REKLAMA

Więcej pieniędzy dla OPP. Ministerstwo szacuje kwoty

2023-01-26 06:31
publikacja
2023-01-26 06:31

Szacujemy, że organizacje pożytku publicznego w tym roku otrzymają o 210 mln zł więcej z odpisu z PIT niż w 2022 r. – poinformowało PAP Ministerstwo Finansów.

Więcej pieniędzy dla OPP. Ministerstwo szacuje kwoty
Więcej pieniędzy dla OPP. Ministerstwo szacuje kwoty
fot. Anatol Chomicz / / FORUM
Darmowy program do rozliczania
PIT 2022/2023
Pobierz e-pity 2022 Uruchom on-line

W 2022 r. została podniesiona kwota wolna od podatku do 30 tys. zł, co oznacza, że większa niż wcześniej grupa podatników nie zapłaci podatku dochodowego. Resort finansów w informacji przysłanej PAP przyznaje, że tym samym spadnie liczba osób, które będą dokonywać przy rozliczeniu rocznym odpisu na organizacje pożytku publicznego (OPP).

„Dzięki reformie „Niskie podatki” część podatników przestanie w ogóle płacić PIT i w rezultacie nie dokonają odpisu na rzecz OPP. To niewątpliwa korzyść dla podatników, ale zadbaliśmy też o interes OPP, bo teraz zamiast 1 proc. podatku otrzymają aż 1,5 proc.” – powiedziała rzecznik prasowy ministra finansów Patrycja Dudek.

Jej zdaniem, zwiększenie wysokości odpisu sprawia, że organizacje pożytku publicznego w ostatecznym rozrachunku na zmianach skorzystają.

„Z jednej strony zmniejszyła się liczba osób, które dokonywać będą odpisu, ale z drugiej wzrosła wysokość odpisu i to aż o połowę do 1,5 proc. Warto zauważyć, że podatek przestali płacić ci, którzy zarabiają stosunkowo niewiele, więc ich odpisy na OPP nie były wysokie” – stwierdziła rzecznik prasowa resortu.

Reklama

Wskazała, że szacunki MF na temat wielkości środków przekazywanych na OPP przy rozliczeniu rocznym za 2022 r. wskazują na wzrost odpisów.

„Szacujemy, że dochody OPP nie tylko nie zmaleją, ale wręcz wzrosną w stosunku do poprzedniego roku o ok. 210 mln zł” – stwierdziła Patrycja Dudek.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rozliczenie roczne z podatku PIT należy złożyć do końca kwietnia następnego roku lub – jeśli ostatni dzień kwietnia przypada na dzień wolny – w pierwszym dniu roboczym, przypadającym po zakończeniu kwietnia. Jako że w tym roku 30 kwietnia przypada w niedzielę, to tegoroczne rozliczenie podatku należy złożyć najpóźniej 2 maja, który jest pierwszym dniem roboczym po ostatnim dniu kwietnia (1 maja jest wolny od pracy). (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ je/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zmiany w PIT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki