REKLAMA

Wielka Brytania zaostrza restrykcje w związku z koronawirusem

2020-09-22 14:05, akt.2020-09-22 18:21
publikacja
2020-09-22 14:05
aktualizacja
2020-09-22 18:21
fot. Alexey Fedorenko / Shutterstock

Brytyjski premier Boris Johnson ogłosił we wtorek dodatkowe restrykcje i wytyczne, które mają zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa i będą mogły pozostać w mocy nawet przez sześć miesięcy. Nie są one jednak tak ostre, jak spekulowano.

"Zawsze wiedzieliśmy, że choć zmusiliśmy wirusa do odwrotu, perspektywa drugiej fali pozostawała realna. Przykro mi to mówić, ale podobnie jak w Hiszpanii, Francji i wielu innych krajach, osiągnęliśmy niebezpieczny punkt krytyczny" - mówił po południu w Izbie Gmin Johnson, wyjaśniając konieczność zaostrzenia restrykcji.

Wbrew pojawiającym się od kilku dni medialnym spekulacjom, nie zostały wprowadzone - przynajmniej na razie - ogólnokrajowe ograniczenia, jeśli chodzi o spotykanie się osób z różnych gospodarstw domowych. Takie restrykcje obowiązują na sporych terenach kraju, gdzie zidentyfikowano lokalne ogniska choroby.

"Chcę podkreślić, że to w żadnym wypadku nie jest powrót do pełnego zamknięcia jak w marcu. Nie wydajemy ogólnego polecenia, aby pozostać w domu. Zadbamy o to, aby szkoły, uczelnie i uniwersytety pozostały otwarte - ponieważ nic nie jest ważniejsze od edukacji, zdrowia i dobrego samopoczucia naszych młodych ludzi. Zapewnimy, że przedsiębiorstwa będą mogły pozostać otwarte w sposób zgodny z zasadami bezpieczeństwa. Musimy jednak podjąć działania w celu powstrzymania tej choroby" - mówił Johnson.

37 zgonów z powodu Covid-19 i 4926 zakażeń koronawirusem

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 37 zgonów z powodu Covid-19 i wykryto 4926 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował we wtorek po południu brytyjski rząd. W obu przypadkach są to najwyższe liczby od wielu tygodni.

Liczba nowych zakażeń jest o 558 większa od tej z bilansu poniedziałkowego, co oznacza, że po raz kolejny w ostatnich dniach został pobity ich rekord, jeśli chodzi o okres od czasu spowolnienia epidemii. 4926 to najwięcej od 7 maja. Zaledwie 6 września po raz pierwszy ponownie przekroczony został poziom 2000 zakażeń w ciągu doby, 11 września - poziom 3000, zaś w piątek - 4000.

To oznacza zarazem, że Wielka Brytania stała się 14. państwem świata i czwartym w Europie - po Rosji, Hiszpanii i Francji - w którym liczba wykrytych infekcji SARS-CoV-2 przekroczyła 400 tys. Od początku epidemii potwierdzono ich już 403 551.

W przedstawionych we wtorek danych kilkumiesięczne rekordy zakażeń padły wszędzie poza Irlandią Północną. W Anglii po raz pierwszy od 10 kwietnia ich liczba (4187) przekroczyła 4000, w Szkocji (383) jest najwyższa od 18 kwietnia, zaś w Walii (281) jest najwyższa od 25 kwietnia.

Coraz wyraźniej widać też, że nowe zachorowania przekładają się na wzrost liczby zgonów z powodu Covid-19. 37 nowych zgonów to najwięcej od 14 lipca. Nawet biorąc pod uwagę, że wtorkowe bilanse - w których uzupełniane są niezarejestrowane wcześniej zgony z weekendu - są zwykle najwyższe w tygodniu, a ta liczba jest wciąż niewielka w porównaniu ze szczytem epidemii, rosnący trend jest powodem do zaniepokojenia.

Całkowity bilans ofiar śmiertelnych epidemii wynosi obecnie 41 825, z czego 37 139 osób zmarło w Anglii, 2506 - w Szkocji, 1603 - w Walii, a 577 - w Irlandii Północnej. Pod względem liczby zgonów Wielka Brytania zajmuje piąte miejsce na świecie - za Stanami Zjednoczonymi, Brazylią, Indiami i Meksykiem.

W ciągu ostatniej doby wykonano niespełna 189 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, co jest wyraźnie niższą liczbą niż w ostatnich dniach, zaś od początku epidemii - 18,9 mln. Obecne możliwości brytyjskich laboratoriów to 263 tys. testów na dobę.

Bilans nowych zgonów obejmuje wszystkie te, które zarejestrowano między godz. 17 w niedzielę a godz. 17 w poniedziałek i które nastąpiły w ciągu 28 dni od potwierdzenia testem obecności SARS-CoV-2, zaś bilans testów i zakażeń dotyczy 24 godzin między godz. 9 w poniedziałek a godz. 9 we wtorek.

Według danych z poniedziałku, które nie uwzględniają Irlandii Północnej, w szpitalach przebywało 1433 chorych na Covid-19, co oznacza wzrost o 147 w stosunku do poprzedniego dnia.

W ramach wprowadzonych zmian obowiązującym od teraz zaleceniem jest to, by każdy, kto może pracować z domu, to robił. Jak zaznaczył Johnson, te prace, których nie da się wykonywać zdalnie, jak budownictwo, produkcja przemysłowa czy handel detaliczny, mogą być kontynuowane.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią od czwartku wszystkie puby, bary i restauracje w Anglii muszą być zamykane o godz. 22 i wprowadzone zostanie prawny wymóg obsługi klientów wyłącznie przy stolikach, co obecnie jest tylko zaleceniem. Zwiększone zostaną kary dla lokali, które nie przestrzegają tych wymogów.

Również od czwartku zmniejszona zostanie liczba osób mogących brać udział w ślubach i weselach - z 30 do 15, natomiast w przypadku pogrzebów dotychczasowe wytyczne zostają bez zmian.

Nakaz zasłaniania twarzy rozszerzony zostaje na personel w handlu detalicznym, wszystkich kierowców i pasażerów taksówek i usług przewozu osób, a także pracowników i klientów w sektora gastronomiczno-hotelarskiego, z wyjątkiem sytuacji, gdy siedzą przy stole w celu jedzenia lub picia. Ponadto wszystkie wytyczne dotyczące handlu detalicznego, rekreacji, gastronomii i podobnych sektorów staną się zobowiązaniami prawnymi, a przedsiębiorstwa, które je naruszą, zostaną ukarane grzywną i mogą zostać zamknięte.

Wstrzymane zostają plany wznowienia od 1 października konferencji, wystaw i targów, a także imprez sportowych z udziałem publiczności.

Zaostrzone zostają kary za nieprzestrzeganie reguł - przedsiębiorstwa, które nie będą ich przestrzegać mogą zostać ukarane grzywną do 10 tys. funtów, a kara za łamanie "reguły sześciu" - czyli spotykanie się w grupach większych niż sześć osób - oraz za niezasłanianie twarzy tam, gdzie jest to wymagane, zostanie podwojona do 200 funtów w przypadku pierwszego wykroczenia.

"Muszę podkreślić, że jeśli wszystkie nasze działania nie doprowadzą do obniżenia wartości R poniżej 1, wtedy zastrzegamy sobie prawo do zastosowania większej siły ogniowej ze znacznie większymi ograniczeniami" - powiedział Johnson. Wartość współczynnika R poniżej 1 oznacza, że epidemia się cofa, powyżej - że się rozwija. Obecnie w całym kraju R jest powyżej 1.

Decyzje ogłoszone przez Johnsona odnoszą się tylko do Anglii, bo ochrona zdrowia w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej jest w kompetencjach tamtejszych rządów, ale jak podkreślił brytyjski premier, skonsultowane i skoordynowane zostały one z władzami pozostałych części Zjednoczonego Królestwa i ich tamtejsze rządy wkrótce poinformują o wprowadzeniu analogicznych działań.

W Szkocji zakaz odwiedzin w domach rozciągnięty na cały kraj

Mieszkańcy Szkocji nie będą się mogli spotykać w domach z członkami innych gospodarstw domowych - ogłosiła we wtorek po południu szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon w ramach nowych działań w celu zatrzymania epidemii koronawirusa.

Podjęte w Szkocji decyzje, tak jak to już było w przeszłości, idą dalej niż te ogłoszone dwie godziny wcześniej przez brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, które odnoszą się tylko do Anglii.

"Środki, które dziś ogłaszam, są ciężkie - nie będę udawała, że jest inaczej - ale nie stanowią one pełnowymiarowej blokady w rodzaju tej nałożonej w marcu. W rzeczywistości dzisiejsze środki są próbą uniknięcia kolejnej blokady" - powiedziała Sturgeon w szkockim parlamencie.

Zgodnie z nimi, zakaz odwiedzin w domach, który obecnie obowiązuje w Glasgow i niemal całej środkowo-zachodniej Szkocji, zostaje od piątku rozciągnięty na cały kraj, choć wyłączone będą z niego dzieci do lat 12, samotni rodzice z dziećmi czy pary, które nie mieszkają razem. W przypadku spotkań w publicznych przestrzeniach zamkniętych, jak restauracje czy puby, oraz na otwartych przestrzeniach, w mocy pozostają dotychczasowe regulacje, czyli maksymalnie sześć osób z dwóch gospodarstw domowych.

"Jednym z powodów, dla których zdecydowaliśmy się to zrobić, jest fakt, że nasze wstępne dane sugerują, iż ograniczenie to zaczyna spowalniać wzrost liczby przypadków w zachodniej Szkocji. Jeśli więc rozszerzymy je teraz na cały kraj, wcześnie i prewencyjnie, mamy nadzieję, że pomoże to w obniżeniu liczby R (wskaźnika transmisji wirusa - PAP) i przywróceniu kontroli nad wirusem" - wyjaśniła Sturgeon.

Tak samo jak w Anglii puby, bary i restauracje będą musiały być zamykane o godz. 22, a wszyscy, którzy mogą pracować z domów, powinni to robić. Sturgeon zapowiedziała, że mogą zostać wprowadzone prawne regulacje mające wymóc na pracodawcach, by w sytuacjach gdy praca zdalna jest możliwa, zapewniali, by w ten sposób była wykonywana.

Zakaz spotykania się w domach przez członków różnych gospodarstw domowych we wtorek po południu wchodzi w życie także w Irlandii Północnej.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
bha
Niestety...Do wielu krótkowzrocznych,z klapkami na oczach nie dociera ,że na ponad 31,5 mln. stwierdzonych zakażeń wirusem covid 19 zmarło już prawie MILION osób i to w różnym spectrum wiekowym do tego dziesiątki tysięcy ,a może nawet setki tysięcy walczy na całym świecie w stanie ciężkim krytycznym w szpitalach Niestety...Do wielu krótkowzrocznych,z klapkami na oczach nie dociera ,że na ponad 31,5 mln. stwierdzonych zakażeń wirusem covid 19 zmarło już prawie MILION osób i to w różnym spectrum wiekowym do tego dziesiątki tysięcy ,a może nawet setki tysięcy walczy na całym świecie w stanie ciężkim krytycznym w szpitalach o swoje zdrowie i życie. Cóż pewnie żeby przejrzeć na zamglone oczy na maxa ignorancją oraz pojąć swoimi ,,rozumami" ,że Pandemia covid19 istnieje i jest grożna dla wielu,wielu nie tylko osób starszych - licznik zgonów będzie musiał dla nich przekroczyć 10 lub może nawet 100 Milionów tragedii ludzkich .Niestety krótkowidztwo na maxa ,nieodpowiedzialność, brak rozsądku i wyobrażni nie zna granic umiaru fałszu ,obłudy i cynizmu ludzkiego ponad wszelką miarę zazwyczaj do czasu.
secundus
Niestety... nie używasz mózgu a to ważne. Zerknij proszę na euromomo i wskaż mi wzrost śmiertelności. Proszę, czekam. Dalej, zobacz na statista.com średnią wieku zmarłych, zakwalifikowanych jako koronka. Zobacz ilu i z nich miało inne chroby. Dla twojej wygody linki, z euromomo i dane statista z Italii, w końcu najciężej Niestety... nie używasz mózgu a to ważne. Zerknij proszę na euromomo i wskaż mi wzrost śmiertelności. Proszę, czekam. Dalej, zobacz na statista.com średnią wieku zmarłych, zakwalifikowanych jako koronka. Zobacz ilu i z nich miało inne chroby. Dla twojej wygody linki, z euromomo i dane statista z Italii, w końcu najciężej przeszła plagę.

https://www.euromomo.eu/graphs-and-maps

https://www.statista.com/statistics/1105061/coronavirus-deaths-by-region-in-italy/

https://www.statista.com/statistics/1110906/comorbidities-in-covid-19-deceased-patients-in-italy/
bha odpowiada secundus
Kolejna odsłona z klapkami na oczach na maxa antcovidowego rozmydlania rzeczywistości. Większość zmarłych owszem miała te tzw. inne choroby współistniejące ale jakoś wcześniej potrafiła z nimi żyć niejednokrotnie przez większość swojego życia i dopiero jak wirus covid 19 ich zakaził,zaatakował niestety zmarła Kolejna odsłona z klapkami na oczach na maxa antcovidowego rozmydlania rzeczywistości. Większość zmarłych owszem miała te tzw. inne choroby współistniejące ale jakoś wcześniej potrafiła z nimi żyć niejednokrotnie przez większość swojego życia i dopiero jak wirus covid 19 ich zakaził,zaatakował niestety zmarła czy to nie dziwne !!!!!. A w ilu przypadkach covid 19 atakując dany organizm wywołał sam dodatkowe ciężkie choroby, uszkodzenia naczyń krwionośnych ,nerek wątroby, udary ,zawały,zapalenia mięśnia serca, etc. o tym raczej wielka cisza w eterze. Radzę więcej poczytać o covid 19 i nie opowiadać celowych dyrdymał i rozpowszechniać dodatkowego wygodnego wielu ,wielu ,wielu zakłamania rzeczywistości związanej z trwającą przecież niestety cały czas na całym świecie w wielu wielu krajach na wszystkich kontynentach Pandemią covid 19.Żałosna nieodpowiedzialność i krótkowidztwo nic więcej brak słów.
qroman
W Szkocji wczoraj zmarła z wirusem jedna osoba. Aż drżę na mysl o tym, że w kraju, w którym z rożnych powodów umiera dziennie 150 osób, mogła by umrzeć jeszcze jedna, a moze nawet dwie.
karbinadel
Czy u nich również 99% "zakażonych" nie ma żadnych objawów, a jedynym czynnikiem kwalifikującym do osadzenia ich w areszcie domowym jest wynik tzw. testu?
qroman
Gadają tylko o przypadkach zakażeń, o tym jak je ludzie przechodzą to już milczą, bo pewnie nie ma o czym gadać

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki