Wigilijne spadki na nowojorskich giełdach

2018-12-24 23:07
publikacja
2018-12-24 23:07

Główne amerykańskie indeksy zakończyły wigilijną sesję na nowojorskich giełdach w poniedziałek ponad 2-procentowymi spadkami. Był to najgorszy wynik na sesji przypadającej w wigilię świąt Bożego Narodzenia w całej historii Wall Street.

/ fot. Lucas Jackson / Reuters

Poniedziałkowa sesja przebiegała pod znakiem wysokiej zmienności. Kursy akcji w początkowej fazie skróconej z powodu wigilii sesji mocno zniżkowały, żeby następnie niemal w całości odrobić straty. Końcówka sesji przyniosła powrót do spadków.

Ostatecznie, Dow Jones Industrial stracił na wartości 2,91 proc. do 21 792 pkt., S&P 500 spadł 2,71 proc. do poziomu 2351,1 pkt., a Nasdaq Composite zniżkował o 2,21 proc. do 6192,92 pkt. To najgorsze wyniki na wigilijnej sesji w historii amerykańskiego rynku.

W efekcie poniedziałkowego spadku S&P 500 stracił już ponad 20 proc. od wrześniowego rekordu wszech czasów licząc wg kursów zamknięcia i tym samym znalazł się w bessie. Na zakończenie sesji indeks zanotował najniższą wartość od kwietnia 2017 roku.

Nerwowa atmosfera na nowojorskich giełdach jest odbiciem niepewności panującej w Waszyngtonie, której źródła komentatorzy upatrują w stylu prezydentury Donalda Trumpa. Według doniesień amerykańskich mediów prezydent prowadzi dyskusje na temat możliwości usunięcia z urzędu szefa Rezerwy federalnej Jerome'a Powella.

W poniedziałek Trump ponownie zaatakował Fed. Prezydent stwierdził w poniedziałek na Twitterze, że Fed jest "jedynym problemem naszej gospodarki". Zarzucił także amerykańskim władzom monetarnym brak wyczucia rynku. Bezpośredniego powodu do krytyki dostarczyły prezydentowi kolejne podwyżki stóp procentowych.

W ramach trwającego od grudnia 2015 roku cyklu zacieśniania polityki Fed podnosił stopy 9-krotnie, za każdy razem o 25 pb. Po ostatniej, grudniowej podwyżce stopa funduszy federalnych wynosi 2,25-2,50 proc. i jest na najwyższym poziomie od początku 2008 roku.

Wigilijna przecena jest kontynuacją spadków z poprzedniego tygodnia, najgłębszych od dekady. W grudniu, w czwartym kwartale i w całym roku na minusie znajduje się wszystkie 11 sektorów, na które dzielą się spółki wchodzące w skład S&P 500. (PAP)

pat/ tj/ mars/

Źródło:PAP
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (15)

dodaj komentarz
open_mind
Tak przy okazji nie przyszło wam do głowy pytanie, kto kupuje obecnie na giełdach !? O/K napisze wam, a więc - kupują instytucje którym żeście z braku innych możliwości zaufali, WASZE pieniądze !!!! Znaczy, resztę waszych FUNDUSZY pracowniczych, WASZE oszczędności, WASZE ETF`y oraz sprzedają WASZ dług, !!!! .Tak przy okazji nie przyszło wam do głowy pytanie, kto kupuje obecnie na giełdach !? O/K napisze wam, a więc - kupują instytucje którym żeście z braku innych możliwości zaufali, WASZE pieniądze !!!! Znaczy, resztę waszych FUNDUSZY pracowniczych, WASZE oszczędności, WASZE ETF`y oraz sprzedają WASZ dług, !!!! . i tak dalej, po prostu oni sprzedają WASZE ostatnie prawdziwe aktywa ( „krowy z obory”). Ja bym się bał na waszym miejscu, a wy ?

MATRIX – czerwone pastylki czy niebieskie ? Wybór został dokonany za WAS. I prawda zaboli i to nie Rothschildów. Pozdrawiam
open_mind
To co nastąpi; Stagflation Znaczy prawdziwe aktywa wystrzelą z ceną w kosmos a reszta? Spadki.

Znaczy np. Zadłużone nieruchomości: Pozostaną w rękach Rothschildów (kupujesz albo wyskakujesz) Reszta beczy i płaci: znaczy niewolnictwo.
open_mind
Mnuchin zwołał szefów banków USA w wigilię aby tylko zapytać.! Chłopaki a wszystko w porządku, macie zachowaną płynność bankową? Oni zgodnym chórem Tak prezesie mucha nie siada. Mnuchin odebrał tą wiadomość i do prasy: Sprawdzałem i wszystko jest pod kontrolą, Ja pytam. I tylko po to spotkali się w trybie Mnuchin zwołał szefów banków USA w wigilię aby tylko zapytać.! Chłopaki a wszystko w porządku, macie zachowaną płynność bankową? Oni zgodnym chórem Tak prezesie mucha nie siada. Mnuchin odebrał tą wiadomość i do prasy: Sprawdzałem i wszystko jest pod kontrolą, Ja pytam. I tylko po to spotkali się w trybie pilnym w Wigilie! ?????
open_mind
Frustracja rośnie po nieudanej próbie uspokojenia rynków przez Mnuchin`a.
Prezydent Trump twierdzi że gospodarka USA działa bardzo dobrze. To ja mam takie pytanie do niego. Dlaczego tak głośno piętnuje FEDu za podniesienie stóp procentowych. Nigdy nie znałem się na malarstwie ale w tym obrazie to kompletnie brakuje Dysonansu.
h-b
22 Bilionowy dług kraju i całego społeczeństwa coraz szybciej narastający na karkach społecznych do spłaty na wiele ,wiele pokoleń coraz bardziej przygniata to pseudo rządzicielstwo oparte tylko o kredyt społeczny do coraz większej spłaty ! Żałosne pseudo rządziecielstwo do lat nic więcej brak słów......
aleks__
Śmiem twierdzić, że giełdom bardziej szkodzą nieprzewidywalne zachowania Trumpa ( wojny celne z całym światem wpychające w recesje), niż te skromne jakby nie było podwyżki stóp procentowych, które bronią posiadaczy oszczędności przed inflacją.
Trump nigdy nie powinien zostać prezydentem bo zupełnie nie ma do
Śmiem twierdzić, że giełdom bardziej szkodzą nieprzewidywalne zachowania Trumpa ( wojny celne z całym światem wpychające w recesje), niż te skromne jakby nie było podwyżki stóp procentowych, które bronią posiadaczy oszczędności przed inflacją.
Trump nigdy nie powinien zostać prezydentem bo zupełnie nie ma do tego kwalifikacji.
etaurus1747
I dajmy szansę Kuczyńskiemu, jeszcze 2-e sesje do końca roku
etaurus1747
Przecież ja sobie robiłem totalne jaja z "pełowców", kiedy napisałem, że to wina PiS-u
psokal
Nie no, rozbawiłeś nas do łez. Poważnie nie masz nic lepszego do roboty na święta?

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki