REKLAMA

Więcej punktów karnych. MSWiA proponuje zmiany

2022-08-16 18:09
publikacja
2022-08-16 18:09
Więcej punktów karnych. MSWiA proponuje zmiany
Więcej punktów karnych. MSWiA proponuje zmiany
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Rządowe Centrum Legislacyjne opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie ewidencji kierujących naruszających przepisy ruchu drogowego. MSWiA proponuje podniesienie liczby punktów karnych przyznawanych za przekraczanie prędkości i inne, najgroźniejsze wykroczenia w ruchu drogowym.

W Rządowym Centrum Legislacyjnym pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie kar za naruszenie przepisów ruchu drogowego.

"Celem projektu rozporządzenia jest określenie sposobu punktowania i liczby punktów odpowiadających naruszeniu przepisów ruchu drogowego, a także warunków i sposobu prowadzenia ewidencji kierujących naruszających przepisy ruchu drogowego, trybu występowania z wnioskami" - napisano w uzasadnieniu.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce, by kierowcy dostawali więcej punktów karnych m.in za przekroczenie prędkości czy jazdę po alkoholu. Punkty karne maja być naliczane za najmniejsze nawet przekroczenie dozwolonej prędkości - poniżej 10 km/h, a za przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h kierujący dostanie aż 9 punktów karnych. 15 punktów karnych będzie można dostać omijanie zapór kolejowych i za jazdę autostradą pod prąd. Taka sama kara została przewidziana za nieudzielenie pomocy ofierze wypadku.

15 punktów w projekcie przewidzianej jest też za niedostosowanie się do sygnałów świetlnych, sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym. Kierowca otrzyma też 15 pkt za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na to przejście.

Do ewidencji maja być wpisywani wszyscy kierujący pojazdami silnikowymi lub motorowerami, niezależnie od posiadanych przez nich uprawnień do kierowania tymi pojazdami, którzy dopuścili się naruszenia przepisów ruchu drogowego, w tym również osoby posiadające prawa jazdy wydane zagranicą i nieposiadające miejsca zamieszkania na terytorium RP.

"Takie założenie pozwoli na gromadzenie informacji o naruszeniach przepisów ruchu drogowego popełnionych przez wszystkich kierujących wymienionymi powyżej pojazdami, niezależnie od ich obywatelstwa, miejsca zamieszkania i państwa wydania prawa jazdy bądź pozwolenia" - uzasadnia MSWiA.(PAP)

Autor: Luiza Łuniewska

lui/ ok/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (26)

dodaj komentarz
karbinadel
PiS rządzi tradycyjną metodą kija i marchewki (tradycyjny sposób tresury osłów). Z tym że ostatnio marchewki są tylko dla zasłużonych towarzyszy, reszta musi zadowolić się kijami
arzab
Dla PiS-owskich kacyków milionowe pensje, dla tych, którzy na to muszą zapracować coraz wyższe kary, podatki, opłaty, stawki i co tam jeszcze ! Tylko jeden krzywomordy gość wie najlepiej jak je zwać !
gordon-gekko
Wolą karać jak modernizować infrastrukturę. Wpływy lepsze dla nich od wydatków.
gordon-gekko
A wydatki już były na anty tarcze i teraz trzeba dziurę w budżecie załatać jakoś.
alex12
Od razu, za każde przewinienie zabierajcie prawa jazdy plebsowi, dożywotnio! Was to przecież nie dotyczy, wy macie immunitety.
A żeby było łatwiej zabierać, wprowadźcie Nowy Ład Drogowy, tak zagmatwajcie przepisy, żeby nikt nie wiedział o co chodzi.
A cukier taczkami do sklepów się dowiezie jak już nie będzie kierowców.
cwany_lis
Mariusz Kamiński pierwszy szkodnik III RP
pan przestanie pic panie ministrze a potem wymyśla pan jak tu nam kierowcom pomoc w pokonywaniu dróg III RP.
Jeśli to wejdzie to nigdy prze nigdy na Was ńie zagłosuje.
Jesteście gnębicielami nas kierowców a nie wykonawcami woli wyborców dzięki którym jesteście u władzy.
Mandaty
Mariusz Kamiński pierwszy szkodnik III RP
pan przestanie pic panie ministrze a potem wymyśla pan jak tu nam kierowcom pomoc w pokonywaniu dróg III RP.
Jeśli to wejdzie to nigdy prze nigdy na Was ńie zagłosuje.
Jesteście gnębicielami nas kierowców a nie wykonawcami woli wyborców dzięki którym jesteście u władzy.
Mandaty z d....py stawki jak na zachodzie kasujecie punkty po dwóch latach .
Teraz wprowadzacie jakaś chora recydywę za przekroczenie tej samej prędkości.
Szkodnik i niszczyciel polskich kierowców !
Zakończenie i nigdy nie wracajcie.
Jest pan szkodnikiem polskich kierowców. Szkodnikiem !!!
jakgol
A może tak ilość możliwych do złapania punktów zależna od ilości przejeżdżanych rocznie tys km. Jak ktoś robi rocznie 3-5 tys km i ma obecnie 24 punkty rocznie do zdobycia to musiałby być wybitnym, żeby móc rozbić bank. Natomiast są kierowcy robiący ponad 100 tyś rocznie. Dla nich złapanie kompletu na naszych drogach i znakach stojących A może tak ilość możliwych do złapania punktów zależna od ilości przejeżdżanych rocznie tys km. Jak ktoś robi rocznie 3-5 tys km i ma obecnie 24 punkty rocznie do zdobycia to musiałby być wybitnym, żeby móc rozbić bank. Natomiast są kierowcy robiący ponad 100 tyś rocznie. Dla nich złapanie kompletu na naszych drogach i znakach stojących z dupy to nie problem. PS. Będąc parę lat temu na przeglądzie przyjechał facet (emeryt już) co zrobił przez rok 700km - byłem mocno zdziwiony. On też gdy z mojej osobówki wyszło ponad 50tys w rok.
forfun
Dobra tylko niech milicjant jeden z drugim przeprowadza interwencję zgodnie z przepisami gdyż oni sami jawnie łamią przepisy a wymagają od innych ich respektowania.
polecam audytobywatelski na yt. masakra
arturnow
Bez sensu, wydaje mi się, że akurat punktów mamy dużo za wykroczenia.
kaczyslaw_
Czy kierowca kaczora również zostanie ukarany za nagminne łamanie przepisów?

A co z kierowcami, którzy nie mają prawka, np. motorowerów do 125 ccm?

Powiązane: Bezpieczeństwo na drogach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki