Wielka kradzież bitcoinów na giełdzie Binance

analityk Bankier.pl

Jedna z najpopularniejszych platform handlu kryptowalutami padła ofiarą hakerów. Skradziono 7 tys. bitcoinów, czyli około 40 mln dolarów. Tym razem jednak klienci giełdy nie poniosą strat – zostaną one wyrównane ze specjalnego funduszu.

Platforma Binance jest jedną z większych giełd, na których można handlować kryptowalutami. Do tej pory cieszyła się sporą popularnością wśród zwolenników wirtualnych aktywów. Ceniono ją m.in. za łatwość obsługi, szybkość wprowadzania do handlu nowych tokenów oraz przejrzystą komunikację.

(fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

W nocy z 7 na 8 maja operator giełdy poinformował o wycieku danych na „dużą skalę”. Włamywacze mieli ukraść m.in. klucze API, kody zabezpieczające i inne wrażliwe informacje dotyczące pewnej liczby rachunków klientów. To pozwoliło im na przeprowadzenie skoordynowanej akcji, w której wyprowadzono z gorącego portfela Binance ponad 7 tys. bitcoinów.

W oświadczeniu firmy wskazano, że hakerzy wykazali się sporą cierpliwością i mogli, poprzez użycie wielu pozornie niezależnych od siebie kont, ominąć zabezpieczenia. Binance nie była w stanie zablokować wyprowadzenia środków, a operacja została wychwycona dopiero po fakcie. W efekcie kradzież dotknęła ok. 2 proc. wszystkich środków BTC utrzymywanych przez Binance.

Do czasu zakończenia wewnętrznego dochodzenia giełda nie będzie realizować wpłat i wypłat. Użytkownicy Binance będą mogli w tym czasie dokonywać transakcji wymiany. Operator platformy chce upewnić się, że wyciek danych nie dotknął większej liczby handlujących. Firma zapewnia, że ewentualne straty użytkowników zostaną wyrównane z użyciem specjalnego funduszu (SAFU) utrzymywanego przez giełdę.

Kursy ważniejszych kryptowalut zareagowały niewielkimi spadkami na informacje o włamaniu. W ciągu kilku godzin powróciły jednak w pobliże poziomów notowanych 7 maja. CEO Binance, Changpeng Zhao, poinformował w mediach społecznościowych, że prowadzi obecnie rozmowy z innymi giełdami, by zablokować wpłaty z adresów powiązanych z kradzieżą. Skomentował także doniesienia o możliwym „odwróceniu” transakcji poprzez skorygowanie historii operacji utrzymywanej w łańcuchu bloków. Wskazał, że mogłoby to być trudne technicznie i naruszałoby zaufanie do jednego z fundamentów schematu.

Michał Kisiel

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 spolegliwyksiegowy

To taki chłyt marketindody

! Odpowiedz
1 8 skasowane_konto

ukradli mi wirtualne pieniądze. Lepper: nie można ukraść wirtualnych pieniędzy

! Odpowiedz
2 40 loool

Ktoś znowu pompuje bitcoina. Za chwile będą o tym znowu mówili taksówkarze i panie na targu , owieczki polecą kupić na górce i kolejne golenie frajerów. Niesłuchane jak znając psychologię tłumu można bez wysiłku zarabiać miliony / miliardy

! Odpowiedz
2 43 lightning_network

pisałem to dawno temu - najlepsza analiza techniczna:
- jeśli w "Pani Domu" piszą, że bitcoin bije rekordy - sprzedawaj
- jeśli w "Pani Domu" piszą, że bitcoin na dnie - kupuj

! Odpowiedz
7 11 chochlike

To nadal najlepsza giełda, z jakiej dane mi bylo korzystać.

! Odpowiedz
11 22 specjalnie_zarejstrowany1

"Do czasu zakończenia wewnętrznego dochodzenia giełda nie będzie realizować wpłat i wypłat."

Ale bedzie obsuwa jak to odblokuja

! Odpowiedz
3 9 zmr1

"Wpłat i wypłat" - tradowanie cały czas działa, więc kto chciał sprzedać BTC mógł to zrobić tradując parę BTC - USDT albo TUSD.

! Odpowiedz
3 43 lightning_network

po prostu giełda Binance podzieliła się częścią własnych zysków z hakerami
żadnej obsuwy nie będzie... a nawiasem mówiąc:
"twoje klucze prywatne - twoje Bitcoiny, nie twoje klucze - nie twoje Bitcoiny"

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,26% 3,8303
2020-01-23 11:34:00
EUR/PLN 0,19% 4,2459
2020-01-23 11:33:00
EUR/USD -0,06% 1,1085
2020-01-23 11:34:00
CHF/PLN 0,14% 3,9519
2020-01-23 11:34:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil