REKLAMA

Wielogodzinne kolejki i pięć razy dłuższa odprawa na lotniskach po wejściu tzw. paszportów szczepionkowych

2021-07-02 05:50
publikacja
2021-07-02 05:50
Wielogodzinne kolejki i pięć razy dłuższa odprawa na lotniskach po wejściu tzw. paszportów szczepionkowych
Wielogodzinne kolejki i pięć razy dłuższa odprawa na lotniskach po wejściu tzw. paszportów szczepionkowych
/ Shutterstock

Chaos i kolejki na lotniskach, czas odprawy wydłużony pięć razy- tak sytuację w różnych europejskich portach lotniczych po wejściu unijnych przepustek COVID opisuje w piątek włoski dziennik „Corriere della Sera”. Protestują przewoźnicy i zarządy lotnisk - dodaje.

Znowu zmiany. Te kraje wracają do obostrzeń przez wariant delta

Nowy wariant delta koronawirusa może pokrzyżować turystom urlopowe plany, także tym z Polski. Część państw - m.in. Chorwacja, Portugalia czy Hiszpania - podjęła decyzję o zaostrzeniu obostrzeń dotyczących wjazdu osób z zagranicy. Obecnie trzeba liczyć się z możliwością wprowadzenia nowych rygorów sanitarnych z dnia na dzień. Przedstawiamy najnowsze zmiany w kilku krajach.

Gazeta przytacza pierwsze obserwacje linii lotniczych, które odnotowały, że w krajach UE stosuje się różne procedury bez żadnej koordynacji. Jak zauważa, obecnie pasażerowie w państwach Unii tracą na lotniskach średnio półtorej godziny więcej niż wcześniej.

Największy włoski dziennik podaje różne przykłady problemów, z jakimi muszą liczyć się pasażerowie: wyniki negatywnych testów na obecność koronawirusa bywają nieuznawane, a jednocześnie prosi się o nie tylko niektóre osoby. W jednych krajach formularze z danymi osobowymi trzeba wypełnić online, a w innych na papierze. Czasem na lotniskach brakuje jeszcze czytników cyfrowych kodów.

“Istnieje ryzyko, że lato stanie się w Europie biegiem z przeszkodami i upłynie pod znakiem wielogodzinnych kolejek do odprawy, bo od podróżnych wymaga się spełnienia różnych warunków”- zaznacza gazeta. Informuje, że międzynarodowe organizacje zrzeszające linie lotnicze oraz lotniska krytykują to, że wśród 27 państw Unii Europejskiej jest co najmniej 10 różnych sposobów weryfikacji tego samego cyfrowego certyfikatu COVID.

To zaś, argumentują, nie tylko nie pomoże w ożywieniu sezonu turystycznego, ale grozi tym, że setki tysięcy ludzi utkną na lotniskach.

Jak się zaznacza, już widać wyraźnie konsekwencje wejścia w życia unijnej przepustki. Odprawa wydłużyła się pięć razy i obecnie każdy spędza przy niej około 12 minut.

Cytowany w artykule William Walsh, dyrektor generalny Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) oświadczył: „Kiedy ruch powróci do poziomu 75 procent tego sprzed pandemii w 2019 roku, czas od przekroczenia drzwi terminalu do wejścia do samolotu może sięgnąć sześciu godzin z powodu kontroli sanitarnych podczas odprawy czy na granicy”.

Gdyby natomiast liczba pasażerów wyniosła tyle, ile przed pandemią, to czas ten wzrósłby do 8 godzin- ostrzega IATA.

Dlatego grupa stowarzyszeń działających w lotnictwie cywilnym w Europie napisała list do szefów państw i rządów krajów UE list, w którym wyrażono ubolewanie z powodu braku koordynacji działań i kontroli. W liście zawarto ostrzeżenie, że ryzyko jeszcze większego chaosu na lotniskach w krajach UE w nadchodzących tygodniach jest realne.

Trzeba zrobić wszystko, by pasażerowie nie stracili cierpliwości- konstatuje „Corriere della Sera”.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/wr/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
my_kroolik
Tak się zastanawiam czym się różni przejazd z południa kontynentu na północ 1000 km w granicach jednego państwa, od tego samego przejazdu z przekraczaniem granic? Dlaczego lecąc z Rzeszowa do Szczecina 600 km nie muszę nic pokazywać, a lecąc z Krakowa do Splitu - mniej więcej tyle samo kilometrów, muszę spędzić 6 Tak się zastanawiam czym się różni przejazd z południa kontynentu na północ 1000 km w granicach jednego państwa, od tego samego przejazdu z przekraczaniem granic? Dlaczego lecąc z Rzeszowa do Szczecina 600 km nie muszę nic pokazywać, a lecąc z Krakowa do Splitu - mniej więcej tyle samo kilometrów, muszę spędzić 6 godzin na odprawie? Mamy Unię Europejską, czy nie mamy? A może mamy tylko na okres dobrej pogody, a w złej od razu wracają stare nacjonalizmy?
emk6
Odpowiedz narzuca się sama. Skoro to nie ma sensu, znaczy ze sens leży gdzie indziej.
jpelerj
No to widać, że jeszcze przez kilka lat ruch lotniczy nie wróci do stanu przed pandemią. To zresztą przewidywano już w zeszłym roku. Ceny też będą pewnie wyższe, bo kończy się częste drogie latanie biznesowe, które sponsorowało m.in. tanie loty. A jak wzrosną ceny, to i pasażerów będzie mniej i kółko sie zamknie..
basterek
Socjalizm to choroba psychiczna która okradnie każdego niewinnego z całego dorobku życia i znacjonalizuje jego umysł.
marekpoznan
Brawo Urszula i inni zbędni urzędnicy! Niech żyje biurokracja! Tutaj może pomóc tylko jeszcze więcej przepisów i procedur!

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki