Wiceszef MR: Umowa CETA nie zmieni naszego podejścia do GMO

Polska po wprowadzeniu CETA zachowa pełną kontrolę nad jakością żywności płynącej z Kanady, a unijno-kanadyjskie porozumienie o wolnym handlu nie zmieni naszego podejścia do GMO - poinformował w czwartek na konferencji wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.

Jak zauważył, jest wiele korzyści z wprowadzenia CETA, natomiast nadal funkcjonuje wiele nie zawsze prawdziwych informacji o zagrożeniach wynikających z umowy zawartej między UE a Kanadą. "Zachowujemy pełną kontrolę nad jakością żywności płynącej z Kanady i CETA niczego nie zmieni np. w naszym podejściu do GMO" - mówił. "CETA nie zmusi polskiego rządu do (...) deregulacji usług publicznych, jak np. ochrona zdrowia. Także zapisy dotyczące ochrony inwestycji gwarantują możliwość swobody regulacji przez państwo w przypadku interesu publicznego" - podkreślił.

Wskazał również, że ewentualne ryzyka związane z nadmiernym importem np. w sektorze rolnym będą zmniejszane poprzez system kwot.

"Mam nadzieję, że już wkrótce przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z nowych warunków handlu z Kanadą, a korzyści z umowy CETA odczują wszyscy obywatele" - dodał.

Wiceszef Dyrekcji Generalnej ds. Handlu w KE i główny negocjator ds. umowy CETA Mauro Petriccione na tej samej konferencji prasowej przypomniał, że Polska już notuje dodatni bilans w handlu z Kanadą, a umowa przyczyni się do jego zwiększenia.

Według niego dla firm eksportowych CETA będzie kluczowa. "W Polsce ok. 2 mln miejsc pracy związanych jest z eksportem, a 2 tys. polskich firm eksportuje dziś do Kanady" - przypomniał.

zab/ amac/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~niepelnosprawny_org

ziarko do ziarka i bedzie miarka,... jak z "chodzcami" 1tyś, 2tys, no ale mozna wiecej 20 tys, a tak w ogóle to nie ma potrzeby statystyki kazdy przyjmie po jednego do domu...

! Odpowiedz
14 3 ~autor

Kolejna ściema to szkodliwość GMO. A w wielu przypadkach jest lepsza bo genetycznie odporna na szkodnika. Ta bez GMO tak pryskana i faszerowana chemią, że je się tablicę mendelejewa. Ale lobby rolnicze wcisnęło ciemnym ciemnotę i nadal będą mieli ogromne dofinansowania do nierentownej produkcji.

! Odpowiedz
3 6 ~kraken

Ktoś tu nie szukał pełnych informacji na temat GMO, a potem się wypowiada. Gratuluję ignorancji godnej podziwu

! Odpowiedz
1 16 ~Aga

"...Polska po wprowadzeniu CETA zachowa pełną kontrolę nad jakością żywności płynącej z Kanady, a unijno-kanadyjskie porozumienie o wolnym handlu nie zmieni naszego podejścia do GMO ..." - a po co Polsce zywnosc z Kanady? Polska produkuje o wiele lepsza jakosciwo zywnosc wlasna i exportuje potezne nadwyzki za granice. Chronmy wlasnych rolnikow a nie wspomagajmy obca, wielkoobszarnicza produkcje rolna nafaszerowana chemikaliami z Monsanto (ROUNDUP), przenawozona i genetycznie modyfikowana. W Kanadzie nie ma nakazu oznaczania zywnosci modyfikowanej. To producenci zdrowej zywnosci kanadyjskiej oznakowuja ja jako "organic" i "non-GMO" . Ale taka zywnosc kosztuje tam 3-4 razy wiecej, niz ta nieoznakowana.
Nie wierze w skuteczna kontrole w Polsce, chroniaca nas przed zywnoscia GMO.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~hg

W Polsce GMO jest legalne jako pasza dla zwierząt, my zjadamy to z mięsa. Wic oficjalnie nie ma a wszyscy jesteśmy tym nafaszerowani.

! Odpowiedz
3 3 ~zz

Niedługo zniknie większość zawodów ludzie nie będą potrzebni a jak nie będą potrzebni to masowa depopulacja czytać alexjohnskropka pl prisonplanet ONZ i PE są w to zaangarzowani "zarządzanie promieniami słonecznymi "a tu jest dowód że to nie jest teoria spiskowa a fakty tu jest przyczyna fatalnego powietrza trują nas już od lat https://www.youtube.com/watch?v=40E20u9DdkA&t=534s czym https://www.youtube.com/watch?v=oMZYgqnGk8U

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~mejeloe

Tak mamy własny parlament i rząd, dzisiaj mamy posiedzenie i będziemy podejmowac decyzje jak będziemy depopulować glob, ja proponowałem alkohol metylowy z rosji, wtedy bysmy mogli zrzucic wine na rosje zrzucic na nich bomby i bylby wilk syty i owca cała.

! Odpowiedz
0 9 ~PRZECIW_GMO

Tak, Nie zmienią naszego podejścia do GMO, tylko GMO ( modyfikowana pszenica, kukurydza itp ) będzie wchodziła coraz szerszym strumieniem na rynek europejski. Żadne regulacje poszczególnych państw , które będą chciały się przed tym SYFEM bronić niczego nie zmienią. Wiele firm amerykańskich ma swoje filie w Kanadzie. Więc , komu to mydlenie oczu ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl