcje – dodaje.

Nowa wersja Winampa ma ukazać się w 2019 roku – 22 lata od premiery pierwszej wersji. Pierwotnie marka należała do firmy Nullsoft, która go wyprodukowała, a następnie przejęta przez AOL. Spółka ogłosiła zaprzestanie prac nad programem 20 listopada 2013 roku, co skutkowała wyłączeniem strony internetowej programu i uniemożliwienie pobrania programu ze źródła.

Nowy Winamp zastąpi kilka aplikacji?

Belgijskie Radionomy wykupiło samą firmę Nullsoft z jej markami Winami i Shoutcast na początku 2014 roku.

Po zapowiedzi szefa Radionomy możemy się spodziewać, że Winamp powróci nie tylko na pulpity komputerów osobistych, ale także trafi do największych sklepów z aplikacjami mobilnymi – Google Play i App Store. Jak sam przyznaje – wojna na rynku komputerowym jest już skończona i niewiele jest tam miejsca na wejście z nowym produktem, nawet bazującym na sentymencie.

Choć nie zdradzane są jeszcze szczegóły powrotu, to media spekulują, że nowy Winamp będzie programem skupiającym content i możliwości najpopularniejszych dziś aplikacji muzycznych – być może obsłuży playlisty Spotify, czy bibliotekę Google Music. Twórcy chcą, żeby użytkownik wszystko miał w jednym miejscu – w ich aplikacji.

MG

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
szejknet
" Ludzie chcą jednej aplikacji łączącej wszystkie funkcje – dodaje."

To już wiemy że będzie badziew....

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki