REKLAMA

Wiceminister rodziny: W tym roku wnioski o "Dobry start" składane tylko online

2021-05-19 07:12
publikacja
2021-05-19 07:12
Wiceminister rodziny: W tym roku wnioski o "Dobry start" składane tylko online
Wiceminister rodziny: W tym roku wnioski o "Dobry start" składane tylko online
fot. Sharomka / / Shutterstock

Chcemy, aby w tym roku wnioski o świadczenie w ramach programu "Dobry start" były składane wyłącznie drogą elektroniczną – powiedziała PAP wiceminister rodziny Barbara Socha. Nabór wniosków o tzw. wyprawkę szkolną ruszy 1 lipca.

Program "Dobry start" zakłada jednorazową wypłatę 300 zł dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny.

Świadczenie przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat.

Dotychczas wnioski o świadczenie rodzice mogli składać bezpośrednio w urzędzie, za pośrednictwem poczty lub drogą elektroniczną.

Jak przekazała wiceminister rodziny Barbara Socha, resort chce, aby od tego roku wnioski o "Dobry start" były składane tylko online.

W parlamencie toczą się prace nad takim rozwiązaniem. Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej przewiduje, że Rada Ministrów będzie mogła wydać rozporządzenie, zgodnie z którym wnioski o świadczenie "Dobry start", czyli tzw. wyprawkę szkolną, będą składane wyłącznie przez internet. Nowela zakłada ponadto, że tego programu nie będą już realizowały samorządy, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a świadczenie będzie wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

Nowelizacja ta została uchwalona przez Sejm, jednak Senat w minionym tygodniu ją odrzucił. Senatorowie opozycji krytycznie oceniali rozwiązanie przewidujące, że to Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma zająć się realizacją programu. Przekonywali, że samorządy bardzo dobrze radziły sobie z tym zadaniem.

Rząd z kolei szacuje, że dzięki takiemu rozwiązaniu w latach 2021-2031 koszty obsługi programu "Dobry start" będą niższe o blisko 488 mln zł.

Minister rodziny Marlena Maląg zapowiedziała, że podobne rozwiązanie zostanie zastosowane także w przypadku świadczenia 500 plus. W poniedziałek szefowa MRiPS poinformowała, że składanie wniosków tylko online byłoby wprowadzone w kolejnej edycji programu.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Wpisz kod z karty BIZNESTANK w appkę ORLEN VITAY i korzystaj z rabatów na paliwo już dziś!

Powiązane: Dobry start - 300 zł na wyprawkę szkolną

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki