REKLAMA

WikiLeaks opublikowało tysiące dokumentów przypisywanych CIA

2017-03-07 17:23
publikacja
2017-03-07 17:23

Demaskatorski portal WikiLeaks opublikował we wtorek tysiące dokumentów pochodzących - jak podaje - z centrum wywiadu cybernetycznego CIA. Ich autentyczność nie została potwierdzona, ale WikiLeaks w przeszłości ujawnił już wiele prawdziwych tajemnic rządowych.

fot. Larry Downing / / Reuters

Rozpoczynając serię tajnych dokumentów wywiadu, WikiLeaks zapowiada ją jako największą tego rodzaju publikację w historii. Portal nadał jej nazwę Vault 7. Pierwszą część zatytułowano Year Zero; zawiera ona 8 761 dokumentów i plików z odizolowanego i chronionego Center for Cyber Intelligence.

WikiLeaks jest zdania, że Year Zero daje pojęcie o skali i kierunkach prowadzonego przez CIA na globalną skalę programu hakerskiego i używanego przez nią arsenału oprogramowania.

W długim komunikacie o publikacji przecieków WikiLeaks informuje, że CIA straciła niedawno kontrolę nad całym arsenałem narzędzi do hakowania, a także związaną z tym dokumentacją. "Wydaje się, że archiwa w niedozwolony sposób krążyły między byłymi hakerami i podwykonawcami rządu USA" - pisze - WikiLeaks, dodając, że jeden z nich "dostarczył WikiLeaks część archiwów".

CIA odmówiła komentarza. AP podała jednak, że ekspertom, którzy zaczęli badać ujawnione dokumenty, wydają się one wiarygodne. Są też zdania, że wyciek wstrząśnie agencją.

"Nie ma wątpliwości, że trwa tam teraz ewakuacja jak w przypadku pożaru" - powiedział Jake Williams, ekspert ds. bezpieczeństwa w firmie Rendition Infosec z Georgii. "Nie zdziwiłoby mnie, gdyby ludzie kończyli tam właśnie swoje kariery" - dodał.

AP pisze, że jeśli okaże się, że opublikowane dokumenty są autentyczne, to będzie to kolejny cios dla amerykańskich organów wywiadu ze strony WikiLeaks. Portal już wielokrotnie wcześniej publikował tajne materiały rządu USA, w tym takich instytucji jak Pentagon i Departament Stanu. (PAP)

kot/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~Flex
Wszystko co wpuszczacie do netu i sieci telekom jest zapisywane i analizowane. Bezpieczne przed inwigilacją i wykorzystaniem jest tylko to co macie w głowie. Oczywiście pod warunkiem nie nadużywania środków umilających życie. Znajomy opowiadał jak lata temu jego kolega z usa zatankował na innej stacji niż zwykle. Już po południu Wszystko co wpuszczacie do netu i sieci telekom jest zapisywane i analizowane. Bezpieczne przed inwigilacją i wykorzystaniem jest tylko to co macie w głowie. Oczywiście pod warunkiem nie nadużywania środków umilających życie. Znajomy opowiadał jak lata temu jego kolega z usa zatankował na innej stacji niż zwykle. Już po południu miał telefon z banku czy ta "nietypowa" transakcja jest prawdziwa i nie będzie jej reklamował!
~prorok
ciekawie bedzie - rozkazy dla Ukrainy, Polski, Turcji itd.
~JOJO
A rozmowa Kaczyńskich przed "lądowaniem na ślepo.." -kto ma i może szantażuje???.. A Klewki - kto i ile wziął??? Śmierć Pana Andrzeja Leppera, zaginięcie szyfranta ....
~helmut
A gdzie siedza i wlasnie tez teraz, równiez udajac Rosjan, hackerzy CIA ? We Frankfurcie nad Menem (budek wiadomo kogo)... Niby nic odkrywczego, ale tzw. starzy Niemcy w szoku :)
~Reporter
Sex skandale, pederasto w tym dziecięce i kanibalizm dziecięcy. Tak to się nie mieści w głowie co dowiemy się niebawem. Wiem tylko że dużo ludzi z elit szykuje się do ewakuacji z USA. Wiem - ale mnie nawet strach o tym pisać szerzej takie "szkielety" są w szafach Elit. I dlatego teraz ta rozpaczliwa walka Medii z Trumpem.Sex skandale, pederasto w tym dziecięce i kanibalizm dziecięcy. Tak to się nie mieści w głowie co dowiemy się niebawem. Wiem tylko że dużo ludzi z elit szykuje się do ewakuacji z USA. Wiem - ale mnie nawet strach o tym pisać szerzej takie "szkielety" są w szafach Elit. I dlatego teraz ta rozpaczliwa walka Medii z Trumpem. Po prostu zasada była taka. Robić takie draństwo aby nikt normalny nie był w stanie uwierzyć w te okropności, i potępiał ujawniającego o wariacje.
~Reporter
Kiedy nie ma już miejsca dla złoczyńcow w piekle, śmierć zmuszona jest ich przetrzymywać na ziemi.
~jaja_jak_berety
jesli Snowden ocemil to jako "bombe" - berety z glów przed Assangem - CIA dala ciala
~żart
Ameryka to kołdra odkryta, można się wcisnąć między nogi (niewieście).
~Krzychu
Ten wyciek to jakiś słaby :) Są w nim dokumenty, które od lat można znaleźć w Internecie. Wygląda to jakby wpadł do sklepu jakiś rabuś, zgarnął na oślep co się da i wysypał to na autostradzie.
~icek_cymbergaj
oj ruszy w droge "weekendowy samobójca"

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki