REKLAMA

Wielka kradzież bitcoinów na giełdzie Binance

Michał Kisiel2019-05-08 09:51analityk Bankier.pl
publikacja
2019-05-08 09:51

Jedna z najpopularniejszych platform handlu kryptowalutami padła ofiarą hakerów. Skradziono 7 tys. bitcoinów, czyli około 40 mln dolarów. Tym razem jednak klienci giełdy nie poniosą strat – zostaną one wyrównane ze specjalnego funduszu.

Platforma Binance jest jedną z większych giełd, na których można handlować kryptowalutami. Do tej pory cieszyła się sporą popularnością wśród zwolenników wirtualnych aktywów. Ceniono ją m.in. za łatwość obsługi, szybkość wprowadzania do handlu nowych tokenów oraz przejrzystą komunikację.

/ fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl

W nocy z 7 na 8 maja operator giełdy poinformował o wycieku danych na „dużą skalę”. Włamywacze mieli ukraść m.in. klucze API, kody zabezpieczające i inne wrażliwe informacje dotyczące pewnej liczby rachunków klientów. To pozwoliło im na przeprowadzenie skoordynowanej akcji, w której wyprowadzono z gorącego portfela Binance ponad 7 tys. bitcoinów.

W oświadczeniu firmy wskazano, że hakerzy wykazali się sporą cierpliwością i mogli, poprzez użycie wielu pozornie niezależnych od siebie kont, ominąć zabezpieczenia. Binance nie była w stanie zablokować wyprowadzenia środków, a operacja została wychwycona dopiero po fakcie. W efekcie kradzież dotknęła ok. 2 proc. wszystkich środków BTC utrzymywanych przez Binance.

Do czasu zakończenia wewnętrznego dochodzenia giełda nie będzie realizować wpłat i wypłat. Użytkownicy Binance będą mogli w tym czasie dokonywać transakcji wymiany. Operator platformy chce upewnić się, że wyciek danych nie dotknął większej liczby handlujących. Firma zapewnia, że ewentualne straty użytkowników zostaną wyrównane z użyciem specjalnego funduszu (SAFU) utrzymywanego przez giełdę.

Kursy ważniejszych kryptowalut zareagowały niewielkimi spadkami na informacje o włamaniu. W ciągu kilku godzin powróciły jednak w pobliże poziomów notowanych 7 maja. CEO Binance, Changpeng Zhao, poinformował w mediach społecznościowych, że prowadzi obecnie rozmowy z innymi giełdami, by zablokować wpłaty z adresów powiązanych z kradzieżą. Skomentował także doniesienia o możliwym „odwróceniu” transakcji poprzez skorygowanie historii operacji utrzymywanej w łańcuchu bloków. Wskazał, że mogłoby to być trudne technicznie i naruszałoby zaufanie do jednego z fundamentów schematu.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
spolegliwyksiegowy
To taki chłyt marketindody
skasowane_konto
ukradli mi wirtualne pieniądze. Lepper: nie można ukraść wirtualnych pieniędzy
loool
Ktoś znowu pompuje bitcoina. Za chwile będą o tym znowu mówili taksówkarze i panie na targu , owieczki polecą kupić na górce i kolejne golenie frajerów. Niesłuchane jak znając psychologię tłumu można bez wysiłku zarabiać miliony / miliardy
lightning_network
pisałem to dawno temu - najlepsza analiza techniczna:
- jeśli w "Pani Domu" piszą, że bitcoin bije rekordy - sprzedawaj
- jeśli w "Pani Domu" piszą, że bitcoin na dnie - kupuj
chochlike
To nadal najlepsza giełda, z jakiej dane mi bylo korzystać.
specjalnie_zarejstrowany1
"Do czasu zakończenia wewnętrznego dochodzenia giełda nie będzie realizować wpłat i wypłat."

Ale bedzie obsuwa jak to odblokuja
zmr1
"Wpłat i wypłat" - tradowanie cały czas działa, więc kto chciał sprzedać BTC mógł to zrobić tradując parę BTC - USDT albo TUSD.
lightning_network
po prostu giełda Binance podzieliła się częścią własnych zysków z hakerami
żadnej obsuwy nie będzie... a nawiasem mówiąc:
"twoje klucze prywatne - twoje Bitcoiny, nie twoje klucze - nie twoje Bitcoiny"

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki