REKLAMA

Wiceminister finansów zasiądzie w Radzie Dyrektorów Europejskiego Banku Inwestycyjnego

2021-06-25 19:19
publikacja
2021-06-25 19:19
Wiceminister finansów zasiądzie w Radzie Dyrektorów Europejskiego Banku Inwestycyjnego
Wiceminister finansów zasiądzie w Radzie Dyrektorów Europejskiego Banku Inwestycyjnego
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Będę dbał o interesy Polski w jednej z największych instytucji finansowych. Nie odchodzę z Ministerstwa Finansów. Praca w Radzie Dyrektorów EBI będzie zadaniem uzupełniającym moją funkcję ministerialną, tak jak to jest w przypadku pracy w Komitecie Stałym Rady Ministrów – powiedział PAP wiceminister finansów Piotr Patkowski.

„Nie, absolutnie nie odchodzę z Ministerstwa Finansów, chciałbym to zdementować. Moje członkostwo w Radzie Dyrektorów Europejskiego Banku Inwestycyjnego można porównać z funkcją w Komitecie Stałym Rady Ministrów czy w Radzie Dialogu Społecznego. To się wiąże z moim stanowiskiem w Ministerstwie Finansów, zostałem tam delegowany jako przedstawiciel ministerstwa” – powiedział PAP wiceminister finansów Piotr Patkowski.

W mediach pojawiły się informacje, że Piotr Patkowski rezygnuje z pracy w MF i że przechodzi do Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

„To jest ok. 10 posiedzeń rocznie, a więc nie jest to praca na pełen etat. To jest zadanie uzupełniające moją funkcję ministerialną” – powiedział Piotr Patkowski.

„Zadaniem członka Rady Dyrektorów jest pilnowanie interesów kraju, który deleguje do rady, a także udział w podejmowaniu decyzji. Jako członek kierownictwa Ministerstwa Finansów mam wiedzę i ogląd, jakie decyzje w obszarze finansów powinny być podejmowane w interesie Polski” – powiedział Patkowski.

Stwierdził, że Europejski Bank Inwestycyjny jest jednym z największych źródeł finansowania polskich projektów infrastrukturalnych i związanych z ekologią.

„Zależy nam na tym, aby EBI nadal finansował działania infrastrukturalne, bo nadal musimy nadrabiać dystans w tej dziedzinie do innych krajów. Ważne są też działania, związane z zielonym zwrotem i transformacją energetyczną. Zadaniem Rady Dyrektorów jest podejmowanie decyzji o pożyczkach, gwarancjach udzielanych przez Bank, a także nadzór nad jego poprawnym funkcjonowaniem, zgodnie z postanowieniami unijnych traktatów, statutu Banku oraz kierunków nadanych przez jego Gubernatorów. Stąd tak ważny jest udział przedstawiciela MF w tym gremium, w którym zasiadają przedstawiciele pozostałych udziałowców Banku, czyli wszystkich państw członkowskich oraz Komisji Europejskiej” – powiedział wiceminister finansów.

Patkowski przypomniał, że poprzednio reprezentantem Polski w Radzie Dyrektorów EBI był Piotr Nowak, który z końcem ubiegłego roku zrezygnował z funkcji wiceministra finansów. Zrezygnował także z funkcji w EBI.

Jak dodał, za udział w posiedzeniach przysługuje jedynie stała dieta oraz świadczenie na pokrycie kosztów zakwaterowania i podróży.(PAP)

Autor: Marek Siudaj

ms/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (4)

dodaj komentarz
ja3
Jak słyszę że ktoś będzie się troszczył o moje pieniądze, to potem mam kłopoty z zaśnięciem w nocy...
demeryt_69
Całkiem nieźle jak na absolwenta żeńskiego gimnazjum w Radomiu :)
300_pala
Nie matura lecz chęć szczera…
Kiedy wreszcie suweren otworzy oczy
itso_lucky
szkoda tylko ze niedzieli się tak często swoimi spostrzeżeniami, zawsze to jakaś rozrywka

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki