REKLAMA

Więcej fuzji i przejęć na polskim rynku w pierwszym kwartale

2020-04-07 08:00
publikacja
2020-04-07 08:00

W I kwartale 2020 roku na polskim rynku przeprowadzono 55 transakcji fuzji i przejęć. Liczba ta jest wyższa o 9 niż w I kwartale 2018 roku - wynika z raportu M&A Index Poland, przygotowywanego przez Navigator Capital oraz Fordata.

fot. Branimir Balogović / / Pexels

Z raportu wynika, że w ujęciu branżowym dominowały sektory: Media/IT/Telecom (13 proc.), finansowy (11 proc.) oraz medyczny (11 proc.).

Największą transakcją w I kwartale 2020 r. było przejęcie udziałów jednego z liderów polskiego rynku płatności bezgotówkowych, Polskich ePłatności, przez dostawcę usług, duńskie przedsiębiorstwo Nets, za kwotę ok. 1.830 mln zł.

"W pierwszym kwartale 2020 roku mieliśmy do czynienia z wysoką, w porównaniu z ostatnimi dwoma kwartałami, liczbą transakcji. Natomiast wobec obecnej sytuacji gospodarczej i nieuniknionego spowolnienia gospodarczego spowodowanego pandemią COVID-19 nie jest pewne, czy aktywność rynku M&A w Polsce w kolejnych kwartałach utrzyma się na obecnym poziomie" - napisano w raporcie.

"Jesteśmy przekonani, że pandemia będzie miała znaczący wpływ na sytuację gospodarczą w Polsce i Europie, na pewno też wpłynie na rynek M&A, jednak niekoniecznie spowoduje zmniejszenie jego aktywności" - dodano.

Autorzy raportu wyjaśniają, że wielu przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej będzie zmuszonych sprzedać przynajmniej części swoich działalności, których aktywa mogą stanowić atrakcyjne okazje dla spółek w mniejszym stopniu odczuwających skutki kryzysu, a także funduszy specjalizujących się w transakcjach typu distressed M&A.

"Zmiana struktury kupujących i sprzedających to najbardziej spodziewany przez nas scenariusz dla rynku na nadchodzący rok” – napisano w komentarzu. (PAP Biznes)

map/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki